Witaj na naszym kawowym blogu!

Tego o cappuccino nie wiedziałeś!

cappuccino

Cappuccino z charakterystyczną spienioną mleczną pianką jest jednym z najbardziej znanych i cenionych napojów kawowych na świecie. Jedni uważają je za arcydzieło sztuki baristycznej, ale inni zastanawiają się czy to w ogóle jest kawa. Z biegiem lat cappuccino zdobyło serca smakoszy na całym świecie dzięki kremowej konsystencji, zrównoważonemu smakowi espresso i delikatnej piance mlecznej. Wszystko to tworzy napój, który jest wyrazem wyrafinowanego smaku, a jednocześnie popularnej kultury kawowej.

Zamawiając w kawiarni cappuccino, może nam się wydawać, że wiemy o nim wszystko. Wiadomo, że jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych napojów kawowych na świecie. Cappuccino wypada zamówić rano. We Włoszech do godz. 11.00 pije się wyłącznie mleczną kawę, która razem z ciasteczkiem często zastępuje śniadanie.

Cappuccino – co to za kawa?

Cappuccino to niewątpliwie symbol Włoch, idealne połączenie pojedynczego espresso z mlekiem i mleczną pianką, które łagodzi mocny aromat kawy. Smak tego napoju jest bardziej intensywny niż w caffe latte. Uznaje się, że optymalna wielkość filiżanki, w której podaje się cappuccino, wynosi 150-250 ml.

Podstawowa różnica między latte a cappuccino polega na proporcjach mleka i pianki mlecznej. Latte zawiera więcej mleka niż cappuccino, co powoduje, że jest bardziej łagodne w smaku. Cappuccino ma mniej mleka i więcej pianki mlecznej, co powoduje, że jest bardziej intensywne w smaku.

Istnieje wiele sposobów parzenia i serwowania cappuccino w zależności od kultury i regionu. W niektórych krajach cappuccino jest parzone z dodatkiem różnych smaków i aromatów, takich jak czekolada czy kakao, podczas gdy we Włoszech zgodnie z tradycyjną recepturą z espresso i mlekiem. W Niemczech czy Francji cappuccino jest często serwowane jako przekąska w ciągu dnia.

Cappuccino skąd się wzięła nazwa

Pierwsze wzmianki o cappuccino pochodzą z początku XX wieku i wiążą się z kulturą kawiarnianą w Mediolanie. Kto wymyślił cappuccino? Otóż to włoskie słowo odnosi się do czerwonobrązowego koloru habitu, jaki w XVII wieku nosili kapucyni. Ten wyjątkowy mleczny specjał podobno odkrył jeden z włoskich zakonników, członek wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów, których nazwa po włosku to Cappuccini.

W tamtych czasach cappuccino miało barwę czerwonobrązowego habitu, lecz współcześnie pojawia się ona tylko w kawie Kapuziner, czyli… austriackiej wersji cappuccino. To część kolejnej teorii, która głosi, że nazwa napoju nie pochodzi od kapucynów, ale jedynie nawiązuje do koloru ich szat. Pomysł na kawę z dodatkiem mleka powstał w XIX-wiecznym Wiedniu, a następnie przejęli go Włosi i tak powstało cappuccino, które znamy obecnie.

Jak zrobić cappuccino w domu

W Polsce mianem cappuccino nazywa się niekiedy podwójne, zabielone espresso ozdobione cienką warstwą mlecznej piany. Aby zrobić prawdziwe cappuccino w domu, potrzebujesz ekspresu do kawy, spieniacza do mleka, filiżanki i odpowiedniej ilości kawy, mleka i wody. Przepis wygląda następująco: pojedyncze espresso (25-35 ml), podgrzane i spienione mleko (125-150 ml), które powinno stworzyć warstwę pianki o grubości 2 cm. Najpierw zaparz espresso, a następnie spień mleko i dodaj je do filiżanki z kawą. Na koniec udekoruj pianką mleczną.

A co jeśli nie dysponujecie ekspresem?  Dobre espresso możesz uzyskać przy użyciu french pressa lub aeropressa, a do spieniania mleka użyjesz elektrycznego spieniacza. Na koniec przygotuj filiżankę o pojemności 190 ml i nieco ją podgrzej. Najlepiej do temperatury 67 st. C, co pozwoli dłużej utrzymać idealną temperaturę kawy oraz wydobyć z niej idealny smak. Zimne naczynie obniży aromatyczność naparu i zmniejszy bukiet smaków.

Jakie mleko do cappuccino

Najbardziej skomplikowanym elementem cappuccino jest spienianie mleka, aby miało kremową, płynną konsystencję. Warto pamiętać, że w idealnie spienionym mleku do cappuccino nie powinno być widać pęcherzyków powietrza. Z pewnością trzeba użyć schłodzonego tłustego mleka, najlepiej 3,2 proc. Im ma więcej białka, tym lepiej się pieni.

Mleko użyte do przygotowania idealnego cappuccino nie można podgrzewać do temperatury wyższej niż 70 st. C. Taka temperatura sprawia, że ma najsłodszy smak. Podczas spieniania mleka za pomocą ekspresu pamiętajmy, by dyszę spieniacza utrzymywać tuż pod powierzchnią mleka. Dzięki temu bąbelki w pianie będą mniejsze, a ona sama gęstsza.

Najlepiej, gdy pojemnik z mlekiem podtrzymujemy dłonią, gdyż czujemy kiedy robi się gorący (3-4 s) i wówczas kończymy spienianie. Piana uzyskana z mleka nie powinna być sztywna, ale mieć konsystencję jogurtu. Pęcherzyki powietrza nie mogą być widoczne gołym okiem. Tak spienione mleko pozwoli nam na umieszczanie wzorów na kawie.

Ile cappuccino ma kalorii?

Filiżanka czarnej kawy (ok. 150-200 ml) przygotowana bez dodatków to zaledwie 2-5 kcal. Pochodzą one głównie z niewielkich ilości białek i tłuszczów, które naturalnie występują w ziarnach kawy. Kiedy do czarnej kawy dodamy mleko, jej wartość kaloryczna wzrasta. O ile?

To zależy od rodzaju użytego mleka i ilości, którą dodamy do napoju. Mleko tłuste (3,2 proc.) będzie miało więcej kalorii niż odtłuszczone odpowiedniki. Np. dodając do kawy 100 g tłustego mleka, dostarczamy sobie dodatkowo około 60-65 kcal, podczas gdy ta sama ilość mleka odtłuszczonego (1,5 proc.) to około 44 kcal.

Mleko stanowi przeważającą część cappuccino. Zakładając, że średnia filiżanka ma ok. 150-200 ml, to w zależności od rodzaju użytego mleka cappuccino będzie miało ok. 90-110 kcal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach…
Arabica vs. Robusta. Kluczowe różnice i jak wpływają na smak Twojej kawy

Arabica vs. Robusta. Kluczowe różnice i jak wpływają na smak Twojej kawy

Arabica czy Robusta? Wybór odpowiedniej kawy to nie tylko kwestia smaku, ale także doświadczenia, które…
Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Kawa Affogato – czyli jaka? Czym się wyróżnia na tle innych? Dowiedz się więcej na temat…