Witaj na naszym kawowym blogu!

Już teraz przygotuj się do dokarmiania ptaków zimą

Choć najchłodniejsze miesiące dopiero przed nami, już teraz warto pomyśleć o skrzydlatych sąsiadach z okolicy. Dobre przygotowanie do okresu dokarmiania zapewni Ci spokój i zaoszczędzi poszukiwania karmy w najgorętszym okresie, kiedy może być problem z jej dostępnością. Jak więc poprawnie dokarmiać ptaki i jak się do tego przygotować?

Zimowy karmnik

Dokarmianie ptaków najlepiej zacząć dopiero wtedy, gdy pojawią się duże mrozy lub spadnie śnieg. Niska temperatura otoczenia wymaga przyjmowania większej ilości pokarmu, aby podtrzymać funkcje życiowe. Pokrywa śnieżna natomiast utrudnia jego zdobywanie.

Do dokarmiania należy podejść rozsądnie, ponieważ po jego rozpoczęciu należy kontynuować podawanie jedzenia do końca zimy. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca obfitego w pożywienie, mogą więc przelatywać duże odległości, aby dotrzeć do karmnika, tracąc energię potrzebną do dalszego poszukiwania jedzenia.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki odwiedzające karmniki to najczęściej ptaki wróblowe, które korzystają z różnych strategii odżywiania się. Zimą jednak większość z nich zadowoli się nasionami roślin oleistych, szczególnie słonecznika. Możesz je mieszać z ziarnem owsa czy pszenicą, a nawet orzechami. Dobrym dodatkiem jest też słonina. Taki pokarm wysokoenergetyczny zapewni dobre funkcjonowanie małego organizmu w tym trudnym czasie.

karmnikautorgb59098pixabay.com

Zabronione jest dokarmianie pieczywem, które jest bardzo szkodliwe dla ptaków. Należy także uważać na produkty mięsne, które mogą zawierać duże ilości soli. Warto pomyśleć również o poidełku z wodą, a szczególnie przy mrozach dobrze jest uzupełniać je nieco częściej.

Przygotowanie do dokarmiania – najlepiej w sklepie ogrodniczym

Jeśli chcesz kompleksowo przygotować się do dokarmiania ptaków zimą, warto odwiedzić sklep ogrodniczy. Późnym latem i jesienią sklepy ogrodnicze mają już szeroką ofertę zarówno akcesoriów do dokarmiania, jak i gotowych mieszanek ziaren.

Przed rozpoczęciem zakupów warto wcześniej sprawdzić stan karmnika i pomyśleć o wymianie go na nowy w razie potrzeby. W przypadku przygotowań do pierwszego sezonu dokarmiania należy wybrać miejsce umieszczenia karmnika i jego najważniejsze cechy.

W ofercie sklepów ogrodniczych znajdują się produkty, takie jak:

  • tradycyjne stojące karmniki drewniane,
  • karmniki podwieszane – także plastikowe i metalowe,
  • wiszące tuby do napełniania,
  • gotowe kule i siatki wypełnione ziarnami do powieszenia.

Przy dużej liczbie ptaków odwiedzających karmnik warto rozważyć zwiększenie ilości miejsc dokarmiania, aby ograniczyć konkurencję wśród ptaków. W tym celu można postawić dodatkowy karmnik, ale dobrze do tego nadadzą się również mniejsze akcesoria do powieszenia, np. na drzewie.

Wybór pokarmu dla ptaków

Przy planowaniu kupna karmy warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Zależnie od tego, czy zaopatrujesz jeden karmnik, czy masz ich kilka, warto przemyśleć, jaka ilość jedzenia wystarczy na całą zimę.

Większość gotowych mieszanek oferowana jest w opakowaniach o pojemności od kilkuset gram do kilku kilogramów. Mniejszych produktów należy zakupić zatem więcej. Niektóre sklepy ogrodnicze oferują własnoręcznie produkowane mieszanki ziaren, które można kupić na wagę. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oraz szybkie kupno karmy w dużej ilości.

Rozsądne dokarmianie

Niezależnie od wybranego sposobu dokarmiania ptaków, warto przygotować się do tego wcześniej, aby uniknąć stresu i zachować regularność w trosce o dobro zwierząt. Zgromadzenie zapasów ziarna pozwoli na systematyczne dokarmianie, a skrzydlaci sąsiedzi na pewno odwdzięczą się pięknym śpiewem oraz eliminacją dokuczliwych owadów na wiosnę.

 

Materiał partnera

Średnia ocena - 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa dla ciśnieniowców - jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców - jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców od lat budzi spore kontrowersje. Wielu twierdzi, że znacznie podwyższa ciśnienie i…
Kawa z topinamburu - jakie są jej właściwości i czy warto ją pić?

Kawa z topinamburu - jakie są jej właściwości i czy warto ją pić?

Topinambur jest rośliną bulwiastą, która swoim wyglądem przypomina imbir. Zamiennie nazywana jest słonecznikiem bulwiastym, a…
Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Sztuka latte art polega na wykonywaniu rysunków na spienionym mleku. Wzory tworzy się na powierzchni…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.