Witaj na naszym kawowym blogu!

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy — który wybrać

Jesteś miłośnikiem kawy i zastanawiasz się nad zakupem profesjonalnego ekspresu? Jeśli tak, bardzo dobrze trafiłeś.  Z poniższego artykułu dowiesz się:
 • Czym różni się ekspres przelewowy od ciśnieniowego?
 • Jakie są wady i zalety pierwszego z nich?
 • Jakie są wady i zalety drugiego z nich?
 • Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu ekspresu do kawy?
 • Kiedy ekspres do kawy jest niezbędny?
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów spożywanych w naszym kraju. Mało kto wyobraża sobie poranek bez prawdziwej małej czarnej, która dodaje nie tylko energii, ale i zapewnia dobre samopoczucie przez cały dzień. Czy w tej sytuacji zakup ekspresu do kawy wydaje się rozsądną decyzją? Sprawdź już teraz. Na równie szczególną uwagę zasługuje zaparzacz do kawy. Aby dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu, zapoznaj się również z tym artykułem: Przegląd turystycznych zaparzaczy do kawy.

Różnice pomiędzy ekspresem przelewowym a ciśnieniowym

Niektórzy czytelnicy naszego bloga zastanawiają się, jakie są rodzaje ekspresów do kawy? Część z nich preferuje ekspres przelewowy, a pozostali — ciśnieniowy. Czym tak naprawdę różnią się od siebie te dwa urządzenia? Ten pierwszy jest dużo tańszy. Woda w nim jest zagotowywana, po czym przedostaje się na powierzchnię kawy. Następnie przecieka przez zmielone ziarna, wpadając do dzbanka. Ten bardzo często znajduje się na płycie grzewczej, która gwarantuje utrzymanie temperatury napoju po jej przygotowaniu. Nie ma więc konieczności picia od razu po zaparzeniu. Obsługując ekspres przelewowy należy jedynie pamiętać o wsypaniu zmielonej kawy do pojemnika, wlaniu wody oraz wciśnięciu przycisku. Do urządzenia tego typu najlepiej sprawdzi się kawa jasno i średnio palona. W sprzedaży można również spotkać ekspres przelewowy z młynkiem. To właśnie on umożliwia przygotowanie napoju ze świeżo zmielonych ziaren. Niektóre modele oferują nawet ustawienia stopnia mielenia według własnych preferencji. Z kolei ekspres ciśnieniowy przy użyciu pompy wibracyjnej wytwarza ciśnienie, po czym wręcz wypycha wodę na powierzchnię kawy. Dzięki temu w ciągu zaledwie 30 sekund napój jest gotowy. W przypadku wersji automatycznej automat sam przygotuje kawę. Osoba, która go obsługuje, musi jedynie pamiętać o wsypaniu ziaren do zbiornika, wlaniu mleka oraz wciśnięciu przycisku. W przypadku wersji półautomatycznej lub ręcznej należy nie tylko wsypać produkt, ale również go ubić i zaparzyć oraz połączyć ze skondensowanym mlekiem (niczym barista). W ekspresach ciśnieniowych korzysta się ze średnio oraz ciemno wypalanej kawy. Rodzaje ekspresów ciśnieniowych przedstawia poniższa tabela:
Nazwa Charakterystyka 
ekspres automatyczny  Dzięki wbudowanemu młynkowi mieli ziarna kawy. Dobiera również odpowiednią ilość ziaren oraz wody. Pozwala przygotować wysokojakościową kawę bez posiadania specjalistycznej wiedzy.
ekspres kolbowy  Jest wyposażony w kolbę oraz sitko (to właśnie w niej należy umieścić zmielone oraz sprasowane ziarna kawy). Jest polecany baristom, a także osobom, które chcą nauczyć się profesjonalnego procesu parzenia kawy.
ekspres na saszetki lub kapsułki Kawa w tym ekspresie jest przygotowywana przy użyciu specjalnych saszetek, lub kapsułek. Ich cena jest znacznie droższa od kawy mielonej, czy ziarnistej. Saszetki oraz kapsułki są jednorazowe, przez co przygotowanie każdego napoju niesie za sobą większą ilość odpadów.
kawiarka  Jest najprostszym rodzajem ekspresu ciśnieniowego (nazywany również ekspresem niskociśnieniowym). Umożliwia przygotowanie włoskiej, aromatycznej kawy.

narzedzia do picia kawy2

Zalety i wady ekspresu przelewowego

Ekspres do kawy przelewowy — zalety:
 • stosunkowa niska cena (w porównaniu do ekspresu ciśnieniowego);
 • możliwość przygotowania wielu kaw naraz;
 • prosta konstrukcja oraz nieskomplikowana obsługa.
Ekspres do kawy przelewowy — wady:
 • długi czas przygotowania kawy;
 • konieczność posiadania zmielonej kawy lub osobnego młynka (jeśli ekspres nie został w niego wyposażony);
 • niewystarczające wydobycie wszystkich aromatów z napoju;
 • konieczność czyszczenia ekspresu po każdym użyciu.

