Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa wzmacnia

Ile kofeiny ma kawa? Sprawdzamy zawartość kofeiny w kawie
Czy kawa wzmacnia nasz organizm? Tak – to dzięki kofeinie odczuwamy przypływ sił w momencie znużenia. Nie przesadzajmy jednak z tą używką. Wprawdzie jej przedawkowanie nie jest takie łatwe – przynajmniej zwykłą kawa, ale najlepszy jest umiar.

Kofeina w kawie

Kofeina jest obecnie najbardziej popularną substancją o działaniu psychoaktywnym. Szacuje się, że statystycznie codziennie każdy człowiek na Ziemi spożywa jedną filiżankę kawy. Stymuluje działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz zwiększa metabolizm. Zmniejsza odczucie zmęczenia fizycznego i przywraca ostrość umysłu w przypadku słabości lub senności. Działa pobudzająco, zwiększa koncentrację, ułatwia formułowanie myśli i ogólną koordynację ruchową. Ludzie już dość dawno zauważyli pobudzające właściwości kofeiny. Żuli nasiona i liście wybranych roślin – po to aby znieść uczucie zmęczenia, głodu i poprawić samopoczucie. Nieco później zauważono, że obróbka termiczna tych roślin zwiększa siłę ich oddziaływania na organizm ludzki. Tak było z herbatą – wg chińskiej legendy, cesarz Shennong, mający panować około 3000 p.n.e., odkrył właściwości herbaty, gdy kilka liści pobliskiego drzewa herbacianego spadło do gotującego się wrzątku, który zwykle popijał. Tak narodziła się herbata. Kawę poznano, jak wieść niesie, dzięki… kozom. Pewnego razu etiopski pasterz Kadi zauważył, że jego kozy najadły się dziwnych nasion i stały się bardzo pobudzone. Spróbował je także i on – stał się równie pobudzony i pełny sił. Wydarzenie to datuje się na IX wiek n.e., w XV wieku kawę stosowali już sufici z Jemenu do podtrzymania skupienia podczas modlitw. Do Europy kawa dotarło w XVII wieku, a kofeinę wyodrębniono z niej dopiero w wieku XIX. Dokonał tego Friedlieb Ferdinand Runge w 1819 roku. Ten sam, który wynalazł sposób jej… dekofenizacji. Zrobił to kilkadziesiąt lat później, podobno na prośbę Johanna Wolfganga von Goethego, który cierpiał na bezsenność spowodowaną ogromną ilością kawy spożywaną każdego dnia.

Śmiertelna dawka kofeiny

Ile potrzeba kofeiny aby przedawkować? Dostarczenie do organizmu 0,5 g kofeiny (czyli około 5 kaw espresso) powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie bicia i kołatanie serca, nudności, wymioty i osłabienie. Dawka śmiertelna kofeiny dla dorosłego zdrowego człowieka wynosi ok. 10 gramów, śmierć następuje zazwyczaj w wyniku migotania komór serca. Dostarczenie takiej ilości kofeiny do organizmu za pośrednictwem jedynie naparu z kawy jest jednak nieprawdopodobne – jest to przecież około 100 espresso…

Dzienna dawka kofeiny

Dietetycy zalecają, aby zdrowy człowiek nie spożywał więcej niż 3 – 5 mg kofeiny na 1 kg ciała. Czyli dla osoby o wadze ok. 60 kg jest to maksymalnie od 180 do 300 mg kofeiny. W przypadku człowieka dość ciężkiego, ważącego 100 kg ilość kofeiny może być oczywiście większa – od 300 do 500 mg.

Zawartość kofeiny w kawie

Zawartość kofeiny w kawie zależna jest od rodzaju ziaren, ich jakości, stopnia przetworzenia i sposobu parzenia. Przeciętna zawartość kofeiny w 250 mililitrowej szklance kawy parzonej wynosi od 80 do 140 mg, w 150 ml filiżance kawy rozpuszczalnej mamy około 60 mg kofeiny, natomiast w filiżance kawy bezkofeinowej – 3 mg. Typowe espresso może mieć nawet 100 mg kofeiny w filiżance. Pamiętajmy więc o tym sięgając po naszą ulubioną kawę latte na dwóch espresso…
Średnia ocena - 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jasno a ciemno palona kawa - jaka jest różnica?

Jasno a ciemno palona kawa - jaka jest różnica?

Palenie kawy bywa nazywane sztuką – od niego, w dużej mierze, zależy smak i woń…
Czym jest microlot i jak go znaleźć?

Czym jest microlot i jak go znaleźć?

Kawa to napój znany na całym świecie. Nic dziwnego – doskonale odświeża ciało i umysł,…
Super mocne kawy, czy ich picie jest bezpieczne?

Super mocne kawy, czy ich picie jest bezpieczne?

Kofeina zawarta w kawie ma za zadanie pobudzać do działania. Na ogół wybieramy kawy, które…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.