Witaj na naszym kawowym blogu!

Nawozy naturalne – dlaczego są najlepsze?

Ogrodnictwo to hobby wielu z nas. Hodowanie rozmaitych roślin, zarówno tych ozdobnych, jak i uprawnych, to proces przynoszący ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Aby jego rezultaty były satysfakcjonujące, należy poświęcić sporo czasu, zaangażowania i dysponować potrzebną wiedzą oraz materiałami i akcesoriami. Kluczową rolę odgrywa nawóz. Tego rodzaju produkty znajdziemy na sklepowych półkach jednak coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie sztucznych mieszanek. Doskonałą alternatywą będą nawozy naturalne. Oto kilka tych, które są godne zainteresowania!

Nawóz – aby rośliny rosły szybciej i lepiej

Przewagą nawozów naturalnych jest to, że nie zawierają niebezpiecznych substancji chemicznych, które są w stanie zagrozić zdrowiu, a niekiedy obniżyć walory smakowe zasadzonych warzyw czy owoców. Bazują na tym, co dobrze nam znane i ekologiczne. Doskonałym przykładem jest biohumus, który powstaje jako produkt uboczny procesu trawienia obornika, kompostu i odpadów spożywczych przez dżdżownice kalifornijskie. Jego sekret tkwi w wysokim stopniu nasycenia mikroorganizmami tworzącymi się w przewodach pokarmowych dżdżownic, które mają niezwykle korzystny wpływ na rozwój roślin. Jeżeli dysponujemy kompostownikiem, biohumus możemy pozyskiwać na własną rękę. W przeciwnym razie pozostaje nam nabyć go w sklepie ogrodniczym.

Kolejna propozycja to obornik granulowany. To nic innego jak poddany obróbce nawóz krowi, który został przefermentowany, zmieszany ze słomą i starannie wysuszony. Atutem takiego rozwiązania jest wyeliminowanie przykrego zapachu towarzyszącego świeżym odchodom, a także zmniejszenie jego objętości, co okaże się przydatne zwłaszcza dla właścicieli niewielkich terenów zielonych i małych pól uprawnych. Ten produkt wyróżnia się dużą zawartością naturalnej próchnicy, która wspomaga tworzenie środowiska przyjaznego pożytecznym mikroorganizmom zajmującym się spulchnianiem i użyźnianiem ziemi. Nie brakuje w nim także azotu, potasu i fosforu. Będziemy mogli przechowywać go w szopie, garażu, czy w piwnicy.

fusyzkawyautorstephaniealbertpixabay.com

Trzecie rozwiązanie to mączka bazaltowa. Co kryje się pod tą nazwą? Nic innego jak zmielona skała bazaltowa! Ma formę pyłku, który znakomicie wchłania wodę. Pomoże więc zatrzymać w ziemi tak potrzebną roślinom wilgoć. Mączka jest prosta w użytkowaniu i sięgają po nią nawet firmy zajmujące się profesjonalnym rolnictwem ekologicznym. Obfituje w makro i mikroelementy, również te, których nie znajdziemy w żadnych nawozach chemicznych. Szczególnie cenny jest tutaj tlenek krzemu, magnezu, wapnia i żelaza. Należy podkreślić, że jest ona w stu procentach bezpieczna – zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska i zwierząt. Jako środek wspomagający uprawę roślin możemy stosować również dolomit pozyskiwany z mielenia skał.

Nawozy domowej roboty

Nie każdy wie, że naturalne nawozy możemy samodzielnie zrobić w domu! Wystarczy zebrać fusy z kawy, wysuszyć je, a następnie wymieszać z ziemią. Dobrym pomysłem jest także zmieszanie ich z wodą w proporcji jedna łyżeczka na szklankę płynu i podlewanie roślin doniczkowych taką mieszanką. To źródło licznych związków azotu, fosforu i magnezu. Wykorzystajmy też skorupki jajek, które zostaną nam po posiłku. Pokruszmy je i dodajmy do kompostu lub zalejmy wodą, odstawmy na tydzień pozwalając na to, by się w niej rozpuściły a potem nawadniajmy takim roztworem nasze kwiaty i pozostałą zieleń. Na takiej samej zasadzie zróbmy miksturę ze skórek od bananów i wody. Nie tylko będzie ona znakomitym nawozem ale i zadziała odstraszająco na mszyce. Same zalety!


Treść promocyjna target.com.pl

Średnia ocena - 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa dla ciśnieniowców - jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców - jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców od lat budzi spore kontrowersje. Wielu twierdzi, że znacznie podwyższa ciśnienie i…
Kawa z topinamburu - jakie są jej właściwości i czy warto ją pić?

Kawa z topinamburu - jakie są jej właściwości i czy warto ją pić?

Topinambur jest rośliną bulwiastą, która swoim wyglądem przypomina imbir. Zamiennie nazywana jest słonecznikiem bulwiastym, a…
Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Sztuka latte art polega na wykonywaniu rysunków na spienionym mleku. Wzory tworzy się na powierzchni…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.