Witaj na naszym kawowym blogu!

L-Teanina

L-Teanina

L-Teanina to substancja naturalnie występująca w zielonej oraz czarnej herbacie. Jak jej regularne przyjmowanie wpływa na organizm ludzki?

Jak L-Teanina wpływa na organizm?

L-Teanina jest substancją, która występuje głównie w herbacie zielonej oraz czarnej, a także w niektórych gatunkach grzybów. Organizm ludzki jej nie produkuje, dlatego, jeśli chcemy odczuć korzyści związane z jej działania, należy przyjmować ją w formie suplementów diety. L-Teanina wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, pozwalając zwiększyć koncentrację i zdolność myślenia. Jej regularne spożywanie zmniejsza odczucie zmęczenia, niweluje też stres oksydacyjny. L-Teanina działa też uspokajająco. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do licznych związków podobnego gatunku, L-Teanina nie powoduje senności ani uczucia znużenia. Z tego też powodu można przyjmować ją bez względu na porę dnia. Po L-Teaninę powinny sięgnąć osoby, które chciałyby wzmocnić koncentrację i poprawić skupienie uwagi. Najczęściej zażywają ją pracownicy umysłowi, ale też uczniowie i studenci. Badania wykazują, że L-Teanina w połączeniu z kofeiną może poprawić funkcjonowanie u osób z ADHD. Choć wpływ tych substancji testowano na dzieciach, przyjmuje się, że podobne efekty odczują dorośli.

L-Teanina na problemy ze snem

Trudności z zasypianiem to bardzo złożony problem, który dotyczy przede wszystkim osoby dorosłe. Jedną z przyczyn jest chroniczny stres, dlatego w walce z bezsennością należy skupić się na jego niwelowaniu. L-Teanina ze względu na właściwości uspokajające nie tylko pomaga zasnąć, ale również zredukować ilość nocnych wybudzeń. Jest to kolejny problem, z którym borykają się osoby zestresowane. Okazuje się natomiast, że liczne przebudzania nocne znacząco utrudniają regenerację organizmu, dlatego nawet po przespanej nocy możemy czuć się zmęczeni.

Jak przyjmować L-Teaninę?

L-Teaninę znajdziemy przede wszystkim w zielonej oraz czarnej herbacie, jednak, jeśli chcemy przyjmować ją wyłącznie w formie naparów, możemy napotkać pewne problemy. Pierwszy z nich dotyczy dawkowania – przyjmuje się, że zdrowa, dorosła osoba powinna zażywać 200-400 mg L-Teaniny każdego dnia. Jedna szklanka naparu herbacianego dostarcza jej około 25-60 mg. W teorii można więc uzupełnić zapotrzebowanie, pijąc herbatę, jednak trzeba pamiętać, że zawiera ona jeszcze inne substancje, takie jak kofeina. Ta natomiast wpływa niekorzystnie na działanie układu nerwowego (mowa o przyjmowaniu jej w dużych dawkach), może również powodować problemy związane z układem trawiennym. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą suplementy diety z L-Teaniną. Substancję znajdziemy w tym produkcie https://www.risesupplements.pl/l-teanina-90-kapsulek-po-150mg, którego stosowanie pozwoli uzupełnić niedobory. Istnieje niewiele przeciwwskazań do suplementowania L-Teaniny. Nie podajemy jej:

  • dzieciom do 8. roku życia,
  • kobietom w ciąży,
  • kobietom karmiącym,
  • pacjentom leczonym onkologicznie,
  • pacjentom przyjmującym leki uspokajające bądź na nadciśnienie tętnicze.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety z L-Teaniną?

Co na koncentrację i pamięć możemy zażywać każdego dnia? Doskonałym rozwiązaniem jest właśnie L-Teanina, która dodatkowo wykazuje działanie uspokajające, a przy tym nie wywołuje skutków ubocznych. Jeśli nasz układ nerwowy potrzebuje wsparcia, warto sięgnąć po tego typu suplementy. Koncentracja, lepsza pamięć, możliwości poznawcze – to tylko niektóre korzyści, jakie daje regularne stosowanie L-Teaniny. Najczęściej sięgają po nią osoby, które intensywnie pracują albo muszą przyswoić dużą ilość materiału, na przykład na egzamin. Niemniej jednak warto przyjmować ją na co dzień, zwłaszcza jeśli często towarzyszy nam stres, napięcie czy nerwowość. Oczywiście, stosowanie L-Teaniny w formie suplementu diety nie ogranicza nas w zakresie spożywania ulubionej herbaty. Pamiętajmy jednak, że jej nadmiar może okazać się szkodliwy, natomiast, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na L-Teaninę, trzeba wypijać ją w naprawdę dużych dawkach.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawowe ciekawostki

Kawowe ciekawostki

Niektórym kawoszom nie wystarcza już typowe cappuccino z posypką z czekolady i z entuzjazmem zaczęli…
Kawa na słodko

Kawa na słodko

Na skróty ToggleCukier krzepi?Cukier uzależnia.Miód zamiast cukru!A może stewia? Cukier krzepi? Od popularnego niegdyś sloganu…
Przyprawy świata w Twojej kuchni

Przyprawy świata w Twojej kuchni

Każdy z nas ma w sobie duszę odkrywcy. Nie zawsze jednak mamy możliwość podróżować fizycznie.…