Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z mlekiem

Mamy wiele rodzajów kawy z mlekiem. Królową wszystkich jest cappuccino – czyli espresso ze spienionym mlekiem zwieńczone pianką z tego mleka. Następna to latte macchiato – „splamione mleko”. Później mamy „samo” macchiato (czyli bez latte w nazwie) – espresso z niewielką ilością spienionego mleka. Mocha, mocha breve, marochino, cappuccino scurro, con panna – mnóstwo rodzajów kawy z mlekiem.

Zdarza się, że nawet wytrawni bariści nie są w stanie z marszu przygotować wszystkich tych kaw poprawnie. Tym bardziej flat white, która pochodzi z… Australii. Napój ten po raz pierwszy przygotowano w latach 70. ubiegłego wieku. Jego nazwa wzięła się od jego wyglądu – płaskiego puszystego mleka. Często prosząc w kawiarni o flat white dostaniemy espresso ze spienionym mlekiem. Tymczasem kawa ta powinna mieć na wierzchu warstwę puszystego mleka, jednak mleko to nie powinno być spienione.

Espresso

Podstawą wszystkich kaw z mlekiem powinno być espresso – nazwa ta kojarzy się z włoskiem przymiotnikiem espressivo, czyli wyrazisty, wyraźny, a dosłownie znaczy kawa wyciskana, wytłaczana.

Cappuccino

Klasyczne włoskie cappuccino powinno mieć objętość 150 ml, na którą się składa 100 ml mleka (spienionego na kremową konsystencję do 125 ml) i 25 ml espresso. Mleko spienia się przy pomocy gorącej pary z dyszy, którą powinien mieć każdy dobry ekspres do kawy. Cappuccino musi mieć oczywiście piankę z mleka – o grubości od 1 do 2 cm. Na wierzch możemy nasypać czekoladę lub kakao.

Latte macchiato

Latte to po włosku mleko, więc zamawiając we włoskiej kawiarni latte dostaniemy… szklankę mleka. Latte macchiato to „splamione mleko”. Napój przygotowuje się wlewając do spienionego, gorącego mleka porcję (lub dwie) espresso. Latte macchiato powinno mieć 200 ml objętości, podaje się go w przezroczystej szklance z grubego szkła, tak, aby widoczne były warstwy: na dole mleka, w środku espresso zmieszane z mlekiem, na górze – mleczna pianka.

Macchiato

A właściwie espresso macchiato to espresso z odrobiną spienionego mleka, które nie zmienia całkowicie smaku kawy, a jedynie służy do jego przełamania. Jeżeli latte macchiato to mleko poplamione kawą to espresso macchiato to kawa poplamiona mlekiem.

Mocha

To espresso z czekoladą (może być w proszku lub w syropie), gorącym mlekiem i bitą śmietaną. Często nazywana jest mokką, tak jak port Mokka w Jemenie, skąd kiedyś sprowadzano kawę o czekoladowym smaku i zapachu.

Mocha breve

Składa się z 60 ml mocnego espresso, oraz 30 ml mleka i 30 ml śmietany. Mleko i śmietanę podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Lekko spienioną mieszankę wlewamy do filiżanki z espresso.

Marocchino

Na dno szklanki wlewamy odrobinę rozpuszczonej, gorzkiej czekolady. Następnie delikatnie dodajemy mocno posłodzone espresso, na górę sypiemy kakao. Na to wszystko kładziemy warstwę ciepłego, mocno ubitego mleka – znów sypiemy kakao. Takich warstw z mleka i kakao możemy zrobić kilka. Na koniec możemy dodać bitej śmietany.

Cappuccino Scuro

To po prostu klasyczne cappuccino z mniejszą ilością spienionego mleka, a większą mlecznej pianki.

Con Panna

To również klasyczne espresso, często podwójne, z bitą śmietaną. Najlepsza jest oczywiście naturalna bita śmietana, a jeszcze lepsza – ubita samodzielnie z naturalnej śmietany o wysokiej zawartości tłuszczu.

Średnia ocena - 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Co to jest kawa cortado i czym różni się od macchiato?

Co to jest kawa cortado i czym różni się od macchiato?

Myśląc o najpopularniejszych rodzajach kawy, rzadko kiedy przychodzi nam do głowy kawa cortado. Każdy z…
Czym jest kawa po bawarsku i jaki jest przepis?

Czym jest kawa po bawarsku i jaki jest przepis?

Słodka kawa po bawarsku w wysublimowany sposób łączy smak prażonych ziaren kawowca, czekolady i aksamitnej…
Co to jest bośniacka kawa i w czym tkwi jej sekret?

Co to jest bośniacka kawa i w czym tkwi jej sekret?

Każdy kraj ma własną recepturę na parzenie idealnej kawy. Nie da się ukryć, że prawdziwi…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.