Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak wybrać najlepszą kawę do domu?

W poszukiwaniu idealnej kawy dla siebie lepiej omijać półki sklepowe, uginające się pod ciężarem tych ładnie opakowanych i znanych z reklam kaw. Najwyższą jakość zapewniają starannie wyselekcjonowane i świeżo palone ziarna, które dają odpowiedni balans między kwasowością a goryczką, a przy tym mają naturalną słodycz. Jeżeli nie chcesz rozczarować się smakiem kawy, to zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, o czym poniżej.

Kawa, która zachwyca – wybierz najlepszą dla siebie!

Idealna kawa do domu musi Cię zachwycić wysoką jakością ziaren, aromatem i smakiem. Trudno jednoznacznie wskazać tę jedyną, ponieważ każdy ma indywidualne oczekiwania wobec tego boskiego napoju. Jedna uwaga na początek – prawdziwi kawosze zalecają kawy ziarniste i mielą je bezpośrednio przed zaparzeniem. To bez wątpienia optymalny sposób na przyrządzenie wybornej filiżanki małej czarnej, ale wyłącznie wtedy, gdy masz w domu młynek żarnowy. Wolne obroty z równym naciskiem sprawiają, że ziarna są dobrze zmielone i nieprzegrzane, czego niestety nie zapewnia klasyczny młynek elektryczny z ostrzami.

Jak znaleźć najlepszą kawę ziarnistą? Zwróć uwagę na metodę obróbki ziaren

Oczywiście profil smakowy jest kluczowy, ale jednym z czynników wpływających na wydobycie określonych nut okazuje się sposób obróbki ziaren. Pierwsza i najstarsza zarazem metoda natural polega na rozłożeniu i suszeniu na słońcu owocu kawowca w całości. Ziarno oddziela się po osiągnięciu pożądanego poziomu wilgotności. Dzięki temu napar zachwyca nie tylko słodyczą, lecz także wyczujesz posmak dojrzałych owoców.

Z kolei metoda washed polega na przepuszczaniu owoców przez depuler, aby od razu oddzielić ziarna od miąższu. Następnie wrzuca się je do wody, aby miąższ odpadł od ziaren i doszło do fermentacji. Dopiero po wyciągnięciu z wody ziarna suszy się na słońcu. Dzięki tej metodzie osiąga się wyższy poziom kwasowości.

Profil smakowy, który Cię zachwyci

Kawa jest jak wino pod względem bogactwa nut smakowo-aromatycznych, więc musisz znaleźć swoją ulubioną gamę, a to trudne zadanie. Na pewno zwróć uwagę na dwie podstawowe odmiany. Kawy ziarniste z wyższej półki to przede wszystkim ziarna Arabica, które wyróżnia idealne zrównoważenie między wyraźną kwasowością a słodyczą. Napar cechuje się zatem łagodnym i niezwykle przyjemnym smakiem. Nieco inne doznania zapewnia Robusta o większej zawartości kofeiny i zdecydowanie ostrzejszym, orzechowym posmaku.

Na tym nie koniec, ponieważ znaczenie ma również miejsce uprawy. Kawy ziarniste z regionów afrykańskich (np. Kenii, Etiopii) zaskakują wyraźnymi nutami kwiatowymi, przez które przebijają się aromaty owoców cytrusowych, jagód i moreli. Niezwykle subtelne dla podniebienia okazują się ziarna kawy z Ameryki Południowej (np. Kolumbii, Brazylii). W naparze wyczujesz przyjemną słodycz z posmakiem miodowo-karmelowym, lekko przełamaną przez nuty czekoladowo-orzechowe. Wybierając kawy ziarniste z upraw rosnących w Ameryce Środkowej (np. Kostaryce, Nikaragui), masz pewność, że znajdziesz w nich słodko-kwiatowe nuty i delikatną kwasowość z wyczuwalną wanilią, czekoladą, a nawet marcepanem. Możesz też zdecydować się na drzewne i ziemne aromaty ziaren pochodzących z Azji (np. Indii), które cechuje niska kwasowość.

Na smak naparu kawowego wpływa również terrior, a więc unikatowy splot warunków klimatyczno-geologicznych. Najwięcej zdrowych ziaren o wybitnym profilu smakowym uzyskuje się z naturalnych upraw powyżej 1500 m n.p.m. W takich warunkach kawowiec ma zapewnioną optymalną wilgotność, temperaturę, poziom nasłonecznienia i skład gleby. Owoce zbiera się ręcznie. W uprawie przemysłowej zostaje zachwiana równowaga biologiczna, a dodatki nawozów sztucznych i maszynowy zbiór zabijają to, co najlepsze w ziarnach kawy. Dlatego zawsze sprawdzaj, gdzie i w jakich warunkach rosły kawowce, ponieważ wiele to mówi o smaku naparu.

Kawy ziarniste z najwyższej półki smakowej

Jak widzisz, wybór idealnej kawy nie jest prosty. Musisz wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujesz i jakie elementy sprawdzać. Zwróć też uwagę na datę wypalenia ziaren i termin przydatności do spożycia bez utraty walorów smakowych i zapachowych. Świeża kawa ziarnista zapewnia fantastyczne doznania, czego nie można powiedzieć o zwietrzałych ziarnach, leżących w opakowaniach ponad pół roku. Jeżeli na etykiecie brakuje informacji o tym, kiedy ziarna zostały wypalone, to trudno oczekiwać rewelacyjnego smaku.

Jeszcze jeden aspekt ma znaczenie, a jest nim dobór ziaren do metody parzenia kawy. Używasz ekspresu przelewowego? W takim razie szukaj jednorodnych kaw jasno lub średnio palonych. W ekspresie kolbowym najlepiej sprawdzają się jednorodne kawy z Ameryki Południowej oraz mieszanki średnio lub mocno palone. Z kolei do ekspresu automatycznego stosuj mieszanki ciemno palone. Preferujesz French Press? Możesz zatem wybrać dowolny rodzaj ziaren, a przy tym sterować zarówno grubością mielenia, jak i czasem parzenia. Podobnie jest z aeropressem. W kawiarce użyj mieszanek średnio albo ciemno palonych, a jak lubisz kawę parzoną tradycyjnie w kubku, to postaw na ziarna jasne lub średnio palone.

Jaką kawę wybierasz? Na pewno decyduj się na ziarna świeżo wypalane z upraw naturalnych, które zapewniają niepowtarzalne doznania aromatyczno-smakowe!


Artykuł promocyjny aromatkawy.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jaka kawa w ciąży?

Jaka kawa w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się czy może sięgnąć po filiżankę małej czarnej. Jeśli tak, to…
Kawa do gastronomii - wybierz najlepsze produkty do Twojego lokalu

Kawa do gastronomii - wybierz najlepsze produkty do Twojego lokalu

Dobra kawa z dobrego ekspresu to wizytówka nie tylko prestiżowej kawiarni, ale także cukierni, baru,…
Jak wykorzystać antyramę? Sprawdź 4 rewelacyjne pomysły!

Jak wykorzystać antyramę? Sprawdź 4 rewelacyjne pomysły!

Antyrama to rewelacyjna alternatywa dla ram aluminiowych czy drewnianych. Jest uniwersalna, dlatego z dużą łatwością…