- Czym kawa różni się od herbaty?
- W jaki sposób otrzymuje się kawę, a w jaki — herbatę?
- Który z tych napojów ma więcej kofeiny?
- Kto powinien spożywać kawę, a kto herbatę?
Na skróty
Podobieństwa i różnice kawy i herbaty
Kawa i herbata powstają przede wszystkim z różnych roślin. Pierwsza z nich jest pozyskiwana z Coffea sp., a druga — z Camellia sinensis. Zarówno kawa, jak i herbata pochodzą z dwóch różnych kontynentów, do których należą Afryka oraz Azja. Do produkcji tej pierwszej wykorzystuje się ziarna, natomiast do tej drugiej — liście i niekiedy także kwiaty albo pączki. Różnice zachodzą również w sposobie ich zbierania oraz przygotowania do eksportu. Kawa zostaje poddana manipulacji profilem sensorycznym w trakcie wypalania ziaren lub podczas usuwania miąższu owoców. W przypadku herbaty — producent może wysłać liście do sprzedaży zaledwie kilka dni po zbiorach. Należy dodać, że zostają one poddane jedynie procesowi suszenia. Następnie mogą być prażone lub zostawione do leżakowania. Przygotowanie kawy do eksportu zakłada reakcje tzw. brązowienia nieenzymatycznego. W przypadku herbaty jest inaczej ze względu na znajdujące się w niej polifenole. Kawa, a herbata — porównanie ich składu:Skład | Kawa | Herbata |
Węglowodany | 40% suchej kawy | 15-20% |
Polifenole | 30-500 mg / 100 ml | 200 mg / 100 g |
Aminokwasy oraz tłuszcze | 13-15% suchej masy kawy | 25% gotowego suszu herbacianego |
Witaminy oraz związki mineralne | witaminy z grupy B, potas, mangan, magnez | witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas, sód, witamina PP, C oraz K |
Jak pozyskuje się kawę, a jak herbatę?
Ziarna kawy są pozyskiwane z kawowców. Niektóre z tych roślin osiągają wysokość nawet 10 metrów, przez co często nazywane są drzewami kawowymi. Ich dojrzałe owoce zawierają po 2 nasiona. Mają również żółty lub ciemnoczerwony kolor. Plantacje tej rośliny znajdują się w Ameryce Środkowej oraz Afryce. Najczęściej mieszczą się na górskich i stromych zboczach, przez co zbiory plonów odbywają się ręcznie. Natomiast w przypadku równinnych terenów podczas zbiorów korzysta się z pomocy maszyn (jak to ma miejsce, chociażby w Brazylii). Podczas uprawy kawy ważną rolę odgrywają czynniki, do których należą wysokość, gleba oraz klimat. Przykładowo — optymalna wysokość dla Robusty wynosi 100-700 m n.p.m., natomiast dla Arabiki — 1000-2000 m n.p.m. Najwięcej herbaty pozyskuje się w Afryce oraz Azji. Polska otrzymuje ją od Sri Lanki, Kenii czy Indii. Sprowadzane liście mogą być nieutlenione lub częściowo utlenione. Polskie zakłady je przetwarzają, pakują i wysyłają do rodzimych dystrybutorów lub sprzedają za granicę. Herbata najlepiej rośnie w łagodnym klimacie, gdzie występują regularne opady. Uprawy mieszczą się na wysokości do 2400 m n.p.m. Ich wysokie położenie gwarantuje mocniejszy aromat. Najczęściej plony są zbierane ręcznie. Największą udatność uzyskuje się z roślin, które osiągnęły 6-7 lat. Ciekawostką jest to, że krzewy herbaciane mogą rosnąć nawet do 100 lat. Częstotliwość zbiorów zależy od regionu, w którym mieszczą się plantacje — w Japonii liście zbiera się 3-5 razy w roku, a w Indonezji — 15 razy do roku.Co zawiera więcej kofeiny i bardziej pobudza – kawa czy herbata?
