Witaj na naszym kawowym blogu!

Zdalna praca z kawiarni na smartfonie lub laptopie – czy to rzeczywiście możliwe?

Zdalna praca z kawiarni

Praca zdalna to sposób zarobkowania, który polega na wykonywaniu zadań z dowolnego miejsca poza biurem. Zazwyczaj do jej wykonywania niezbędny jest sprzęt komputerowy i połączenie internetowe zapewniające komunikację z zespołem.

Jakie są zalety i wady pracy zdalnej?

Zalety pracy zdalnej to m.in. większa elastyczność i możliwość działania z dowolnego miejsca na świecie, co pozwala pracownikom na oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy do biura. Praca zdalna może również zwiększyć produktywność ze względu na wykonywanie zadań w dogodnych warunkach.

Praca zdalna może wiązać się również z pewnymi wadami, takimi jak poczucie izolacji i brak interakcji z innymi członkami zespołu, co wpływa negatywnie na motywację i zaangażowanie pracownika. Wymaga też silnej samodyscypliny i dobrej organizacji – niektórym osobom trudniej jest w tej sytuacji utrzymać harmonogram pracy i zapewnić sobie odpowiednie warunki do działania.

Praca zdalna w miejscach publicznych – czy to możliwe?

Praca zdalna w miejscach publicznych jest jak najbardziej możliwa, ponieważ wiele z nich jest do tego przystosowanych. Oczywiście taka opcja wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Do tego rodzaju zadań najczęściej potrzebny jest laptop lub smartfon. Trzeba więc pamiętać o wzięciu ze sobą sprzętu, a także niezbędnych akcesoriów. Przyda się zwłaszcza zasilacz do laptopa, a w przypadku smartfona – ładowarka. Warto mieć na uwadze, że kilka godzin nieprzerwanej pracy, zwłaszcza intensywnej, z pewnością spowoduje wyczerpanie baterii. Można oczywiście radzić sobie, pożyczając zasilacz od tymczasowych „współpracowników”, ale trzeba pamiętać, że np. kabel do ładowarki iPhone ma inną końcówkę niż większość smartfonów na rynku, co posiadaczom sprzętu z jabłuszkiem może przysporzyć nieco kłopotów.

A co, jeśli potrzebujesz do wykonania swoich zadań specjalnego sprzętu lub wyposażenia? Jeżeli jest mobilny i niewielki nie jest to duży problem. Ale kiedy urządzenia są duże i nieporęczne, wówczas praca w miejscu publicznym może wymagać zbyt wielu przygotowań, albo zwyczajnie okazać się niemożliwa.

Co jeszcze jest potrzebne do pracy poza domem?

Żeby pracować zdalnie oprócz smartfona lub laptopa, potrzebne jest oczywiście stabilne połączenie internetowe. Najlepiej korzystać z bezprzewodowej sieci Wi-Fi, jednak warto wówczas pamiętać o zagrożeniach związanych z publicznymi sieciami. Niekiedy lepiej jest korzystać z pakietu danych w telefonie komórkowym. Poza połączeniem internetowym przydadzą się także akcesoria multimedialne takie jak rysik do ekranu dotykowego czy słuchawki z mikrofonem, przydatne przy prowadzeniu rozmów wideo lub telekonferencji. Słuchawki z mikrofonem mogą zapewnić lepszą jakość dźwięku i pozwolą skupić się na rozmowie.

W niektórych przypadkach do pracy zdalnej mogą być niezbędne również inne urządzenia dedykowane dla danej branży czy zagadnień. Niekiedy trzeba wspomagać się także materiałami w tradycyjnej formie – klasycznymi zapiskami z notatnika czy książkami – trzeba pamiętać o zabraniu ich ze sobą, jeśli zamierzamy pracować w miejscu publicznym.

W jakich miejscach praca zdalna jest najbardziej komfortowa?

Dziś wiele obiektów użyteczności publicznej umożliwia pracę zdalną. Kawiarnie często oferują bezprzewodowe połączenie z Internetem, wygodne krzesła i stoliki oraz klimatyzację przydatną w upalne dni. Z kolei biblioteki gwarantują ciszę. Są odpowiednie dla osób, które mają problemy z koncentracją i łatwo się rozpraszają. Parki mogą być dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie świeże powietrze i są w stanie pracować na zewnątrz. Niektóre parki oferują bezprzewodowe połączenie z Internetem, a także posiadają miejsca do ładowania urządzeń elektronicznych.

Zdalna praca z kawiarni na laptopie

Ciekawą alternatywą dla bibliotek, kawiarni czy parków są coworkingi, czyli przestrzenie stworzone specjalnie dla osób pracujących zdalnie. Można je spotkać szczególnie w dużych centrach handlowych. Coworkingi oferują biurka, wygodne krzesła, bezprzewodowe połączenie z Internetem oraz miejsce do spotkań z klientami lub współpracownikami.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Dowiedz się, na czym polega praca kucharza, co należy do jego obowiązków, a także jakie…
Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Torty, te wspaniałe kulinarne dzieła sztuki, od dawna przyciągają uwagę nie tylko swoim smakiem, ale…
Pomysł na prezent dla mola książkowego

Pomysł na prezent dla mola książkowego

Prezent dla kogoś, kto kocha czytać, z pozoru wydaje się prosty: kup tej osobie książkę!…