Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z topinamburu vs kawa z cykorii. Która lepsza?

Kawa z topinamburu vs kawa z cykorii

Prawdziwa kawa powstaje z ziaren kawowca. Napar ma działanie terapeutyczne, a już sam zapach działa na nas odprężająco. Poprawia potencję i krążenie krwi, obniża stres, zmniejsza ryzyko depresji czy cukrzycy. Zawiera antyoksydanty, a te niszczą wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia. Część z nas jednak z różnych powodów nie może spożywać prawdziwej kawy. Z pomocy przychodzą więc substytuty. Jakie właściwości mają kawa z topinamburu i z cykorii i czy warto po nie sięgać?

Z czego można robić kawę? W sklepach dostępne są różne substytuty kawy o rozmaitych właściwościach. Najpopularniejsza jest kawa zbożowa z wieloma wariantami smakowymi – od naturalnego przez karmelowy i czekoladowy po korzenny czy kokosowy. Jest kawa z orkiszu, cykorii, topinamburu i żołędzi. Tę ostatnią podobno pijał sam Fryderyk Chopin. Jest także kawa z mniszka lekarskiego, która wspiera odchudzanie.

Topinambur czym jest

Topinambur pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie był uprawiany jeszcze w czasach prekolumbijskich. Cenili go szczególnie Indianie z plemienia Topinamboore, czemu roślina zawdzięcza swą potoczną nazwę. W języku angielskim topinambur nazywa się Jerusalem artichokes. Być może dlatego, że bulwa była podstawowym pożywieniem dla pielgrzymów w Ameryce Północnej, którą uważali za nową Jerozolimę.

Wygląda dość nietypowo. Ma długą, nawet 3-metrową łodygę przypominającą słonecznik. Znajdujący się na jej końcu żółty kwiat pozbawiony jest nasion. Korzeń topinamburu porastają bulwy. Ich kształt oraz kolor mogą się różnić w zależności od odmiany. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych oraz wyjątkowe walory smakowe bulwy są chętnie wykorzystywane do przygotowywania różnych potraw.

Kawa z topinamburu smak

W świecie, w którym coraz więcej osób ma problemy z cukrzycą lub grozi im cukrzyca, popularność zdobywa kawa z topinamburu. Jak powstaje kawa z topinamburu? Do przygotowania kawy z topinamburu służą korzenie rośliny, które są suszone, prażone i mielone na drobny proszek. Następnie proszek zalewa się wrzątkiem i parzy jak zwykłą kawę.

Smak kawy z topinamburu jest słodkawy i ma nuty orzechowe. Ten rodzaj kawy bywa często wybierany przez osoby, które chcą unikać kofeiny lub szukają alternatywy dla tradycyjnej kawy. Jest dostępna w postaci gotowego proszku lub granulatu. Po zaparzeniu można do niej dodawać mleko, słodziki i inne przyprawy. Kawa z topinamburu jest niskokaloryczna i ze względu na zawartość błonnika, który wspomaga trawienie, może być korzystna na diecie.

Kawa z topinamburu właściwości

Bulwy topinamburu są cenione ze względu na swoje walory odżywcze. Zawierają aż dwa razy więcej witamin A, C i B niż ziemniaki. Poza tym w składzie mają witaminy E i K oraz tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Ze względu na właściwości roślina ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Kawa z topinamburu obniża poziom cukru we krwi oraz cholesterolu i reguluje ciśnienie.

Zapobiega chorobom jelita grubego, wspiera działanie układu nerwowego, oczyszcza organizm. Zawiera przeciwutleniacze, które mogą chronić komórki przed uszkodzeniem. Związki bioaktywne z topinamburu mogą być wykorzystywane w celach przeciwgrzybiczych, przeciwutleniających i przeciwnowotworowych.

Czym jest cykoria

Substytutem kawy może być napar z cykorii. Wyglądem warzywo przypomina sałatę, gdyż zbudowane jest z dużego, spichrzowego korzenia oraz wielu liści. Cykoria to roślina wieloletnia występująca dziko w umiarkowanie ciepłych strefach Europy, Azji i Afryki. Widuje się ją na polach, łąkach, pastwiskach. Łatwo ją rozpoznać wśród innych roślin. Jej łodygi są cienkie i rozgałęzione, a kwiaty koloru niebieskiego, rzadziej różowego lub białego.

Jak się robi kawę z cykorii

Kawę wytwarza się z prażonego korzenia. Dostępna jest również kawa zbożowa z dodatkiem cykorii. Korzeń cykorii jest źródłem kwasów fenolowych, flawonoidów, glikozydów, choliny i soli mineralnych. W korzeniu znajdziemy sporą zawartość polisacharydów, w których występuje inulina, prebiotyk wzmacniający m.in. układ odpornościowy oraz poprawiający przyswajanie składników mineralnych, takich jak wapń czy magnez.

Kawa z cykorii właściwości

Kawa z cykorii dostarcza organizmowi szeregu ważnych składników odżywczych, m.in. witamin, A, E, K i z grupy B oraz potasu, wapnia, magnezu, fosforu, miedzi, selenu, cynku i żelaza. Stanowi źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, obniżając ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, Alzheimer czy nowotwory. Wspiera pamięć i koncentrację. Cykoria wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu wspiera oczyszczanie organizmu. Witaminy z grupy B oraz minerały poprawiają stan skóry, włosów i paznokci.

Kawa z cykorii smak

Kawę z cykorii wyróżnia ziemisty smak, który często przypomina orzechy. Ma lekko słodki wydźwięk, jej konsystencja jest zazwyczaj gładka i może mieć lekko pikantny posmak. Napój jest orzeźwiający. W porównaniu z prawdziwą kawą, kawa z cykorii jest łagodniejsza w działaniu dla organizmu, gdyż nie zawiera kofeiny. Nie powoduje drażliwości ani bezsenności towarzyszącej spożywaniu klasycznej kawy.

Kawa z cykorii czy z topinamburu którą wybrać

Każdy ma swój gust, oczekiwania smakowe i potrzeby zdrowotne, dlatego jednoznaczna odpowiedź na to pytanie byłaby karkołomna. Obie wyróżniają się unikalnymi właściwościami prozdrowotnymi, w czym dorównują tradycyjnej małej czarnej. Kawa z cykorii zawiera wiele antyoksydantów, które zapobiegają rozwojowi nowotworów, a kawa z topinamburu sprawdzi się dla diabetyków, gdyż ma niski indeks glikemiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawowe ciekawostki

Kawowe ciekawostki

Niektórym kawoszom nie wystarcza już typowe cappuccino z posypką z czekolady i z entuzjazmem zaczęli…
Kawa na słodko

Kawa na słodko

Na skróty ToggleCukier krzepi?Cukier uzależnia.Miód zamiast cukru!A może stewia? Cukier krzepi? Od popularnego niegdyś sloganu…
Przyprawy świata w Twojej kuchni

Przyprawy świata w Twojej kuchni

Każdy z nas ma w sobie duszę odkrywcy. Nie zawsze jednak mamy możliwość podróżować fizycznie.…