Ile kofeiny ma kawa, a ile herbata? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu efektu pobudzenia. Ziarna kawy zawierają 1-2% kofeiny, natomiast liście herbaty — 3-3,5%. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że pierwsza z nich ma mniej tej substancji. Należy jednak pamiętać, że to w trakcie parzenia kawy do napoju przedostaje się większa ilość kofeiny, przekładając się na wyższe stężenia. Oznacza to, że bardziej pobudzające właściwości ma właśnie kawa. Przyjmijmy, że filiżanka ma pojemność 200 ml. W zależności od rodzaju kawy znajdzie się w niej od 80 do 140 mg kofeiny. W tym miejscu należy dodać, że więcej jej zawiera kawa parzona, niż w rozpuszczalna. Najwyższe stężenie kofeiny we krwi następuje po 40-60 min od jej zażycia. Czarna herbata parzona w filiżance o pojemności 200 ml zawiera od 50 do 80 mg kofeiny. W przypadku tej samej ilości zielonej herbaty napój ten zawiera od 30 do 50 mg tej substancji. Właściwości pobudzające wykazuje również yerba mate. Napar zaparzony z 3,5 g suszu w 200 ml zawiera od 14 do 22 mg kofeiny.Dla kogo kawa, a dla kogo herbata będzie lepszym wyborem?
Kawa, czy herbata — co jest zdrowsze? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć dziennikarze z amerykańskiej gazety „The Washington Post”. Przeanalizowali dziesiątki badań, żeby później podzielić się ze swoimi czytelnikami ostatecznym wnioskiem. Okazało się, że regularne spożywanie kawy przyczynia się do polepszenia nastroju (oczywiście w umiarkowanych ilościach, które nie powinny przekroczyć 3-5 filiżanek dziennie). Picie herbaty zmniejsza natomiast poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Kawa wykazuje działanie antynowotworowe — zmniejsza ryzyka wystąpienia raka o 13%. Spożywanie herbaty również zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór, jednak w mniejszym stopniu. Oba napoje przyczyniają się również do ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca. Spożywanie 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 25%. W przypadku kawy bezkofeinowej jest to ok. 20%. Wracając do herbaty — tutaj wyniki badań nie są jednoznaczne. Część z nich wykazała, że spożywanie 4 szklanek zielonej herbaty może przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Jednak rezultaty te nie są potwierdzone w 100%. Picie w ciągu dnia 2-3 filiżanek kawy zmniejsza ryzyko wczesnej śmierci (u kobiet — o 26%, natomiast u mężczyzn — o 20%). Spożywanie herbaty również wpływa korzystnie na długość życia. Picie 2 szklanek herbaty dziennie obniża prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu o 18%. Patrząc na przytoczone dane, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy zdrowsza jest kawa, czy jednak czarna herbata. Abyś mógł samodzielnie ocenić, który napój jest lepszy, poniżej znajdziesz niektóre zalety kawy oraz herbaty. Kawa — zalety:- zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu;
- obniżenie prawdopodobieństwa przedwczesnego zgonu;
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.
- zmniejszenie poziomu cholesterolu;
- poprawienie ciśnienia krwi;
- obniżenie poziomu hormonu stresu .
FAQ
Kawa a herbata — różnice
Kawa pozyskiwana jest z Coffea sp., a herbata — z Camellia sinensis. Pierwsza z nich powstaje z ziaren, natomiast druga — z liści. Oba produkty różnią się również sposobem zbierania oraz przygotowania do eksportu. Pochodzą także z zupełnie różnych kontynentów, wśród których można wymienić Afrykę oraz Azję.
Jak się pozyskuje kawę, a jak herbatę?
Ziarna kawy są pozyskiwane z roślin zwanymi kawowcami osiągającymi wysokość 10 m. Plantacje najczęściej występują na górskich oraz stromych terenach (w tej sytuacji zbiory odbywają się ręcznie). Krzewy herbaciane rosną w łagodnym klimacie, w którym regularnie występują opady. Liście są zbierane ręcznie.
Kawa a herbata — kofeina
W ziarnach kawy znajduje się 1-2% kofeiny, natomiast w liściach herbaty — 3-3,5%. Należy jednak dodać, że w przypadku parzenia obu napojów, to właśnie w kawie znajdzie się więcej kofeiny. Co więcej — kawa w porównaniu do herbaty wykazuje również większe działanie pobudzające.