Witaj na naszym kawowym blogu!

Skąd tak naprawdę pochodzi kawa?

 

Skąd pochodzi kawa? Jaka jest jej historia? Przeczytaj artykuł i poznaj przeszłość tego napoju!

Czarna i gorzka, spieniona, z mlekiem, śmietanką, czy słodzikiem, zbożowa lub parzona – istnieje wiele rodzajów kaw. Łączy je kofeina oraz smak, który przynosi przyjemność. Picie kawy zakorzeniło się głęboko w naszej kulturze i ciężko wyobrazić sobie choćby dzień bez tego napoju. Często jednak zapomina się o jego historii. Skąd wzięła się kawa? Gdzie obecnie uprawia się ziarna najlepszej jakości? Dowiedz się sam! Z poniższego artykułu dowiesz się:
  • z jakiego miejsca pochodzi kawa oraz jak wygląda opowiedziana pokrótce historia tego napoju,
  • gdzie obecnie uprawia się kawowiec – skąd pochodzi kawa arabica, kopi luwak oraz inne rodzaje,
  • skąd pochodzi najlepsza kawa  i w jakich regionach świata można ją znaleźć,
  • kto obecnie jest największym producentem kawy na świecie,
  • gdzie kupić kawę wysokiej jakości.
Wyobraźmy sobie sytuację: na dworze plucha, zimno i ciemno. W taką pogodę najchętniej zostałoby się w domu, pod ciepłą kołdrą, prawda? A tu niestety, trzeba iść do pracy… W takich chwilach istnieje jeden ratunek: filiżanka dobrej kawy, która szybko postawi na nogi. O tym, że ciężko wytrzymać bez tego napoju, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego historia jest jednak często zapominana lub pomijana. Skąd pochodzi kawa? Gdzie po raz pierwszy zaczęto ją prażyć? Komu zawdzięczamy ten wynalazek? Przekonaj się sam – odkryj początki wieloletniej tradycji. Jeśli interesujesz się kawą, ale nigdy wcześniej jej nie próbowałeś i nie wiesz, jak zacząć, zobacz także artykuł: Kawa dla początkujących, czyli od czego zacząć?

Skąd pochodzi kawa, czyli krótka historia kawy

Kawa jest z nami zdecydowanie dłużej, niż można podejrzewać. Już wiele tysięcy lat temu interesowano się jej cudownymi, pobudzającymi właściwościami. Napój szybko stał się popularny, a to sprawiło, że zaczął budzić mnóstwo kontrowersji. Zanim jednak do tego doszło, ziarna kawowca spożywało się w zupełnie innej postaci niż obecnie. Jak to wszystko działo się po kolei? Odkrycie kawy wiąże się z pewną legendą o pasterzu imieniem Kaldi. Miał on wędrować przez Afrykę i w pewnym momencie natknąć się na stado pobudzonych kóz. Zaciekawiony mężczyzna miał spożyć owoce kawowca, którymi najadły się zwierzęta – rzekomo to w ten sposób odkryto wpływ kofeiny na organizm człowieka. Wydarzenia z tej opowieści zapewne nie miały miejsca w rzeczywistości. Każda legenda ma w sobie jednak ziarnko prawdy. Co naprawdę się zdarzyło? W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, na terenie południowo-zachodniej Etiopii, lud Oromo odkrył kawę. Jej ziarna były zbierane z naturalnych stanowisk – nie paliło się ich jak teraz. Ponadto, nie były one parzone, tylko gotowane, a następnie zjadane z dodatkiem masła czy soli. Przełom nastąpił w XIII lub XIV w. w Jemenie, gdzie dostarczano kawę arabskim kupcom. Tam opracowano metodę pozyskiwania napoju z nasion. Już wtedy prawdopodobnie znano pobudzające właściwości kawy – jej pierwotna nazwa, „korwet” oznacza siłę. Zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się z ekspansją arabską. Cieszył się on wielką popularnością na terenach całego Bliskiego Wschodu. Początkowo jednak roślina ta budziła wiele kontrowersji, podchodzono do niej z nieufnością. Picie tego napoju zostało nawet zakazane: w Mekce, w roku 1511 oraz w Kairze w 1532 roku. Szybki wzrost zainteresowania kawą sprawił, że zakazy wkrótce potem odwołano. Wszelkie restrykcje ustały u schyłku XVI wieku. Imperium Osmańskie stało się zaś kawowym mocarstwem dzięki pośrednictwu w handlu. W Europie kawa pojawiła się w XVI w., gdy została importowana przez Brytyjczyków i Holendrów. Nie zyskała ona jednak od razu tak wielkiej popularności, jak w krajach arabskich – pierwsza kawiarnia, założona w Oksfordzie, została otwarta dopiero w XVII wieku. Napar ten okazał się kontrowersyjny także w Europie. Wielu upatrywało się w niej dzieła szatana. Dopiero opinia papieża Klemensa VIII uspokoiła nieufność ludu. Z biegiem lat kawa stawała się coraz bardziej popularna. Obecnie wypija się jej około 400 miliardów filiżanek w ciągu roku, a kawiarnie można spotkać niemal wszędzie. pochodzenie kawy2

