Witaj na naszym kawowym blogu!

Nawozy naturalne – dlaczego są najlepsze?

Ogrodnictwo to hobby wielu z nas. Hodowanie rozmaitych roślin, zarówno tych ozdobnych, jak i uprawnych, to proces przynoszący ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Aby jego rezultaty były satysfakcjonujące, należy poświęcić sporo czasu, zaangażowania i dysponować potrzebną wiedzą oraz materiałami i akcesoriami. Kluczową rolę odgrywa nawóz. Tego rodzaju produkty znajdziemy na sklepowych półkach jednak coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie sztucznych mieszanek. Doskonałą alternatywą będą nawozy naturalne. Oto kilka tych, które są godne zainteresowania!

Nawóz – aby rośliny rosły szybciej i lepiej

Przewagą nawozów naturalnych jest to, że nie zawierają niebezpiecznych substancji chemicznych, które są w stanie zagrozić zdrowiu, a niekiedy obniżyć walory smakowe zasadzonych warzyw czy owoców. Bazują na tym, co dobrze nam znane i ekologiczne. Doskonałym przykładem jest biohumus, który powstaje jako produkt uboczny procesu trawienia obornika, kompostu i odpadów spożywczych przez dżdżownice kalifornijskie. Jego sekret tkwi w wysokim stopniu nasycenia mikroorganizmami tworzącymi się w przewodach pokarmowych dżdżownic, które mają niezwykle korzystny wpływ na rozwój roślin. Jeżeli dysponujemy kompostownikiem, biohumus możemy pozyskiwać na własną rękę. W przeciwnym razie pozostaje nam nabyć go w sklepie ogrodniczym.

Kolejna propozycja to obornik granulowany. To nic innego jak poddany obróbce nawóz krowi, który został przefermentowany, zmieszany ze słomą i starannie wysuszony. Atutem takiego rozwiązania jest wyeliminowanie przykrego zapachu towarzyszącego świeżym odchodom, a także zmniejszenie jego objętości, co okaże się przydatne zwłaszcza dla właścicieli niewielkich terenów zielonych i małych pól uprawnych. Ten produkt wyróżnia się dużą zawartością naturalnej próchnicy, która wspomaga tworzenie środowiska przyjaznego pożytecznym mikroorganizmom zajmującym się spulchnianiem i użyźnianiem ziemi. Nie brakuje w nim także azotu, potasu i fosforu. Będziemy mogli przechowywać go w szopie, garażu, czy w piwnicy.

fusyzkawyautorstephaniealbertpixabay.com

Trzecie rozwiązanie to mączka bazaltowa. Co kryje się pod tą nazwą? Nic innego jak zmielona skała bazaltowa! Ma formę pyłku, który znakomicie wchłania wodę. Pomoże więc zatrzymać w ziemi tak potrzebną roślinom wilgoć. Mączka jest prosta w użytkowaniu i sięgają po nią nawet firmy zajmujące się profesjonalnym rolnictwem ekologicznym. Obfituje w makro i mikroelementy, również te, których nie znajdziemy w żadnych nawozach chemicznych. Szczególnie cenny jest tutaj tlenek krzemu, magnezu, wapnia i żelaza. Należy podkreślić, że jest ona w stu procentach bezpieczna – zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska i zwierząt. Jako środek wspomagający uprawę roślin możemy stosować również dolomit pozyskiwany z mielenia skał.

Nawozy domowej roboty

Nie każdy wie, że naturalne nawozy możemy samodzielnie zrobić w domu! Wystarczy zebrać fusy z kawy, wysuszyć je, a następnie wymieszać z ziemią. Dobrym pomysłem jest także zmieszanie ich z wodą w proporcji jedna łyżeczka na szklankę płynu i podlewanie roślin doniczkowych taką mieszanką. To źródło licznych związków azotu, fosforu i magnezu. Wykorzystajmy też skorupki jajek, które zostaną nam po posiłku. Pokruszmy je i dodajmy do kompostu lub zalejmy wodą, odstawmy na tydzień pozwalając na to, by się w niej rozpuściły a potem nawadniajmy takim roztworem nasze kwiaty i pozostałą zieleń. Na takiej samej zasadzie zróbmy miksturę ze skórek od bananów i wody. Nie tylko będzie ona znakomitym nawozem ale i zadziała odstraszająco na mszyce. Same zalety!


Treść promocyjna target.com.pl

Średnia ocena - 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Porcelana MariaPaula - serwisy kawowe dla entuzjastów naturalnego piękna

Porcelana MariaPaula - serwisy kawowe dla entuzjastów naturalnego piękna

Niekończące się rozmowy przy kawie zasługują na wyjątkową aranżację, dlatego porcelana do kawy MariaPaula sprawdzi…
Jak używać kawiarkę Bialetti?

Jak używać kawiarkę Bialetti?

Kawiarka to proste urządzenie służące do przygotowywania espresso. Podpowiadamy, jak jej używać i co zrobić,…
Kawa zbożowa doskonałą alternatywą dla kawy bezkofeinowej arabica

Kawa zbożowa doskonałą alternatywą dla kawy bezkofeinowej arabica

Kawa zbożowa to przepyszny napój o smaku zbliżonym do kawy arabica. W jej skład wchodzą…