Mielenie kawy to bardzo ważny etap w procesie przygotowywania doskonałego naparu. Najlepiej mielić kawę tuż przed zaparzeniem, ponieważ proces mielenia powoduje wydzielanie z ziaren nietrwałych olejków aromatycznych, nadających kawie smak i zapach. Olejki te bardzo szybko się ulatniają, dlatego też należy parzyć napój natychmiast po zmieleniu ziaren.
O ile kawa w ziarnach, jeżeli jest przechowywana w odpowiednich warunkach, może długo utrzymać swoją jakość, aromat i smak (nawet do dwóch lat od upalenia), to kawa zmielona – przechowywana w ten sam sposób – swoje zalety straci o wiele szybciej. Z powyższego wynika, że powinniśmy na raz mielić tylko tyle ziaren, ile potrzebujemy do sporządzenia naparu.
Rodzaje mielenia kawy
Różne sposoby zaparzania kawy wymagają innego mielenia. Kawę możemy zmielić na proszek lub pozostawić grube cząstki. Niektórzy twierdzą, że im dłużej zmielona kawa będzie stykała się z wrzątkiem, tym większe powinna mieć cząstki. Nie jest to jednak ściśle obowiązująca reguła. Na przykład kawę po turecku przygotowujemy na pewno dłużej niż w ekspresie – a zmielona jest niemal na pył. Warto również poeksperymentować z grubością mielenia i sposobem zaparzania – pamiętajmy jednak, że zbytnio zmielona kawa może nam zepsuć ekspres do kawy.
Grubość mielenia kawy
Kawę możemy zmielić na proszek (konsystencja mąki) – przygotowuje się z niej wtedy kawę po turecku. Może być
drobno mielona (cukier puder) nadaje się do zaparzaczy z filtrem bibułkowym lub flizelinowym i ekspresów ciśnieniowych.
Kawa średnio zmielona (jak piasek) jest idealna do kawiarek, balonów próżniowych i zaparzania w dzbanku. Z kolei
kawa grubo zmielona (wielkością przypomina małe kryształki soli) jest odpowiednia do ekspresów przelewowych z filtrem i pras francuskich.
Mielenie kawy
Kawę możemy zmielić za pomocą młynka ręcznego lub elektrycznego. Najpopularniejsze są młynki udarowe – z wirującym ostrzem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wysokoobrotowych młynków elektrycznych istnieje ryzyko, że kawę zbytnio rozgrzejemy – co powoduje szybsze ulatnianie się olejków aromatycznych i w efekcie gorszy smak naparu.
Znacznie bardziej precyzyjne mielenie gwarantuje młynek żarnowy. Ważne jest, aby materiał, z którego wykonano żarna był chromowany, odporny na rdzę. Istotna w młynku żarnowym jest również możliwość regulacji grubości mielenia. Najlepsze rezultaty zapewnią nam oczywiście modele z płynną zmianą parametrów. Jednak wariant z mechanizmem skokowym, również będzie dobry (a na pewno lepszy od młynka udarowego). Pamiętajmy jedynie aby zakres regulacji takiego młynka był jak największy – tak, aby można było zmielić kawę na pył i na grubsze cząstki.