Zalety i wady ekspresu ciśnieniowego

Ekspres ciśnieniowy do kawy — zalety
 • wydobywanie aromatycznego smaku kawy;
 • brak konieczności czyszczenia po każdym użyciu;
 • większość modeli ma wbudowany młynek do kawy;
 • możliwość przygotowania różnorodnych gatunków kawy (m.in. espresso, czy latte).
Ekspres ciśnieniowy do kawy — wady:
 • wyższa cena urządzenia (w porównaniu do ekspresu przelewowego);
 • przygotowanie mniejszej ilości kawy za jednym razem;
 • większy rozmiar (w porównaniu do ekspresu przelewowego).
narzedzia do picia kawy3

Czym się kierować przy wyborze ekspresu do kawy?

Jaki ekspres wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Te pytania zadaje sobie wiele miłośników kawy. Pierwszą kwestią, jaką warto sprawdzić, jest moc urządzenia oraz ciśnienie. Im wyższa, tym lepiej. To właśnie ona wpływa na czas nagrzania wody oraz przygotowania kawy. Podobnie będzie z ciśnieniem — im wyższe, tym lepiej (musi mieć przynajmniej 9 barów). Wysokie ciśnienie to gwarancja aromatu. Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest system spieniania mleka. Warto wybrać taki ekspres, który oferuje funkcję czyszczenia pozostałości z mleka za pomocą pary. Ciekawym rozwiązaniem będzie taki model, który gwarantuje tę funkcję po każdym przygotowaniu napoju. Równie ważny jest młynek z ceramicznymi żarnami, które zapewnią wysoką wytrzymałość oraz cichszą pracę. Młynek powinien posiadać również funkcję regulacji grubości mielenia. Warto również zwrócić uwagę, jak głośny jest ekspres. Zbiornik na wodę powinien pomieścić jej ok. 1,5 l, natomiast ten na kawę — przynajmniej 350 g produktu. W kwestii eksploatacji oraz konserwacji ekspresu — urządzenie powinno posiadać system, który filtruje wodę oraz przypomina właścicielowi o konieczności interwencji.

Czy zakup ekspresu do kawy jest zawsze konieczny?

Na zakup ekspresu powinny zdecydować się przede wszystkim osoby lubiące aromatyczne kawy oraz te, które do tej pory miały okazję je pić jedynie w kawiarniach. Niektórzy jednak traktują to urządzenie jako niepotrzebny wydatek. Uważają, że napój można przygotować samodzielnie, nie używając przy tym żadnego urządzenia. Niestety czasami niektóre osoby ze względów zdrowotnych nie mogą pić kawy zawierającej fusy. W tej sytuacji jedynym (i najrozsądniejszym) rozwiązaniem jest zakup ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego, ponieważ oba te sprzęty przygotowują czysty napar. Ekspres przygotuje aromatyczną kawę, pozwalając w myślach przenieść się do słonecznej Italii. Poprzednia część artykułu powinna rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące tego, który ekspres do kawy jest lepszy — przelewowy, czy ciśnieniowy? Jeśli uwielbiasz pić małą czarną, czy inne bardziej wyszukane rodzaje kawy, doskonale wiesz, że ta przygotowana bez odpowiedniego sprzętu nie będzie wyróżniać się prawdziwym aromatem.

FAQ

Jaką kawę wybrać do ekspresu przelewowego, a jaką do ciśnieniowego?

Do ekspresu przelewowego polecana jest kawa jasno oraz średnio palona. Natomiast do ekspresu ciśnieniowego — średnio oraz mocna palona.

Ekspres do kawy — na co zwrócić uwagę?

W trakcie jego zakupu zwróć uwagę moc urządzenia oraz jego ciśnienie. Sprawdź również, czy ekspres ma funkcję czyszczenia z pozostałości mleka, a także czy młynek jest wykonany z ceramicznego żarna. Równie ważna jest także głośność pracy urządzenia, posiadanie systemu filtrowania wody oraz przypominanie o konieczności konserwacji.

Ekspres do kawy — dla kogo?

Z ekspresu będą zadowoleni przede wszystkim miłośnicy prawdziwej aromatycznej kawy. Powinny na niego zdecydować się również osoby borykające się z problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają im picie tzw. fusiastej kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach…
Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Kawa Affogato – czyli jaka? Czym się wyróżnia na tle innych? Dowiedz się więcej na temat…
Jaki ekspres do kawiarni wybrać?

Jaki ekspres do kawiarni wybrać?

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawiarni to kluczowa decyzja, która wpływa na jakość serwowanej kawy oraz…