Witaj na naszym kawowym blogu!

Czy picie kawy jest zdrowe?

Wokół kawy przez lata narosło wiele mitów, w tym dotyczących jej wpływu na zdrowie człowieka. Czy kawa rzeczywiście jest zdrowa? Z artykułu dowiesz się:
  • jaka kawa wpływa na ludzki organizm,
  • czy spożywanie jej codziennie może być niebezpieczne,
  • jak kawa oddziałuje na różne organy,
  • jakie są niepożądane skutki picia dużej ilości kawy,
  • jak kofeina wpływa na nasz organizm?
Większość z nas kawę spożywa przynajmniej raz dziennie, aby o poranku bądź w godzinach popołudniowych pobudzić się i nabrać sił do działania. Właściwości te napój zawdzięcza kofeinie, która stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. Niemniej jednak wpływa ona również na inne organy w ludzkim ciele, dlatego pojawia się pytanie, czy jej codzienne spożywanie rzeczywiście jest bezpieczne. Czy można spożywać napoje kawowe codziennie i czy kawa inka jest zdrowa, gdyż nie zawiera kofeiny? Czytaj także: Kawa dla ciśnieniowców – jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Jaki kawa ma wpływ na ludzki organizm?

Napoje przyrządzane na bazie kawy mają niemały wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. W niektórych przypadkach będzie to wpływ pozytywny, w innych negatywny. Czarny napój większość z nas kojarzy z możliwością pobudzenia się do działania i rzeczywiście, oddziałuje on na ośrodkowy układ nerwowy ze względu na zawartość kofeiny. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy tutaj od rodzaju kawy, po jaki sięgniemy oraz od tego, jak długo będzie ona uwalniać kofeinę – jest to bowiem długotrwały proces. Niemniej jednak napój ten ma również inne właściwości, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Przedstawia je poniższa tabela.
Zalety picia kawy Wady picia kawy
Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, redukując ryzyko zawału serca Może powodować uzależnienie fizyczne
Ogranicza rozwój próchnicy Powoduje trudności z zasypianiem
Pozytywnie wpływa na układ trawienny i perystaltykę jelit Może wpływa na podniesienie poziomu złego cholesterolu
Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory Osłabia pamięć
Zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej u mężczyzn Może powodować problemy z wysokim ciśnieniem

zalety picia kawy2 1

Czy codzienne spożywanie kawy może być niebezpieczne?

Pytanie, czy kawa jest zdrowa, często towarzyszy nam, gdy sięgamy po filiżankę małej czarnej. Eksperci stoją na stanowisku, że zdrowa osoba dorosła nie powinna przyjmować więcej, niż 400 mg kofeiny każdego dnia. Odpowiada to czterem filiżankom kawy. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że ograniczenia dotyczą wszystkich produktów, które zawierają chociażby niewielką ilość tej substancji, na przykład napojów energetycznych czy gorzkiej czekolady. Badania wykazują, że spożywanie każdego dnia 1-2, a nawet 4 filiżanek nie powinno negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Wręcz przeciwnie, gdyż kawa ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jednocześnie występują pewne ograniczenia w spożywaniu tego naparu, dotyczące konkretnych grup społecznych. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć się do maksymalnie 2 filiżanek dziennie, podobnie jak osoby z nadciśnieniem tętniczym (często w takim przypadku fakt zażywania kofeiny należy przedyskutować z lekarzem). Pacjenci, których żołądek jest bardzo wrażliwy, nie powinni wypijać więcej, niż jedną małą czarną dziennie. Pamiętajmy też, że nie wszystkie dodatki do kawy są w pełni bezpieczne. Spożywanie każdego dnia napoju kawowego ze śmietanką wpływa znacząco na metabolizm tłuszczów, natomiast dodatek cukru może przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Oddziaływanie kawy na różne organy

Zastanawiając się, czy picie kawy jest zdrowe, należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób oddziałuje ona na poszczególne organy w naszym ciele. W tym kontekście możemy mówić zarówno o wpływie pozytywnym, jak i negatywnym. Nawet jedna mała czarna wpływa w dużym stopniu na nasz układ nerwowy, a tym samym i na mózg. Z jednej strony składniki pochodzące z kawy (kofeina, teofilina i teobromina) stymulują wydzielanie ważnych hormonów, takich jak: adrenalina, serotonina i dopamina. Dzięki temu czujemy się pobudzeni i gotowi do działania. Z drugiej strony, nadmierne ilości kawy mogą powodować problemy ze snem, a także nasilanie występowania niektórych chorób psychicznych. Wypijanie 1-2 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych. Niemniej jednak w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym czy miażdżącą napój ten wykazuje negatywny wpływ na serce. Może również wpływać niekorzystnie na żołądek, gdyż zwiększa wydzielanie kwasu solnego, co w efekcie powoduje refluks. Kofeina zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, co także może skutkować powstaniem nieprzyjemnych objawów. Jednocześnie kawa usprawnia metabolizm, zatem niewielkie jej ilości będą pomocne w trakcie odchudzania. Badania wykazują, że mała dawka kofeiny pozytywnie wpływa na trzustkę, regulując jej pracę. To powoduje, że ryzyko cukrzycy oraz insuliooporności spada.   zalety picia kawy3 1