Gdzie obecnie uprawiana jest kawa?

Początkowo kawa była uprawiana w Etopii. Z upływem lat miejsca zakładania plantacji się zmieniały. W zależności od gatunku, należy brać pod uwagę nieco inne miejsca. Ogólnikowo jednak można wskazać kraje, w których kawę produkuje się w szczególnie dużych ilościach. Obecnie najwięcej jej uprawia się w:
  • Brazylii,
  • Kolumbii,
  • Indiach,
  • Indonezji,
  • Wietnamie.
Największy procent udziału w rynku ma Brazylia – powstaje w niej około jedna trzecia światowej produkcji ziaren. Z kolei Kolumbia znana jest z kawy z niepowtarzalnym, orzechowo-karmelowym smakiem. Sprzyjają temu żyzne, powulkaniczne gleby, na których odmiany Medellin oraz Excelso rosną dobrze. Warto także wspomnieć o Wietnamie, w którym wytwarzane jest około 1,17 miliona ton produktu rocznie.

Z jakich regionów świata kawa jest najlepsza?

Każdy z nas pragnie jak najlepszego smaku. Dobra jakościowo kawa z pewnością nam go zapewni. Pojawia się więc pytanie: skąd pochodzi najlepsza kawa? Niełatwo jest na nie odpowiedzieć, każdy z nas ma bowiem własne preferencje. Przyjrzymy się najchętniej pijanym oraz najbardziej ekskluzywnym naparom, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Arabica to jeden z najczęściej pijanych gatunków na świecie. Ma on około trzy czwarte udziału na rynku – sięga po niego mnóstwo osób. To z pewnością świadczy o tym, że kawa ta pod pewnymi względami uważana jest za świetną, jeśli nie najlepszą, wśród konsumentów. Ma głęboki aromat i zawiera niewiele kofeiny. Arabica przoduje wśród gatunków, natomiast pośród marek wyróżnia się kawa Jacobs. Niemal każdy o niej słyszał, wielu jej próbowało – znajomość brandu deklaruje ponad 96% konsumentów. Marka ta cieszy się dobrą opinią – uznawana jest za jedną z lepszych, jakie można spotkać na półkach, obecna jest w ponad połowie gospodarstw domowych w Polsce. Nie każdy jednak zadowoli się zwyczajną kawą sklepową. Wielu kawoszy szukając czegoś, co zadziała na ich kubki smakowe, sięga po kopi luwak – drogą i mało dostępną, która charakteryzuje się specyfiką jej pozyskiwania. Ten luksusowy towar dla wielu jest najlepszym rodzajem kawy, na jaki można sobie pozwolić. Arabica, kopi luwak oraz marka Jacobs – kawy te mogą zostać uznane za najlepsze w kilku kategoriach. Skąd one pochodzą? Skąd pochodzi kawa arabica? Ten gatunek uznawany jest za bardzo smaczny i cieszy się dużą popularnością. Jego smak jest łagodny, a zapach – bardzo intensywny. Kawa ta nie ma dużej mocy, można więc pijać ją częściej. Proces wytwarzania arabici nie należy do najłatwiejszych. Drzewka kawowca mają duże wymagania i często padają ofiarą szkodników i chorób. Z tego powodu arabicę produkuje się głównie w jej kraju pochodzenia – Etiopii. Niektórzy wolą sięgnąć po coś droższego i ekskluzywnego – na przykład po kawę luwak. Jest ona dość specyficzna. Wytwarza się ją z ziaren kawy wydobywanych z odchodów zwierzęcia nazywanego cywetą. Ziarna po przejściu przez jego przewód pokarmowy tracą gorzki smak, dzięki czemu napar z nich zyskuje delikatny aromat. Co prawda nie jest to najdroższa kawa na świecie, jednak jej cena jest dość wygórowana. Skąd pochodzi kawa kopi luwak? Jej miejscem produkcji jest Indonezja. Ziarna zbiera ręcznie ludność z wysp Sumatra, Celebes oraz Jawa. Proces ten jest czasochłonny – z tego powodu kopi luwak na rynku pojawia się w tak małych ilościach. Nie każdy musi decydować się na szalenie drogie, rzadko spotykane kawy. Czasami wystarczy dobra jakościowo, znana marka, jak na przykład Jacobs. Jest ona na rynku od wielu lat i cieszy się niezmiennie zaufaniem klientów. Kawa Jacobs – skąd pochodzi? Ziarna, z których jest ona wytwarzana pochodzą z Brazylii I Hondurasu. Zapewniają niesamowity smak, po który chętnie sięgają Polacy. pochodzenie kawy3

