Witaj na naszym kawowym blogu!

Czym się kierować przy wyborze ziarnistej kawy?

Kawa ziarnista to kwintesencja aromatu oraz bogactwa smaku. Na co powinieneś więc zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Z poniższego artykułu dowiesz się:
  • Czym charakteryzuje się najlepsza kawa ziarnista?
  • Jak ważną rolę odgrywa gatunek kawy?
  • Czy termin palenia kawy jest ważny?
  • Gdzie znajdziesz najlepszą kawę ziarnistą?
Kawa ziarnista ma wielu zwolenników. Są jednak i tacy, którzy preferują jej zmieloną wersję. Czy pierwsza z nich faktycznie jest lepsza? Jeśli zastanawiasz się, czy kawa w kapsułkach to dobry wybór, zapoznaj się również z artykułem: Czy warto pić kawę w kapsułkach?

Jak wybrać idealną kawę ziarnistą?

Dobra kawa ziarnista powinna wyróżniać się kilkoma cechami. Jak wiadomo, można ją nabyć u wielu producentów, jednak nie każdy z nich oferują ziarna najwyższej jakości. Na, które czynniki warto więc zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy poniższa tabela.
Czynnik Charakterystyka
Gatunek kawy Najczęściej spotykanymi kawami są Arabika oraz Robusta. Pierwsza z nich jest delikatna, natomiast druga wyróżnia się intensywniejszym smakiem. W sprzedaży występuje również Liberica, jednak ten gatunek jest bardzo rzadko spotykany.
Świeżość Na każdym opakowaniu kawy powinna znaleźć się data jej wypalenia. Ciekawostką jest, że niektórzy producenci wytwarzają kawy, które dopiero po latach uzyskają najlepsze walory smakowe. Inni z kolei zaznaczają, że ich produkt powinien zostać spożyty w ciągu 6-12 miesięcy od daty wypalenia.
Jakość Za kawy najwyższej jakości uznaje się te, które pochodzą z segmentu speciality. Aby mogły uzyskać takie miano, muszą spełnić wiele wymagań. Ostateczny werdykt wydają certyfikowani specjaliści. W dużym skrócie — kawy speciality muszą otrzymać przynajmniej 80 na 100 możliwych punktów w skali od 0 do 100.
Pochodzenie Na jakość ziaren przekłada się nasłonecznienie gleby, poziom nawodnienia oraz klimat. Najlepsze rodzaje kawy pochodzą z Brazylii oraz Kostaryki. To właśnie tamtejsze warunki klimatyczne gwarantują otrzymanie ziaren najwyższej jakości.
Cena Kawę ziarnistą można nabyć już za ok. 20-50 zł za kilogram. Im tańsza, tym słabsza jakościowa i analogicznie — im droższa tym charakteryzuje się lepszym aromatem oraz jakością. Należy pamiętać, że zarówno uprawa, jak i sam proces produkcji kawy są kosztowne, więc wysokojakościowy produkt również będzie drogi.
Ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się kawa ziarnista Lavazza. Jej ziarna przechodzą specjalny proces palenia. Pozwala to wydobyć najlepsze walory smakowe. coffee beans2

Gatunek kawy ma znaczenie!

Jaki rodzaj kawy wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele zwolenników aromatycznego napoju. Najpopularniejszym jego gatunkiem jest Arabika. Oprócz niej istnieje również Liberica. Pochodzi z upraw afrykańskich i jest trudno dostępny, niepopularny oraz często uzyskuje niskie oceny, więc nie warto go porównywać z Arabiką. A co z Robustą? Tak naprawdę Robusta jest odmianą gatunku Canephora, czyli kawy kongijskiej. Dla porównania — Typica jest odmianą Arabiki. Mimo wszystko to właśnie Arabika oraz Robusta zyskały na popularności. Czym więc się charakteryzują?
  • Arabica — stanowi ok. 75% światowej produkcji. Jest słodka oraz łagodna w smaku. Wyróżnia się również wyraźniejszą kwasowością (cechy tej nie należy jednak mylić z kwaśną kawą).
  • Robusta — stanowi ok. 25% światowej produkcji. Wykazuje silniejsze działanie pobudzające niż Arabika, ponieważ jej ziarna zawierają dwa razy więcej kofeiny. Ma orzechowy posmak, a w smaku jest ostrzejsza.
To jednak nie koniec różnic Arabiki oraz Robusty. Ziarna pierwszej z nich są większe oraz podłużne. Natomiast tej drugiej — mniejsze i okrągłe. Robusta w smaku jest bardziej goryczkowata, ponieważ cechuje ją dwukrotnie większą zawartością kwasu chlorogenowego, a także mniejsza ilość cukru. Jest również tańsza, ponieważ jej ziarna są prostsze w uprawie. Ponadto charakteryzują się większą odpornością na szkodniki i choroby, a także szybciej dojrzewają.

Termin palenia – czy ma znaczenie?

