Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa niskodrażniąca: ziarnista i rozpuszczalna kawa łagodna dla żołądka

kawa delikatna dla żołądka

Dla milionów osób na całym świecie napar z palonych owoców kawowca stanowi ważny element każdego poranka. Kawa wybornie smakuje, jest elementem integracji społecznej, zapewnia naturalny zastrzyk energii, poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Wpływa na poprawę funkcjonowania wielu narządów – od serca przez wątrobę po układ trawienny czy krwionośny. W nielicznych przypadkach jednak może wywoływać efekty niepożądane. Czy istnieje kawa, która w ciągu dnia nie wywoła problemów żołądkowych, a wieczorem pozwoli zasnąć bez bólu?

Miliony ludzi unikają kawy w obawie przed zgagą czy różnego rodzaju problemami żołądkowymi. Przyczyną perturbacji jest nadwrażliwość na zawarte w ziarnach kawowca kwasy, które w dużej mierze decydują o charakterystycznym smaku kawy. Zdaniem naukowców, nadwrażliwość na substancje zakwaszające występuje u ok. 20 proc. populacji. Czy to oznacza, że grupa ta powinna całkowicie zrezygnować z picia kawy? Odpowiedź jest jedna: nie powinna.

Kawa łagodna dla żołądka

Kawa łagodna jest rodzajem napoju, który pozwala uniknąć takich odczuć jak zgaga, wzdęcia, pieczenie, niestrawność czy ból żołądka. Wszystko dzięki temu, że przy jej produkcji wykorzystywane są specjalne techniki, których zadaniem jest niwelowanie działania niekorzystnych składników. Początkowo uważano, że za dolegliwości żołądkowe odpowiada kofeina. Później jednak naukowcy odkryli, że winne są woski kawowe, czyli substancje pokrywające zielone ziarna kawy.

Z biegiem czasu opanowano technologie, przy pomocy których w procesie produkcyjnym usuwane są substancje odpowiedzialne za drażniące działanie przy jednoczesnym pozostawieniu całej kofeiny i wszystkich walorów smakowych. Obecnie na rynku dostępne są asortymenty, które zezwalają rozkoszować się kawą nawet osobom z wrażliwymi żołądkami. Zdaniem niektórych baristów, kawa niedrażniąca to po prostu dobrej jakości ziarno, bez wad,  odpowiednio wypalone.

Kawa delikatna dla żołądka

Kawy łagodne dla żołądka, delikatne w smaku są najczęściej zbierane ręcznie na niewielkich plantacjach. Taka arabica pochodzi zazwyczaj z konkretnych plantacji gdzie ziarna poddawane są skrupulatnej selekcji. Są pozbawione podstawowych wad mających decydujący wpływ na smak oraz oddziaływanie na nasz organizm. Kawa zbierana mechanicznie na ogromną skalę w wielkich korporacjach w krajach czołowych producentów jest narażona na obecność wadliwego ziarna. Prawdopodobieństwo zbioru kawy gorszej jakości wzrasta w przypadku robusty uprawianej na przemysłową skalę.

Jaką kawę mogą pić osoby z wrażliwym żołądkiem? Najlepszy wyborem jest łagodna kawa, która posiada niską kwasowość. Palarnie w świecie stosują różne technologie przetwarzania, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jedna z działających na polskim rynku palarni kawy promuje się, że jako pierwsza specjalnie dla smakoszy stworzyła kawę dobrą dla żołądka będącą nowatorskim połączeniem dwóch metod produkcji: klasycznej – usuwającej związki drażniące za pomocą pary wodnej, w której tylko woda wypłukuje szkodliwe związki rozpuszczalne, zachowując 100 proc. związków aromatyczno-smakowych, a także specjalnej – polegającej na kontrolowanym, naturalnym procesie palenia kawy, w trakcie którego zmniejsza się ilość substancji drażniących z zachowaniem wspaniałego smaku i aromatu.

Kawa dla wrzodowców

Dzięki specjalnemu procesowi, w którym używa się pary wodnej pod ciśnieniem, kawa niskodrażniąca posiada mocno zredukowany poziom kwasów, które są zazwyczaj przyczyną dolegliwości żołądkowych. Kolejną ważną cechą tej kawy jest ciemne palenie. Im kawa jest ciemniej wypalana, tym posiada większą zawartość N-Metylopirolidonu, który blokuje nadmierną produkcję kwasów żołądkowych.

W trakcie procesu prażenia zidentyfikowano tzw. słodki punkt zmniejszający ilość substancji drażniących przez precyzyjne sterowanie czasem, temperaturą, ruchem ziaren kawy i ilością gorącego powietrza. Dzięki kontrolowanemu przepływowi powietrza praktycznie każde ziarno kawowe uzyskuje identyczny czas ekspozycji na zaprogramowaną temperaturę prażenia. W ten sposób osiągnięta zostaje stabilność jakości kawy o obniżonej zawartości związków szkodliwych.

Kawa dla żołądkowców

W niektórych aptekach dostępna jest kawa będąca mieszanką arabiki i robusty. Ziarna zostały specjalnie przygotowane i wyczyszczone z wosków przy jednoczesnym zachowaniu właściwości i smaku kawy. Dzięki temu procesowi odmiana rodem z Włoch jest przyjazna dla żołądka. Na portalach aukcyjnych można kupić asortyment o delikatnym smaku, produkowany w oparciu o technologię usuwania tzw. drażniącego działania kawy, która nie powoduje wzrostu stężeń cholesterolu. Do parzenia w ekspresach ciśnieniowych.

Kawa rozpuszczalna łagodna dla żołądka

Kawa rozpuszczalna jest doceniana za łatwość i szybkość przygotowania, a przez wielu za łagodny smak. Niektórzy jednak uważają, że to trucizna. Prawda leży pośrodku. Kawa rozpuszczalna nawet mająca najlepsze recenzje może być szkodliwa dla zdrowia, jak i wywierać korzystny wpływ na zdrowie. Produkowana jest z ziaren kawy, które są wypalane, a następnie drobno mielone i zaparzane w niewielkiej ilości wody w temperaturze 60-180 st. C z użyciem wysokiego ciśnienia.

Czy istnieje kawa niskodrażniąca rozpuszczalna? Technologia umożliwia uzyskanie mocnego ekstraktu i wydobycie wartościowych składników z mielonej kawy. Kupując kawę rozpuszczalną należy jednak liczyć się z tym, że została wyprodukowana z ziaren gorszej jakości niż naturalna. Na kawę rozpuszczalną trafiają często ziarna niedojrzałe, przegniłe i takie, które nie przeszły pomyślnie kontroli jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jak intensywnie zadbać o skórę zaledwie w cztery dni, to musisz poznać…
Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato to jeden z najbardziej pożądanych i uniwersalnych elementów garderoby w czasie…
Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria od wieków stanowi symbol luksusu, prestiżu i elegancji. Jej ponadczasowy urok sprawia, że…