Kto obecnie jest największym producentem kawy na świecie?

Kawa jest obecnie jednym z podstawowych produktów spożywczych. Kto produkuje jej najwięcej? Z jakiego kraju wyprowadza się najwięcej ziaren? Wątpliwości rozwieje poniższa tabela:
KRAJ ROCZNA PRODUKCJA KAWY W TONACH
Brazylia 3 556 638
Wietnam 1 616 307
Indonezja 722 461
Kolumbia 720 634
Jak widać największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Zaraz potem w rankingu plasuje się Wietnam, a za nim – Indonezja i Kolumbia.

Gdzie kupić kawę wysokiej jakości?

Kawy wysokiej jakości nie znajdziemy w byle sklepie. Jeśli mamy potrzebę zaopatrzenia się w napój stworzony ze starannie wyselekcjonowanych ziaren, o smaku różniącym się od kawy z sieciówek, należy sięgnąć po kawę specialty. Najlepiej jest zaopatrzyć się w nią w specjalnie do tego przeznaczonym sklepie specialty, w palarni lub zakupić produkt przez Internet z odpowiedniej strony internetowej. W ten sposób gwarantujemy sobie świeże, ziarna poddawane rygorystycznym kontrolom. Przed rozpoczęciem poszukiwań miejsca zakupu, warto jest zastanowić się, jakiej kawy chcielibyśmy się napić. Warto przyjrzeć się walorom smakowym, aromatowi, sile czy kwasowości. Zakup produktu, który nie spełni naszych oczekiwań może skończyć się frustracją. Przyda się także świadomość, które rodzaje kawy zazwyczaj nie są uznawane za wysokie jakościowo – często jest tak na przykład w przypadku kawy zbożowej.  

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Gdzie obecnie uprawia się kawę?

Obecnie najwięcej kawy uprawia się w Brazylii, Kolumbii, Indiach Indonezji, Wietnamie.

Gdzie produkuje się kawę arabice?

Arabicę produkuje się głównie w jej kraju pochodzenia – Etiopii.

Kto odkrył kawę?

W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, na terenie południowo-zachodniej Etiopii, lud Oromo odkrył kawę.

Kto produkuje najwięcej kawy na świecie?

Największy procent udziału ma Brazylia – powstaje w niej około jedna trzecia kawy z całego światowego rynku.

Gdzie kupić kawę wysokiej jakości?

Kawy wysokiej jakości nie znajdziemy w byle sklepie. Najlepiej jest zaopatrzyć się w nią w specjalnie do tego przeznaczonym sklepie specialty, palarni kawy lub zakupić produkt przez Internet.

Skąd pochodzi kawa kopi luwak?

Miejscem produkcji kawy kopi luwak jest Indonezja. To stamtąd pochodzi ta specyficzna kawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy to dla wielu kawoszy swoisty rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie celebrowania picia…
Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Napój pochodzi z północnych Indii, gdzie znany jest też jako masala chai, ale w kulturze…
Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Dla jednych kawa po szwedzku to przysmak. Inni o niej nie słyszeli. Czym zatem jest…