Zakup nowej kawy wcale nie oznacza, że ta jest świeża. Brzmi zaskakująco, prawda? Na wielu opakowaniach dostępnych w supermarketach widnieje data przydatności do spożycia. Tak naprawdę dużo ważniejsza jest jej data palenia. Najlepsza kawa ziarnista musi być świeżo palona. Powinna zostać spożyta w czasie 8-30 dni od tego procesu. Brak informacji o takiej dacie może świadczyć, że palenie miało miejsce wiele miesięcy wcześniej. Czym dokładnie charakteryzuje się ten tak ważny podczas produkcji etap? Odbywa się on w profesjonalnym piecu. Wewnątrz ziaren powstaje wtedy dwutlenek węgla. Jego wydzielanie rozpoczyna się zaraz po zakończeniu palenia — a dokładniej w trakcie chłodzenia. Wydzielanie CO2 nazywa się odgazowaniem ziaren kawy. Taki proces trwa nawet kilka tygodni. Należy dodać, że kawa zaraz po wyjęciu z pieca nie nadaje się do spożycia. Wtedy jest jeszcze zbyt świeża. Można ją konsumować przynajmniej 3-4 dni od daty palenia. Co ciekawe — najlepszy aromat osiąga ósmego dnia. Nie należy jednak zapominać, że w tym czasie trwa jeszcze odgazowanie ziaren. Na równie szczególną uwagą zasługuje również pytanie: Czy kawa może się starzeć? Oczywiście, że może. Dwutlenek węgla, który jest wydzielany podczas odgazowania, zostaje zastąpiony tlenem. Ten wchodzi w reakcję z rozpuszczalnymi substancjami oraz olejkami eterycznymi znajdującymi się w ziarnach. Proces ten nazywa się utlenianiem i to właśnie on powoduje starzenie się produktu, który traci aromat, a w smaku staje się mniej wyrazisty. Czy można zapobiec tej sytuacji? Oczywiście, że można. W sprzedaży dostępne są kawy ziarniste pakowane w trójwarstwowe opakowania ze specjalnym jednokierunkowym zaworem CO2. Ten umożliwia odgazowanie ziaren, jednak nie pozwala na dostanie się do środka tlenu. À propos zakupu kawy — dowiedz się, jak dobrze ją przechowywać. Musisz jeszcze wiedzieć, że ziarna, które są ciemno palone, charakteryzuje gorzkawy posmak. Natomiast te, które są jasno oraz średnio palone wyróżniają się delikatnym smakiem. coffee beans3

Gdzie kupować kawę ziarnistą najwyższej jakości?

Jak wiadomo, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kawy ziarnistej. Ta mielona niestety krócej zachowuje swoją świeżość, ponieważ szybciej wietrzeje. Podejmując taką decyzję należy zaopatrzyć się odpowiedni młynek. Jego wybór odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ źle dobrany może spowodować nierównomierne rozdrobnienie ziaren. To z kolei doprowadzi do niewystarczającego wydobycia aromatu. W tym miejscu warto również zastanowić się nad zakupem turystycznego zaparzacza do kawy. Dobrą kawę ziarnistą można zdobyć w palarni, która znajduje się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Niektóre z takich lokali oferują nawet możliwość subskrypcji kawy. W zależności od swoich preferencji można regularnie nabywać produkt palony na bieżąco. Taka subskrypcja zagwarantuje, że nie zabraknie Twojego ulubionego gatunku kawy. Co więcej — wiele palarni oferuje także różnorodne zniżki dla swoich stałych klientów. Oczywiście wysokojakościowe kawy ziarniste dostępne są również w sprzedaży online. Decydując się na taką formę zakupu, należy zwrócić szczególną uwagę na gatunek kawy, jej stopień i datę palenia oraz, czy kawa zyskała miano speciality. Na wybór kawy ziarnistej powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, którym zależy na bogactwie aromatów oraz smaków. To zagwarantuje tylko i wyłącznie świeżo zmielona kawa.

FAQ

Kawa ziarnista — na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia kawy, jej gatunek oraz świeżość. Równie ważnymi czynnikami są jej jakość, a także cena.

Jaki gatunek kawy wybrać?

Najpopularniejszym gatunkiem jest Arabica, którą charakteryzuje delikatny smak. W sprzedaży dostępna jest również Robusta, czyli odmiana gatunku Canephora. Ta charakteryzuje się goryczkowatym posmakiem.

Dobra kawa ziarnista — gdzie kupić?

Dobrą kawę ziarnistą warto kupować w pobliskich palarniach kawy. W sprzedaży internetowej również dostępne są wysokojakościowe produkty, jednak przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z opisem danej kawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…
Kawiarka na indukcję - czym się charakteryzuje?

Kawiarka na indukcję - czym się charakteryzuje?

Jeśli nie chcesz wydawać tysięcy złotych na ekspres do kawy, a uwielbiasz cieszyć się poranną…
Kawy z nutą czekolady - tego warto spróbować

Kawy z nutą czekolady - tego warto spróbować

Czy wiesz, że kawa i czekolada rozweselają i działają antyoksydacyjne? To dlatego kawa z czekoladą to sposób…