Niepożądane skutki picia zbyt dużej ilości kawy

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? A może lepiej sięgać po kawę z ekspresu? Odpowiedź na te pytania, zwłaszcza w kontekście uwarunkowań zdrowotnych, nie jest jednoznaczna. Niemniej jednak możemy być pewni jednego – jakiejkolwiek kawy nie wybierzemy, to prawdopodobieństwo tego, że spożywana w dużych ilościach nam zaszkodzi, jest naprawdę wysokie. Niepożądane skutki picia kawy w nadmiarze to między innymi:
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • trudności z koncentracją,
  • problemy z zasypianiem,
  • zgaga i refluks żołądkowy,
  • wzrost ryzyka rozwoju niektórych chorób psychicznych,
  • uzależnienie fizyczne, przejawiające się podobnie, jak uzależnienie od substancji psychoaktywnych,
  • bóle głowy,
  • wzmożone bicie serca,
  • odczuwanie lęku, niepokoju, rozdrażnienia.
Objawy przedawkowania kawy są charakterystyczne – pojawiają się kołatania serca, drżenie rąk, czujemy nadmierne pobudzenie, a jednocześnie towarzyszy nam uczucie braku energii. Jednorazowe przekroczenie dopuszczalnej, dziennej dawki kofeiny nie jest niebezpiecznie, jednak w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się niekorzystne dla naszego organizmu. Dlatego też należy kontrolować ilość spożywanej kawy, mając na uwadze także inne aspekty zdrowotne.

Kofeina – jaki ma na nas wpływ?

Niektórzy spożywają kawę ze względu na jej walory smakowe, jednak większość osób sięga po nią głównie dlatego, że zawiera spore ilości kofeiny. Jak oddziałuje ona na nasz organizm? Otóż wpływa ona przede wszystkim na układ nerwowy, zwiększając wydzielanie dopaminy, serotoniny czy adrenaliny. Dzięki temu czujemy się mniej senni, nawet po wypiciu niewielkiej ilości kawy. Niemniej jednak spożywana w większych ilościach powoduje, że uzależnienie, a także problemy z koncentracją czy nawet bezsenność. Dowiedziono, że może ona negatywnie wpływać na błony śluzowe żołądka, powodując stany zapalne. Reguluje ciśnienie krwi, jednak wyłącznie w przypadku, gdy przyjmujemy ją regularnie – można powiedzieć, że organizm niejako przyzwyczaja się do pewnych jej dawek, nie reagując nagłym wzrostem ciśnienia po spożyciu kawy. Wielu z nas zastanawia się, czy kawa z mlekiem jest zdrowa bądź czy cukier wpływa na zawartość kofeiny? Otóż jej zawartość w napoju zależy od jego rodzaju oraz sposobu przygotowania, a nie od ewentualnych dodatków. Mleko i cukier w dużych ilościach stanowią kaloryczny dodatek, zatem nie wpływają na nas pozytywnie. Pozostaje więc pytanie, czy kawa zbożowa jest zdrowa, skoro nie zawiera kofeiny? Tak, gdyż zawiera wiele cennych witamin i minerałów, a dodatkowo pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi czy regulować pracę jelit.

FAQ:

Jak kawa wpływa na nasz organizm?

Kawa może wpływać pozytywnie, ale też negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Przykładowo, obniża ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych, lecz z drugiej strony może powodować refluks żołądkowy.

Jaka jest dozwolona, dzienna dawka kofeiny?

Bezpieczna dawka kofeiny każdego dnia to 400 mg – limit ten dotyczy dorosłych, zdrowych osób. W przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią czy u osób z chorobami układu pokarmowego obowiązują niższe limity.

Czy można pić kawę codziennie?

Nie ma przeszkód ku temu, aby zdrowe, dorosłe osoby spożywały kawę każdego dnia. Niemniej jednak należy ograniczyć się do 2-3 filiżanek, aby kofeina nie wywarła negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu to czynność, która powinna być wykonywana regularnie. Zaniedbanie jej może spowodować awarię lub…
Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

W dzisiejszym świecie, w którym rytm życia staje się coraz szybszy, kawa ziarnista zyskuje na…
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…