Witaj na naszym kawowym blogu!

Yellow Bourbon – kawa rodem z Brazylii

Yellow Bourbon kawa

Brazil Yellow Bourbon to ziarno kawy uprawiane na dużych wysokościach w Brazylii, które wyróżnia się bogatym aromatem oraz wyjątkowym i charakterystycznym smakiem. Ziarna tej kawy mają kolor ciemno zielony przechodzący w jasny brąz. Kawa znana jest z dobrze zbalansowanego profilu smakowego, który obejmuje nuty czekolady, karmelu, orzechów i jagód wraz ze średnią kwasowością i gładkim body. Jest uniwersalna dla różnych metod parzenia, w tym kawy w kroplach, espresso i prasy francuskiej. 

Brazylia nazywana jest „Krajem kawy”, gdyż bez wątpienia pachnie kawą. Jest jej największym producentem na świecie. Brazylijskie zbiory kawy stanowią1/3 całych światowych plonów. Przyczyniają się do tego głównie ukształtowanie terenu i sprzyjające warunki klimatyczne. Do najważniejszych rejonów uprawy kawy należą położone w południowo-wschodniej części kraju prowincje Minas Gerais, Parana i Sao Paulo.

W stanie Minas Gerais uważana za najlepszą wśród brazylijskich kaw Yellow Bourbon uprawiana jest na terenach położonych w górach na wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza. Na tamtejszych plantacjach owoce Bourbon uległy niespodziewanej naturalnej mutacji, przez co uzyskały wyjątkowy żółty kolor, który znalazł swoje odbicie również w niepowtarzalnym aromacie i smaku.

Tereny te są wymarzonym środowiskiem dla krzewów kawowca. Plantacje są położone w miejscach trudno dostępnych, dlatego ziarna są zbierane wyłącznie ręcznie, a następnie suszone w pełnym, brazylijskim słońcu. Później ziarna przez kwadrans poddawane są procesowi prażenia, by na koniec zostać schłodzone strumieniem powietrza. Żyzne gleby, górzyste tereny, delikatne wiatry i niższe niż w innych obszarach Brazylii temperatury tworzą unikalne tło dla kawowców. Owoce Yellow Bourbon dojrzewają szybko, dzięki czemu nawet dość surowy mikroklimat nie ogranicza ich rozwoju. W Minas Gerais okres zbiorów przypada na miesiące od lipca do października. Zebrane dojrzałe owoce poddawane są specyficznej metodzie obróbki, tzw. pulped natural, która stanowi formę pośrednią między procedurą „na sucho” i „na mokro”.

Owoce najpierw pozbawiane są skórki, a następnie ziarna suszone są na słońcu w kontakcie z miąższem. Brazil Yellow Bourbon ujmuje delikatnością połączoną z kremowym body i przyjemną słodyczą, które doskonale komponują się z jej niską kwasowością. W filiżance odpowiednio zaparzonego naparu wyczuć można nuty czekolady, orzechów, wiśni, a nawet kardamonu. Jest to odmiana rzadka i pożądana na całym świecie. Świetnie sprawdza się jako espresso oraz kawa czarna i kawa z mlekiem.

Kawa Yellow Bourbon

Brazylijskie ziarna zaskakują niezwykłą słodyczą orzechów z czekoladą, którą uszlachetnia delikatnie wyczuwalna nuta cytrynowej kwasowości i goryczy. Swój fenomenalny smak kawa zawdzięcza średniemu wypaleniu ziaren. Jedną z metod obróbki ziaren jest honey, która łączy w sobie metodę naturalną oraz mokrą. Jej aromat zaskoczy nas pomarańczą i powiewem szlachetnego jaśminu.

Yellow Bourbon to jedna z botanicznych odmian wysokojakościowej arabiki brazylijskiej. W obróbce pulped natural charakteryzuje się zarówno nutami słodkich owoców, jak też bardzo charakterystyczną, przyjemną i specyficzną goryczką, co daje w efekcie świetne i kompletne espresso. Ma dobrze wyczuwalne nuty orzechowo-czekoladowe, małą kwasowość i lekko syropowatą konsystencję. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu żółtemu kolorowi owoców kawowca.

Zdaniem baristów, Brazylia Yellow Bourbon jest idealna da zaparzania przy pomocy metod przelewowej i ciśnieniowej. Arabica z Brazylii słynie ze słodkich kaw z niską kwasowością. Espresso z automatycznego ekspresu ciśnieniowego urzeka dużą słodyczą i niską kwasowościa przy zachowaniu wysokiego body (odczucia cielistości) i kapitalnym orzechowym aromatem. W americano kwasowość prawie zupełnie znika, a na pierwszym planie pojawia się słodki, czekoladowy smak. Kawa finiszuje lekką goryczką, gdy ostygnie.

Kawa Brazylia Yellow Bourbon

Kawa z ekspresu przelewowego wyciąga z Brazil Yellow Bourbon cały jej potencjał kwasowości. Wciąż jednak jest na umiarkowanym poziomie z wysoką słodyczą. W kawiarce Yellow Bourbon staje się bardzo aromatyczną kawą z wysokim body, słodyczą i goryczą. Orzeźwia długi smak z jasno wyczuwalną cytrynową kwasowością.

Ziarna w odmianie Yellow Bourbon uważane są za najlepszą brazylijską kawę i jedną z najlepszych kaw świata. Bariści zwracają uwagę, że kawa Yellow Bourbon emanuje naturalną słodyczą. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy preferują kawę z cukrem lub słodką przekąskę do kawy. Aromaty czekolady, jaśminu oraz orzecha sprawiają, że kawa smakuje nawet bez cukrowych dodatków.

Kawa Brazylia Yellow Bourbon

Brazilian Yellow Bourbon to idealne połączenie wyrazistych ziaren z delikatnymi kremowymi tonami. Każda parująca filiżanka tego niezwykłego napoju wprowadza podniosły i serdeczny nastrój. Yellow Bourbon Coffee jest idealna na długie zimowe wieczory, aktywne poranki i  pogaduszki w gronie znajomych. Dużo przyjemniej mija dzień w pracy, jeśli do dyspozycji masz ulubioną kawę. Zwłaszcza, gdy za oknem słota, a dni stają się coraz krótsze, puszysta kawa poprawia nastrój, że chce się żyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest omniroast i jak powstaje?

Czym jest omniroast i jak powstaje?

Wbrew pozorom zakup odpowiedniej kawy ziarnistej nie jest wcale prostym zadaniem. Duże znaczenie przy wyborze…
Kawa po turecku – jak parzyć ją we właściwy sposób?

Kawa po turecku – jak parzyć ją we właściwy sposób?

Tradycyjne tureckie przysłowie mówi: „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka jak…
Kawa grzybowa - co to jest i jak ją przygotować?

Kawa grzybowa - co to jest i jak ją przygotować?

Do czego kawie potrzebne są grzyby? Kawa grzybowa to delikatna mieszanka ekstraktów z grzybów i…