Witaj na naszym kawowym blogu!

Zawód kucharz – wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

zawód kucharz

Dowiedz się, na czym polega praca kucharza, co należy do jego obowiązków, a także jakie predyspozycje i kwalifikacje są mile widziane w tym zawodzie.

Choć praca w gastronomii nie należy do najlżejszych, ma wielu zwolenników i cieszy się niegasnącym zainteresowaniem wśród kolejnych pokoleń. Jest to bowiem zajęcie, na które zapotrzebowanie nigdy nie gaśnie. Najlepsi kucharze od wieków mogli liczyć na uznanie, szacunek oraz godziwą zapłatę. Dziś zawód ten niekiedy staje się wręcz godny artysty. Kucharze mają szansę zabłysnąć w mediach jako prawdziwi wirtuozi sztuki kulinarnej, prowadzą własne programy telewizyjne, kanały na YouTube i stanowią autorytet w swojej dziedzinie. Kto może liczyć na takie osiągnięcia? Jakie cechy, zdolności i wykształcenie są niezbędne, a jakie mile widziane w zawodzie kucharza?

Na czym polega praca kucharza?

Kucharz jest osobą odpowiedzialną za przygotowywanie potraw na zlecenie konsumenta zgodnie z obowiązującą go recepturą. Przeważnie są to pozycje z menu danego lokalu, dania cateringowe oraz na przyjęcia okolicznościowe. Od kucharza wymaga się, by w trakcie wykonywania swoich obowiązków zwracał szczególną uwagę na normy dotyczące porcjowania, wybieranie tylko pełnowartościowych surowców, półproduktów, ale również maksymalnie wysoką higienę, estetykę wydawanych dań oraz ekonomiczne używanie sprzętów. Kucharz z reguły podlega szefowi zmiany, a jednocześnie musi współpracować z pomocnikami oraz kelnerami, stanowiącymi łącznik między pracownikami kuchni a konsumentami.

Kucharz może podjąć pracę w restauracji, barze, jadłodajni, firmie cateringowej, hotelu, zakładzie żywienia zbiorowego itp. Opcji jest wiele, a dużo zależy od posiadanych predyspozycji, wykształcenia oraz oczywiście doświadczenia. Wiele interesujących ofert znajdziesz na portalu GoWork.pl.

Kto może zostać kucharzem?

Przede wszystkim są to osoby, które zdobyły kierunkowe wykształcenie. W gastronomicznej szkole zawodowej i technikum gastronomicznym uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko z zakresu przygotowywania poszczególnych potraw, ale również z prawidłowego sposobu ich serwowania, z procesów technologicznych w produkcji gastronomicznej, obsługi kuchennych sprzętów, urządzeń i zasad obowiązujących w zakładach żywienia.

Wśród najważniejszych cech fizycznych, istotnych w pracy kucharza wymienia się przede wszystkim dobry ogólny stan zdrowia poświadczony przez lekarza. Praca wymaga bowiem długiego stania, przebywania w często nagrzanym, mocno wilgotnym pomieszczeniu, obsługi maszyn, a dodatkowo trzeba pamiętać, że kucharz ma bezpośredni kontakt z żywnością. Nie może w związku z tym chorować na żadnego rodzaju infekcje, dolegliwości skórne odkrytych części ciała. Dyskwalifikująca może też być poważna wada wzroku i daltonizm.

Istotne predyspozycje, które są przydatne w pracy kucharza to:

  • doskonale rozwinięty zmysł węchu i smaku,
  • podzielność uwagi,
  • wytrzymałość na wysiłek,
  • samodzielność, a jednocześnie umiejętność pracy w zespole,
  • zdolność podejmowania decyzji, niekiedy pod presją czasu,
  • zdolności plastyczne.

Jeżeli szukasz pracy jako kucharz, zanim zgłosisz swoją kandydaturę na konkretne stanowisko, zapoznaj się z opiniami o danym pracodawcy na GoWork https://www.gowork.pl/opinie/restauracje;kat. Ustal, jakie warunki i atmosfera panują w restauracji, by mieć pewność, że trafisz w miejsce godne uwagi i pełne szacunku.

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jak intensywnie zadbać o skórę zaledwie w cztery dni, to musisz poznać…
Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato to jeden z najbardziej pożądanych i uniwersalnych elementów garderoby w czasie…
Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria od wieków stanowi symbol luksusu, prestiżu i elegancji. Jej ponadczasowy urok sprawia, że…