Witaj na naszym kawowym blogu!

Czy w ciąży można pić kawę?

Czy w ciąży można pić kawę?
Ciąża to stan wyjątkowy w organizmie kobiety. Teoretycznie to nie choroba i nie ma specjalnych zaleceń co do sposobu odżywiania się i zachowań. W teorii powinniśmy żyć normalnie – organizm powinien sobie z tym stanem doskonale poradzić. Jednak dla wielu współczesnych norma „ewoluowała” i już nie sprzyja zdrowiu. Niestety, współcześnie ludzie są skłonni do szkodzenia swojemu organizmowi, lekce sobie ważą swoje zdrowie i zachowują się ryzykownie. Pamiętajmy więc, że w ciąży na serio należy o siebie dbać i stosować prawdziwie zdrowy tryb życia – tak, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju. Będąc w ciąży kobieta na pewno nie powinna poddawać się badaniom rentgenowskim, przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem ani szczepić się. Nie powinna uprawiać sportów grożących upadkiem lub urazem – wliczając w to również zbyt intensywny jogging czy aerobic. Można za to pływać i uprawiać jogę czy inną łagodną formę gimnastyki. Przyszła matka powinna zdrowo się odżywiać i wsłuchiwać się w swój organizm. Przysłowiowe ciążowe zachcianki są sygnałem, że czegoś nam brakuje – jednak nie przesadzajmy z folgowaniem sobie. Warto zawsze zrobić badania, które wykażą, czy organizmowi na pewno powinniśmy dostarczać czegoś ekstra.

Kawa w ciąży

A picie kawy w ciąży? Co robić jeśli organizm zaczyna domagać się kawy? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by w ciąży ograniczyć się do 300 mg kofeiny dziennie, z kolei Unia Europejska i USA sugerują jeszcze większe ograniczenie: do 200 mg. Nie jest to wcale tak mała ilość kawy, bo aż prawie 0,5 l kawy przelewowej lub kilka mocnych espresso! Z kolei dietetycy zalecają, aby zdrowy człowiek nie spożywał więcej niż 3 – 5 mg kofeiny na 1 kg ciała. Czyli dla kobiety o wadze ok. 60 kg jest to maksymalnie od 180 do 300 mg kofeiny. Jeżeli jest w ciąży to powinna ograniczyć tę ilość co najmniej o połowę! Jak widzimy zalecenia nie są jednolite, a niekiedy wręcz sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

Kofeina w ciąży

Kofeina powoduje m.in. do przyspieszenie czynności serca i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Wpływa również na zmniejszenia przepływu krwi przez łożysko, a to właśnie tą drogą do płodu docierają substancje odżywcze i tlen. Na dodatek kofeina przenika przez barierę łożyska i oddziałuje na nierozwinięty organizm malucha i to o wiele silniej niż na organizm matki. Nie bez znaczenia jest również to, że kofeina w nadmiarze wpływa niekorzystnie na układ nerwowy, często podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest moczopędna, sprzyja więc wypłukiwaniu z organizmu magnezu i wapnia. A kobiety w ciąży i tak mają niedobory tego pierwiastka – dziecko pobiera przecież z organizmu mamy wapń do budowy swoich kości. Picie dużych ilości kawy ogranicza też wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, co grozi anemią.

Kawa na początku ciąży

Wspomniane wyżej zjawiska pojawiające się po spożyciu kawy są przemijające – kofeina jest metabolizowana w organizmie i z niego wydalana. Czas ten waha się od 7 do 100 godzin i zależy od szeregu czynników i różni się u poszczególnych osób, ma związek z płcią, wiekiem i chorobami. Mają na niego wpływ przyjmowane leki, waga i ogólna kondycja. Ogólnie przyjmuje się, że u ludzi dorosłych kofeina zostaje całkowicie usunięta z organizmu średnio po upływie 10 – 12 godzin. U kobiet ciężarnych proces ten jest jednak spowolniony. O ile w pierwszym trymestrze ciąży metabolizowanie kofeiny przebiega normalnie, to w drugim trymestrze kofeina może być metabolizowana dwa razy dłużej, a w trzecim trymestrze czas rozkładu tego związku może być już nawet wydłużony potrójnie. Pamiętajmy również, że nawet mała ilość kofeiny w organizmie niemowlęcia wywołuje u niego niepokój i zaburzenia snu, a na dodatek czas w jakim wchłaniana w organizmie noworodka jest bardzo długi i może sięgać nawet do 100 godzin. Po prostu układy metaboliczne dziecka są niedojrzałe i dlatego też przetwarzanie kofeiny zajmuje malcowi więcej czasu. To sprawia, że dziecko jest zdecydowanie dłużej narażone na działanie kofeiny. Pamiętajmy o tym przed wypiciem następnego dnia kolejnej filiżanki kawy…

Kawa rozpuszczalna i bezkofeinowa w ciąży

Kofeina kojarzy się głównie z kawą. Jej zawartość w tym napoju zależna jest od rodzaju ziaren, ich jakości, stopnia przetworzenia i sposobu parzenia. Przeciętna zawartość kofeiny w 150 mililitrowej filiżance palonej kawy wynosi około 85 mg, w takiej samej filiżance kawy rozpuszczalnej – około 60 mg, natomiast w filiżance kawy bezkofeinowej – 3 mg. Kofeinę znajdziemy również w herbacie – na przykład 150 mililitrowa filiżanka parzonej czarnej herbaty zawiera około 60 mg kofeiny a w filiżance herbaty instant – około 20 mg tej substancji. A może cappuccino w ciąży będzie lepsze? Otóż nie zawsze, często przygotowywane jest z dwóch porcji espresso a to już może nam dać nawet 200 mg kofeiny. Kofeinę zawiera również kakao (w jednej filiżance ok. 7 mg kofeiny) i czekolada (100 g czekolady gorzkiej zawiera ok. 70 mg kofeiny a czekolady mlecznej – ok. 20 mg). Napoje energetyzujące (od 60 do 120 mg/250 ml), niektóre lekarstwa przeciwbólowe (nawet do 70 mg w tabletce) oraz… lody kawowe (ok 60 mg kofeiny w jednej porcji). Podsumowując. Teoretycznie, wg zaleceń Unii Europejskiej, kobiety w ciąży mogą codziennie spożywać ok. 200 mg kofeiny dziennie. Jednak dla niektóry kobiet może to być za dużo. Ważne jest wsłuchiwanie się w swój organizm – zaniepokoić powinno nas na pewno kołatanie serca, niepokój, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, nadmierne pocenie się i drżenie rąk. Niezwykle istotne jest poprawne interpretowanie tych (i innych niepokojących) objawów. Pomoże na w tym na pewno dobry lekarz lub… doświadczona mama. A najważniejsze to zachować umiar i spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa kojarzy się przede wszystkim z cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, których aromat unosi…
Jakie są zalety picia kawy?

Jakie są zalety picia kawy?

Czy regularne picie kawy jest korzystne dla zdrowia? Dowiedz się, jakie są zalety oraz wady…
Czym jest Jamaica Blue Mountain i co czyni ją wyjątkową?

Czym jest Jamaica Blue Mountain i co czyni ją wyjątkową?

  Kawa wyprodukowana z zielono-niebieskich ziaren prosto z Gór Błękitnych jest ceniona na całym świecie…