Witaj na naszym kawowym blogu!

Przygotowanie kawy z pasją, czyli jak zostać baristą i znaleźć pracę marzeń?

jak zostać baristą

Przygotowanie kawy z pasją, czyli jak zostać baristą i znaleźć pracę marzeń?

Czasy, gdy kawa była pita tylko w domowym zaciszu odchodzą pomału w zapomnienie. Wzrasta świadomość w zakresie jakości naparu oraz tego, jak sposób przyrządzania wpływa na jego smak. Dlatego też kawę coraz chętniej pije się w kawiarniach. To olbrzymia szansa dla osób, które mogą znaleźć pracę w charakterze baristy. Czym tak naprawdę zajmuje się ktoś, kto profesjonalnie parzy kawę i jakie powinien mieć kompetencje?

Praca baristy. Na czym polega to zajęcie?

Kawa jest podawana praktycznie we wszystkich lokalach gastronomicznych. Można zamówić ją zarówno w eleganckiej restauracji, cukierni, jak i przydrożnym barze szybkiej obsługi. Przygotowaniem napoju zajmują się tam często osoby z obsługi: barmani oraz kelnerzy. Jednak nie każdego, kto mieli ziarna i obsługuje ekspres można nazwać baristą.

Ten zawód wymaga zdobycia określonej wiedzy oraz umiejętności. Przede wszystkim taka osoba powinna doskonale znać poszczególne gatunki kawy. Barista na podstawie pochodzenia ziaren, gatunku oraz stopnia palenia rozpoznaje bukiet, a także moc naparu, jaki będzie można uzyskać. Do tego zna różne sposoby parzenia kawy.

Specjalista zatrudniony w takim charakterze potrafi zatem nie tylko przygotować idealną filiżankę espresso lub cappuccino, ale też doradzić, jaki wybór będzie najlepszy dla danego klienta. Znaczenie ma też umiejętność zaprezentowania całego rytuału związanego z parzeniem kawy: począwszy od wyboru odpowiedniego naczynia, w którym będzie serwowane, aż po wykonanie fantazyjnych wzorków, czyli tzw. coffee art.

Jakie szkolenia trzeba ukończyć, aby zostać baristą?

Bycie baristą to dosyć nowa profesja. Nie ma zatem ani szkół, ani uczelni które kształcą na tym kierunku. Umiejętności niezbędne do szukania pracy w tym zawodzie można za to zdobyć na licznych kursach. Warto uczyć się od osób, które od lat działają w branży.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy szkolenie obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i ma przewidziane zajęcia praktyczne. Dopiero wtedy kandydat na profesjonalnego baristę ma szansę nauczyć się wszelkich niezbędnych technik przygotowywania i serwowania kawy. Te umiejętności z pewnością będą atutem podczas szukania pracy.

Czy praca jako barista jest przyszłościowym zajęciem?

Sektor gastronomii nieustannie jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin w obszarze usługowym. Nie brakuje zarówno sezonowych ofert zatrudnienia, jak i możliwości długofalowego rozwoju. Dlatego też praca w obsłudze gastronomii może być bardzo opłacalnym zajęciem. Warto jednak zwracać uwagę na to, co dokładnie wchodzi w zakres obowiązków oraz to, czy pracownik będzie otrzymywał stałą pensję, czy też rozliczeniu będą podlegały jedynie przepracowane godziny.

Barista może znaleźć zatrudnienie zarówno w kawiarniach, jak i restauracjach. Specjaliści tego typu poszukiwani są wszędzie tam, gdzie przywiązuje się wagę do jakości serwowanej kawy. Oprócz stacjonarnych punktów popularne są też mobilne stanowiska sprzedające kawę na świeżym powietrzu lub w ramach takich biznesowych imprez jak targi, czy różnego typu konferencje. Różnorodność form zatrudnienia sprawia, że zostanie baristą może być inwestycją w jedną z najbardziej opłacalnych branż rozwijających się w ramach szeroko pojętej gastronomii.

Gdzie szukać ofert pracy jako barista?

Poszukując pracy w charakterze baristy warto przeglądać zarówno ogólnopolskie, jak i regionalne portale z ogłoszeniami o pracę. Najczęściej duże sieci szukają pracowników poprzez znane w całym kraju serwisy, natomiast mniejsze prowadzą bardziej lokalne działania. Dobrym pomysłem będzie też śledzenie grup w social mediach. Tam także można znaleźć interesujące oferty.

Pracę w gastronomii równie często można dostać zwracając uwagę na ogłoszenia umieszczane na witrynach kawiarni i restauracji. Nawet jeśli nie ma żadnej informacji, to i tak warto zostawić swoje CV. Często jest spora rotacja pracowników, zatem po jakimś czasie osoba zarządzają danym miejscem może skontaktować się, ponieważ poszukuje nowego baristy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Dowiedz się, na czym polega praca kucharza, co należy do jego obowiązków, a także jakie…
Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Torty, te wspaniałe kulinarne dzieła sztuki, od dawna przyciągają uwagę nie tylko swoim smakiem, ale…
Pomysł na prezent dla mola książkowego

Pomysł na prezent dla mola książkowego

Prezent dla kogoś, kto kocha czytać, z pozoru wydaje się prosty: kup tej osobie książkę!…