Witaj na naszym kawowym blogu!

Super mocne kawy, czy ich picie jest bezpieczne?

Kofeina zawarta w kawie ma za zadanie pobudzać do działania. Na ogół wybieramy kawy, które charakteryzują się dużą jej zawartością, lecz jednocześnie delikatne w smaku. Niektórzy jednak chętnie wybierają super mocne kawy. Kiedy można sięgać po taki napar? Z artykułu dowiesz się:
  • jaką zawartość kofeiny mają super mocne kawy,
  • jaka jest skala mocy kawy,
  • która kawa jest najmocniejsza,
  • jak zrobić super mocną kawę?
Czytaj także: Kopi Luwak – luksusowa kawa

Super mocne kawy – skala intensywności

Czym charakteryzują się super mocne kawy? Przede wszystkim intensywnym smakiem i aromatem, a także sporą zawartością kofeiny. To właśnie ten składnik działa pobudzająco na nasz organizm, dzięki czemu po wypiciu filiżanki kawy odzyskujemy siły. Kofeina pomaga walczyć z uczuciem zmęczenia, dlatego tak chętnie sięgamy po kawę rano. Zazwyczaj jednak zadowalamy się tradycyjnym espresso, latte bądź po prostu, kawą sypaną. Tymczasem okazuje się, że istnieją także super mocne kawy, które w wyjątkowy sposób pobudzają nas do życia – przydają się na przykład po nieprzespanej nocy czy w momencie, gdy planujemy dłuższą pracę wieczorową porą. Moc kawy poznaje się po jej intensywności. Stopnie mocy kawy można wyróżnić przede wszystkim pod kątem sposobu jej przyrządzania. Co do zasady, im dłużej kawa ma kontakt z wodą, tym więcej cząsteczek kofeiny jej oddaje. Obecnie najmocniejszą kawą jest cold brew, która „leżakuje” w wodzie nawet przez kilkadziesiąt godzin. Ogólną skalę intensywności, którą posługują się eksperci, przedstawia tabela.
Stopień intensywności Charakterystyka
1-4 Lekka esencja i delikatny smak kawy
5-7 dobrze wyważona kawa o bogatym smaku i aromacie
8-10 mocna kawa o intensywnym aromacie
W rzeczywistości każdy producent kawy może opracować własną skalę, głównie na potrzeby marketingowe. Dotyczy to zwłaszcza tych producentów, którzy wypuszczają na rynek różnego typu towary, a nie specjalizują się wyłącznie w dostarczaniu jednej odmiany kawy. Super mocne kawy a zawartosc kofeiny

Super mocne kawy a zawartość kofeiny

Jaka kawa jest najmocniejsza? Taka, która zawiera najwięcej kofeiny. Większość osób uważa, że jest to tradycyjne espresso, którego smak jest bardzo intensywny. Niemniej jednak okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Dlaczego to właśnie espresso uważane jest za najmocniejszą kawę? Zwykło się tak mówić, gdyż wypijamy je w krótkim czasie (w przeciwieństwie do latte), a w dodatku nie zawiera ono składników niwelujących gorzki smak, na przykład mleka. Tymczasem zawartość kofeiny w rzeczywistości zależy od gatunku kawy, z jakiej przygotowujemy napój. Okazuje się, że najwięcej kofeiny ma robusta – jej ziarna zawierają 2 razy więcej pobudzającej substancji, niż ziarna arabiki. Problemem jest jednak to, że robusta sama w sobie ma nieco bardziej ziemisty smak, przez co nie jest tak chętnie wybierana, jak arabika. Co ciekawe, kawa drobniej mielona lepiej uwalnia kofeinę, niż grubo mielona. Filiżanka espresso zawiera przeciętnie od 50 do 75 mg kofeiny. Niemniej jednak kawa czarna, którą pozostawimy na około 5 godzin, dostarczy nam ponad 200 mg kofeiny jednorazowo. Zawartość kofeiny mierzy się więc czasem parzenia, a także rodzajem ziaren, z jakich przygotowujemy kawę.

Skala mocy kawy

Moc kawy – oznaczenia ją określające mogą być przyjmowane przez producentów na różne sposoby. Istnieją jednak takie, które pozwolą nam ocenić, czy kawa po przygotowaniu rzeczywiście będzie mocna i intensywna. Pierwszym aspektem są wielkości, oznaczające rozmiar ziaren. Mogą przybierać one wartości liczbowe bądź zostają oznaczone za pomocą liter, w zależności od kraju pochodzenia kawy. Chcąc zaparzyć mocną kawę, warto wybierać ziarna wielkości około 17/18 – zbyt drobne mogą być pozbawione pewnych właściwości, większe natomiast nie będą oddawały tak dużo kofeiny. Kolejne dane oznaczają metody obróbki kawy –spotykamy się tutaj z hasłami, takimi jak „natural/dry” oraz „washed”. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obróbką na mokro, która z punktu widzenia zawartości kofeiny będzie dla nas korzystniejsza. Co natomiast w przypadku, gdy producent podaje na opakowaniu własną skalę mocy? Czy warto się nią kierować? Tak, jednak należy mieć świadomość, że moc kawy nie wynika jedynie z samych ziaren, lecz również z metod przygotowywania napoju. Ponadto, warto zapoznać się z legendą dotyczącą oznaczeń, którą każdy producent powinien udostępnić.

