Witaj na naszym kawowym blogu!

Przyprawy korzenne, nie tylko do grzańca

Trudno sobie wyobrazić dobre grzane wino bez przypraw korzennych. Podobnie jest w przypadku deserów, w tym wielu ciast i ciasteczek. Ich wyjątkowy smak jest nie do podrobienia, a zapach ciężko pomylić z czymś innym. Niestety, ze względu na swoją intensywność, przyprawy korzenne użyte niewłaściwie mogą w niechciany sposób zdominować całą potrawę. Jak tego uniknąć? Do czego dodawać przyprawy korzenne? – Podpowiadamy.

Skąd wzięły się przyprawy korzenne?

Przyprawy korzenne niegdyś stawiano na równi ze złotem, przez co stanowiły cel wielu morskich wypraw. Znaleźć je można było na Moluki, które dawniej nazywano Wyspami Korzennymi. Liczni handlarze, w tym słynny podróżnik Ferdynand Magellan, próbowali swoich sił w dotarciu do wysp, jednak z początku udawało się to tylko nielicznym. Te aromatyczne przyprawy wywołały spore zamieszanie w świecie kulinarnym, a cała Europa chciała je mieć w swojej kuchni.

Zastosowanie najpopularniejszych przypraw korzennych

Ile smaków, tyle zastosowań. Każda z przypraw korzennych wyróżnia się indywidualnym smakiem i aromatem, dzięki czemu może być stosowana na różne sposoby. Najpopularniejsza z nich – cynamon – to niezbędnik w czasie pieczenia wielu ciast, w tym jabłecznika. Prawidłowo użyty, może wzbogacić smak farszu do drobiu, kotletów i szynki. Często występuje w zestawieniu z jarzynami bądź gotowaną rybą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cynamon dodać także do kawy.

Kolejna popularna przyprawa korzenna, czyli goździki, to coś, bez czego nie może obyć się większość grzanych win i kompotów. Goździków można użyć również do doprawienia wieprzowiny, baraniny i dziczyzny. Świetnie komponują się z grzybami oraz różnego rodzaju potrawami rybnymi. To obowiązkowy składnik pierników i innych korzennych wypieków.

Gałka muszkatołowa ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Doskonale współgra zarówno ze słodkimi potrawami, jak i ostrymi. Przyprawa ta pasuje do wielu warzyw, w tym marchwi, ziemniaków, szpinaku i kalafiora. Gałka muszkatołowa jest częstym składnikiem sosów serowych, kompotów i niektórych alkoholi, w tym grzanego wina, ponczu i ajerkoniaku.

Ze względu na swój nietypowy smak, kardamon największe zastosowanie ma w kuchni indyjskiej. Prawda jest taka, że nie ma dobrego curry bez kardamonu. W Polsce stosuje się go głównie do doprawiania deserów, w tym pierników i sałatek owocowych. Fani ciekawych połączeń dodają kardamon także do grochówki. Doskonale pasuje do potraw przyrządzonych z ryżu i owoców morza.

Choć z przyprawami korzennymi należy uważać, wiele potraw nie może się bez nich obyć. Przyprawy korzenne to gwarancja wyjątkowego smaku, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu fanowi wyrazistych dań z korzennym posmakiem.



 

Słowo od sponsora biowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Najlepsza kawa z kawiarki - przepisy na małą czarną we włoskim stylu

Najlepsza kawa z kawiarki - przepisy na małą czarną we włoskim stylu

Bez tego małego, smukłego dzbanka wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Kawiarka zwana zaparzaczem…
Kosmetyki na prezent - dlaczego warto postawić na naturalne i ekologiczne produkty?

Kosmetyki na prezent - dlaczego warto postawić na naturalne i ekologiczne produkty?

Wybór odpowiedniego prezentu dla bliskich może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie…
Najczęściej spotykane wyzwania podczas relokacji maszyn

Najczęściej spotykane wyzwania podczas relokacji maszyn

Relokacja maszyn przemysłowych to skomplikowany proces, który wymaga precyzji, doświadczenia i doskonałej organizacji. (więcej…)