Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawowe przysmaki

Kawa z bitą śmietaną przepis

Kawa z bitą śmietaną

Kawa po wiedeńsku to mocny kawowy napar, zazwyczaj z czekoladą, z dodatkiem bitej śmietany oraz posypką z cynamonu, kakao lub zmielonych ziaren kawowych. Podawana obowiązkowo jest ze słodkim deserem w postaci tortu Sachera lub z sernikiem wiedeńskim. Przepisów jest wiele, każdy jednak zawiera takie składniki, że kawa po wiedeńsku jest prawdziwą bombą kaloryczną i… ucztą dla podniebienia.

Kawa z bitą śmietaną przepis

Kawa po wiedeńsku I

Składniki na 1 porcję (250 ml): 150 ml espresso, kawy z kawiarki bądź chemexa, 50 ml śmietany kremówki, 10 g ciemnej czekolady (co najmniej 70% kakao), 1 łyżeczka czekolady w proszku, bita śmietana do podania. Przygotowanie: W małym rondelku podgrzewamy śmietanę i dodajemy do niej czekoladę w tabliczce. Kiedy się rozpuści dosypujemy czekoladę w proszku i dokładnie mieszamy. Podgrzewamy nie dopuszczając, by zaczęła wrzeć. Zdejmujemy z ognia, dolewamy przygotowaną kawę. Mieszamy. Przelewamy przez sitko do szklanki. Podajemy z bitą śmietaną posypaną startą gorzką czekoladą.

Kawa po wiedeńsku II

Składniki na 1 porcję (250 ml): 200 ml świeżo zaparzonej kawy – najlepiej z ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki (najlepsza będzie arabika z delikatnym posmakiem karmelu, czekolady i orzechów),  2 kostki startej czekolady – gorzkiej, z dużą zawartością kakao, 1 łyżeczka cukru, 50 ml pełnotłustego mleka, bita śmietana (ewentualnie spienione mleko). Przygotowanie: Mieszamy zimne mleko z rozpuszczoną czekoladą i cukrem, mieszamy z użyciem blendera. Dolewamy gorącą kawę i mieszamy. Przelewamy do filiżanki, dekorujemy bitą śmietaną i posypujemy kakao lub cynamonem.

Kawa po wiedeńsku III

Składniki na 1 porcję (250 ml): 200 ml świeżo zaparzonej mocnej kawy, 1 łyżeczka czekolady w proszku lub 2 kostki startej czekolady (mlecznej – gdy kawa ma być słodsza, lub gorzkiej, gdy lubimy czekoladową goryczkę), 1 łyżeczka cukru (opcjonalnie), 50 ml tłustego mleka, bita śmietana lub spienione mleko. Do posypania: cynamon, kakao lub starta czekolada. Przygotowanie: Chłodne mleko należy wymieszać z czekoladą i cukrem a następnie ubić przy użyciu miksera, spieniacza lub blendera. Połączyć z gorącym naparem kawowym i przelać do szerokiej filiżanki. Udekorować bitą śmietaną lub spienionym sztywnym mlekiem. Na wierzchu posypujemy cynamonem lub kakao. Pijemy przez warstwę bitej śmietany. Opcjonalnie można dodać kulkę lodów waniliowych. Kawę po wiedeńsku podajemy w szerokiej filiżance o pojemności ok. 250 ml z podstawką (jak do cappuccino). Jest słodka (mniej lub bardziej w zależności od użytych składników), dlatego gdy podajemy ją z deserem, to najlepiej aby był on mało lub średnio słodki. Kawa po wiedeński jest doskonała do kruchych ciastek i innych słodkich przekąsek. Kawę po wiedeńsku podaje się ze szklanką chłodnej niegazowanej wody. W niektórych wiedeńskich kawiarniach, jeśli szklanka z wodą zostanie opróżniona wcześniej niż filiżanka z kawą, kelner uzupełni ją, nawet bez prośby ze strony klienta.
Średnia ocena - 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa po turecku – jak parzyć ją we właściwy sposób?

Kawa po turecku – jak parzyć ją we właściwy sposób?

Tradycyjne tureckie przysłowie mówi: „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka jak…
Jaka to jest kawa spieciality, dlaczego jest wyjątkowa?

Jaka to jest kawa spieciality, dlaczego jest wyjątkowa?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym właściwie jest kawa speciality? Może nawet słyszeliście o niej od…
Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowsza? Jak smakuje? - Rozwiewamy wątpliwości

Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowsza? Jak smakuje? - Rozwiewamy wątpliwości

Kawa od zawsze była napojem pobudzającym. Wszak odkryto ją dzięki tej cesze. Pamiętacie legendy o…