Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak wybrać najlepszą kawę do domu?

W poszukiwaniu idealnej kawy dla siebie lepiej omijać półki sklepowe, uginające się pod ciężarem tych ładnie opakowanych i znanych z reklam kaw. Najwyższą jakość zapewniają starannie wyselekcjonowane i świeżo palone ziarna, które dają odpowiedni balans między kwasowością a goryczką, a przy tym mają naturalną słodycz. Jeżeli nie chcesz rozczarować się smakiem kawy, to zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, o czym poniżej.

Kawa, która zachwyca – wybierz najlepszą dla siebie!

Idealna kawa do domu musi Cię zachwycić wysoką jakością ziaren, aromatem i smakiem. Trudno jednoznacznie wskazać tę jedyną, ponieważ każdy ma indywidualne oczekiwania wobec tego boskiego napoju. Jedna uwaga na początek – prawdziwi kawosze zalecają kawy ziarniste i mielą je bezpośrednio przed zaparzeniem. To bez wątpienia optymalny sposób na przyrządzenie wybornej filiżanki małej czarnej, ale wyłącznie wtedy, gdy masz w domu młynek żarnowy. Wolne obroty z równym naciskiem sprawiają, że ziarna są dobrze zmielone i nieprzegrzane, czego niestety nie zapewnia klasyczny młynek elektryczny z ostrzami.

Jak znaleźć najlepszą kawę ziarnistą? Zwróć uwagę na metodę obróbki ziaren

Oczywiście profil smakowy jest kluczowy, ale jednym z czynników wpływających na wydobycie określonych nut okazuje się sposób obróbki ziaren. Pierwsza i najstarsza zarazem metoda natural polega na rozłożeniu i suszeniu na słońcu owocu kawowca w całości. Ziarno oddziela się po osiągnięciu pożądanego poziomu wilgotności. Dzięki temu napar zachwyca nie tylko słodyczą, lecz także wyczujesz posmak dojrzałych owoców.

Z kolei metoda washed polega na przepuszczaniu owoców przez depuler, aby od razu oddzielić ziarna od miąższu. Następnie wrzuca się je do wody, aby miąższ odpadł od ziaren i doszło do fermentacji. Dopiero po wyciągnięciu z wody ziarna suszy się na słońcu. Dzięki tej metodzie osiąga się wyższy poziom kwasowości.

Profil smakowy, który Cię zachwyci

Kawa jest jak wino pod względem bogactwa nut smakowo-aromatycznych, więc musisz znaleźć swoją ulubioną gamę, a to trudne zadanie. Na pewno zwróć uwagę na dwie podstawowe odmiany. Kawy ziarniste z wyższej półki to przede wszystkim ziarna Arabica, które wyróżnia idealne zrównoważenie między wyraźną kwasowością a słodyczą. Napar cechuje się zatem łagodnym i niezwykle przyjemnym smakiem. Nieco inne doznania zapewnia Robusta o większej zawartości kofeiny i zdecydowanie ostrzejszym, orzechowym posmaku.

Na tym nie koniec, ponieważ znaczenie ma również miejsce uprawy. Kawy ziarniste z regionów afrykańskich (np. Kenii, Etiopii) zaskakują wyraźnymi nutami kwiatowymi, przez które przebijają się aromaty owoców cytrusowych, jagód i moreli. Niezwykle subtelne dla podniebienia okazują się ziarna kawy z Ameryki Południowej (np. Kolumbii, Brazylii). W naparze wyczujesz przyjemną słodycz z posmakiem miodowo-karmelowym, lekko przełamaną przez nuty czekoladowo-orzechowe. Wybierając kawy ziarniste z upraw rosnących w Ameryce Środkowej (np. Kostaryce, Nikaragui), masz pewność, że znajdziesz w nich słodko-kwiatowe nuty i delikatną kwasowość z wyczuwalną wanilią, czekoladą, a nawet marcepanem. Możesz też zdecydować się na drzewne i ziemne aromaty ziaren pochodzących z Azji (np. Indii), które cechuje niska kwasowość.

Na smak naparu kawowego wpływa również terrior, a więc unikatowy splot warunków klimatyczno-geologicznych. Najwięcej zdrowych ziaren o wybitnym profilu smakowym uzyskuje się z naturalnych upraw powyżej 1500 m n.p.m. W takich warunkach kawowiec ma zapewnioną optymalną wilgotność, temperaturę, poziom nasłonecznienia i skład gleby. Owoce zbiera się ręcznie. W uprawie przemysłowej zostaje zachwiana równowaga biologiczna, a dodatki nawozów sztucznych i maszynowy zbiór zabijają to, co najlepsze w ziarnach kawy. Dlatego zawsze sprawdzaj, gdzie i w jakich warunkach rosły kawowce, ponieważ wiele to mówi o smaku naparu.

Kawy ziarniste z najwyższej półki smakowej

Jak widzisz, wybór idealnej kawy nie jest prosty. Musisz wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujesz i jakie elementy sprawdzać. Zwróć też uwagę na datę wypalenia ziaren i termin przydatności do spożycia bez utraty walorów smakowych i zapachowych. Świeża kawa ziarnista zapewnia fantastyczne doznania, czego nie można powiedzieć o zwietrzałych ziarnach, leżących w opakowaniach ponad pół roku. Jeżeli na etykiecie brakuje informacji o tym, kiedy ziarna zostały wypalone, to trudno oczekiwać rewelacyjnego smaku.

Jeszcze jeden aspekt ma znaczenie, a jest nim dobór ziaren do metody parzenia kawy. Używasz ekspresu przelewowego? W takim razie szukaj jednorodnych kaw jasno lub średnio palonych. W ekspresie kolbowym najlepiej sprawdzają się jednorodne kawy z Ameryki Południowej oraz mieszanki średnio lub mocno palone. Z kolei do ekspresu automatycznego stosuj mieszanki ciemno palone. Preferujesz French Press? Możesz zatem wybrać dowolny rodzaj ziaren, a przy tym sterować zarówno grubością mielenia, jak i czasem parzenia. Podobnie jest z aeropressem. W kawiarce użyj mieszanek średnio albo ciemno palonych, a jak lubisz kawę parzoną tradycyjnie w kubku, to postaw na ziarna jasne lub średnio palone.

Jaką kawę wybierasz? Na pewno decyduj się na ziarna świeżo wypalane z upraw naturalnych, które zapewniają niepowtarzalne doznania aromatyczno-smakowe!


Artykuł promocyjny aromatkawy.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Najlepsze mleko do kawy

Najlepsze mleko do kawy

Jak mówi tradycyjne tureckie przysłowie „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka…
Jak znaleźć idealną kawę?

Jak znaleźć idealną kawę?

Zastanawiasz się, jak znaleźć idealną kawę, która będzie doskonale odpowiadać Twoim gustom? Sklep z kawą…
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…