Jaka kawa jest najmocniejsza?

Wiemy już, że intensywność kawy określa skala, jednak trudno ocenić, który napój będzie najmocniejszy. Eksperci są zdania, iż jest to cold brew, czyli kawa na zimno. Niemniej jednak jej intensywność wynika w głównej mierze z długiego leżakowania w wodzie. Można więc stwierdzić, że im dłużej kawa leżakuje, tym większa jest jej intensywność, a także zawartość kofeiny. Wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment – przygotować espresso o poranku, lecz wypić je dopiero popołudniu. Smak kawy będzie o wiele intensywniejszy, sam napój natomiast pobudzi nas w większym stopniu. Chcąc przygotować mocną kawę, musimy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii:
  • dodatek mleka obniża zawartość kofeiny,
  • kawa nie może być spożywana bezpośrednio po przygotowaniu – najlepiej odczekać przynajmniej kilkanaście minut, jeśli lubimy spożywać napój na ciepło,
  • napój najlepiej przygotowywać z ziaren robusty bądź mieszanki robusty i arabiki,
  • ziarna mocniej palone dodają kawie mocy.
Jak zaparzyc super mocna kawe Mocne kawy powinniśmy wypijać jedynie o poranku, pamiętając, że czas ich działania jest stosunkowo długi. Przyjmując tego typu napój wieczorem, możemy mieć niemałe problemy ze snem. Warto też mieć świadomość, że spożywanie jednorazowo większych ilości kofeiny nie spowoduje, że kawa od razu postawi nas na nogi. Kofeina uwalniana jest bowiem stopniowo, zatem mocne kawy działają znacznie dłużej, lecz niekoniecznie natychmiastowo. Stąd też eksperci radzą, aby wypijać w ciągu dnia kilka lżejszych kaw, niż jedną, lecz bardzo mocną. Co istotne, tego typu kawa nie powinna gościć w menu osób, borykających się z problemami układu krążenia.

Jak zaparzyć super mocną kawę?

Jeśli jesteś smakoszem i chodzi za Tobą mocna kawa, to z nami dowiesz się jak zrobić ją w domowym zaciszu. Otóż w pierwszej kolejności należy wyposażyć się w odpowiedni jej gatunek – może być to robusta bądź mieszanka arabiki i robusty. Dobrze, aby ziarna były mocniej palone. Następnie możemy przejść do procedury przyrządzania mocnej kawy. W tym przypadku bardzo istotne są akcesoria, których użyjemy do przygotowywania napoju. Jeśli dysponujemy ekspresem ciśnieniowym, zróbmy kawę właśnie z jego pomocą. Dobrym rozwiązaniem będą również kawiarki, jednak w tym przypadku warto dodać nieco mniej wody, aby uzyskać intensywniejszy smak. Bardzo ważnym elementem całego procesu jest odczekanie co najmniej kilkunastu minut. Dzięki temu kofeina zacznie uwalniać się z kawy i uzyskamy jeszcze intensywniejszy napój. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo czasu bądź zależy nam na szybkim pobudzeniu, możemy zmienić proporcje kawy i wody, zwiększając zawartość ziaren, zmniejszając natomiast ilość wody. Jest to niejako metoda na skróty, którą można stosować, gdy zależy nam na czasie. Idealnie natomiast, jeśli kawa odstoi przynajmniej 30 minut po zaparzeniu.

FAQ

Czym charakteryzuje się super mocna kawa?

Mocne kawy charakteryzują się przede wszystkim dużą zawartością kofeiny. Są gęste, aromatyczne i bardzo intensywne. Przygotowuje się je z mieszanki arabiki i robusty bądź wyłącznie z ziaren robusty.

Ile czasu potrzeba, aby przygotować super mocną kawę?

Przygotowanie super mocnej kawy pochłania sporo czasu, bowiem im dłużej ziarna mają kontakt z wodą, tym więcej kofeiny oddają. Szacuje się, że po około 8 godzinach leżakowania kawa jest naprawdę mocna.

Czy picie super mocnej kawy jest zdrowe?

Wypijanie super mocnej kawy nie jest zalecane osobom, które borykają się z problemami układu krążenia. Ponadto, na co dzień lepiej wypijać kilka lżejszych kaw, niż jedną, lecz bardzo mocną. Regularne dostarczanie mniejszych dawek kofeiny jest korzystniejsze dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa kojarzy się przede wszystkim z cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, których aromat unosi…
Kawa ekologiczna - czym kawa bio różni się od zwykłej?

Kawa ekologiczna - czym kawa bio różni się od zwykłej?

Czy pijąc poranna kawę zastanawialiście się, skąd się bierze i jak jej produkcja wpływa na…
Jakie są zalety picia kawy?

Jakie są zalety picia kawy?

Czy regularne picie kawy jest korzystne dla zdrowia? Dowiedz się, jakie są zalety oraz wady…