Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak zmielić kawę?

Mielenie kawy to bardzo ważny etap w procesie przygotowywania doskonałego naparu. Najlepiej mielić kawę tuż przed zaparzeniem, ponieważ proces mielenia powoduje wydzielanie z ziaren nietrwałych olejków aromatycznych, nadających kawie smak i zapach. Olejki te bardzo szybko się ulatniają, dlatego też należy parzyć napój natychmiast po zmieleniu ziaren. O ile kawa w ziarnach, jeżeli jest przechowywana w odpowiednich warunkach, może długo utrzymać swoją jakość, aromat i smak (nawet do dwóch lat od upalenia), to kawa zmielona – przechowywana w ten sam sposób – swoje zalety straci o wiele szybciej. Z powyższego wynika, że powinniśmy na raz mielić tylko tyle ziaren, ile potrzebujemy do sporządzenia naparu.

Rodzaje mielenia kawy

Różne sposoby zaparzania kawy wymagają innego mielenia. Kawę możemy zmielić na proszek lub pozostawić grube cząstki. Niektórzy twierdzą, że im dłużej zmielona kawa będzie stykała się z wrzątkiem, tym większe powinna mieć cząstki. Nie jest to jednak ściśle obowiązująca reguła. Na przykład kawę po turecku przygotowujemy na pewno dłużej niż w ekspresie – a zmielona jest niemal na pył. Warto również poeksperymentować z grubością mielenia i sposobem zaparzania – pamiętajmy jednak, że zbytnio zmielona kawa może nam zepsuć ekspres do kawy.

Grubość mielenia kawy

Kawę możemy zmielić na proszek (konsystencja mąki) – przygotowuje się z niej wtedy kawę po turecku. Może być drobno mielona (cukier puder) nadaje się do zaparzaczy z filtrem bibułkowym lub flizelinowym i ekspresów ciśnieniowych. Kawa średnio zmielona (jak piasek) jest idealna do kawiarek, balonów próżniowych i zaparzania w dzbanku. Z kolei kawa grubo zmielona (wielkością przypomina małe kryształki soli) jest odpowiednia do ekspresów przelewowych z filtrem i pras francuskich.

Mielenie kawy

Kawę możemy zmielić za pomocą młynka ręcznego lub elektrycznego. Najpopularniejsze są młynki udarowe – z wirującym ostrzem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wysokoobrotowych młynków elektrycznych istnieje ryzyko, że kawę zbytnio rozgrzejemy – co powoduje szybsze ulatnianie się olejków aromatycznych i w efekcie gorszy smak naparu. Znacznie bardziej precyzyjne mielenie gwarantuje młynek żarnowy. Ważne jest, aby materiał, z którego wykonano żarna był chromowany, odporny na rdzę. Istotna w młynku żarnowym jest również możliwość regulacji grubości mielenia. Najlepsze rezultaty zapewnią nam oczywiście modele z płynną zmianą parametrów. Jednak wariant z mechanizmem skokowym, również będzie dobry (a na pewno lepszy od młynka udarowego). Pamiętajmy jedynie aby zakres regulacji takiego młynka był jak największy – tak, aby można było zmielić kawę na pył i na grubsze cząstki.
Średnia ocena - 3.8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Spieniacz do mleka - czym kierować się przy wyborze?

Spieniacz do mleka - czym kierować się przy wyborze?

Spieniacz do mleka pozwala cieszyć się kremową pianką, która dla niektórych bywa kwintesencją całej kawy.…
Jak dobrze przechowywać kawę? Sprawdzone fakty i mity

Jak dobrze przechowywać kawę? Sprawdzone fakty i mity

Kawę pijemy właściwie wszędzie — na uczelni, podczas rodzinnych spotkań domowych, w restauracji oraz pracy.…
Desery z kawą

Desery z kawą

Kawa doskonale smakuje ze słodkim deserem. A jeszcze lepiej – gdy sama jest składnikiem deseru.…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.