Witaj na naszym kawowym blogu!

Jakie są alternatywy dla kawy?

Alternatywa dla kawy to niekoniecznie napój energetyczny z mnóstwem chemicznych dodatków. Poznaj ciekawsze sposoby na pobudzenie organizmu.

Z artykułu dowiesz się:
  • kiedy nie należy pić kawy,
  • dlaczego warto postawić na dywersyfikację napojów,
  • jakie są najpopularniejsze alternatywy dla kawy,
  • jaki napój wybrać dla siebie?
Kawa znana jest głównie ze względu na właściwości pobudzające – to z tego powodu sięga po nią zdecydowana większość społeczeństwa. Niemniej jednak w niektórych przypadkach jej spożywanie nie jest wskazane, inni szukają ciekawszych alternatyw dla tradycyjnej małej czarnej. Jak się okazuje, wcale nie muszą być to pobudzające, lecz pełne chemicznych dodatków napoje energetyczne. Czytaj także: Kawa na czczo, czyli czy można pić kawę na pusty żołądek?

Kiedy nie należy spożywać kawy?

Mała czarna, filiżanka kawy z mlekiem i cukrem czy ulubiona latte to dla wielu napoje, których nie można zastąpić niczym innym. Zdrowy, dorosły człowiek może przyjmować około 400 mg kofeiny każdego dnia, co odpowiada 4 filiżankom kawy. Niemniej jednak niektóre osoby powinny znacząco zredukować jej ilość w codziennej diecie, a czasami nawet całkowicie wykluczyć ją ze swojego menu. Negatywne skutki spożywania kawy w poszczególnych przypadkach przedstawia poniższa tabela.
Grupa społeczna Skutki spożywania kawy
Osoby cierpiące na choroby żołądka Zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego, co prowadzi do zgagi i refluksu
Kobiety w ciąży Nadmierna ilość kofeiny może powodować wady rozwojowe płodu, a także wywołać poronienie lub wcześniejszy poród
Kobiety karmiące piersią Picie kawy w dużych ilościach powoduje nadmierne pobudzenie dziecka, może też wpływać negatywnie na jego rozwój
Osoby z nadciśnieniem tętniczym Wzrost ciśnienia, co w konsekwencji może prowadzić do zawału serca bądź udaru mózgu.
Powyższe przykłady pokazują, że najbardziej szkodliwa jest kofeina w wysokich dawkach. Jedna filiżanka słabej kawy zwykle nie odbija się negatywnie na zdrowiu, jednak niewiele osób jest w stanie na tym poprzestać. Najczęściej wypijamy co najmniej 2-3 porcje dziennie, a w skrajnych przypadkach potrafimy przyjąć ich nawet 5-8. Pojawia się więc pytanie, jaka będzie zdrowsza alternatywa dla kawy? coffee substitute2

Dlaczego warto dywersyfikować napoje w ciągu dnia?

Kawa czy herbata – to pytanie pada najczęściej, gdy przychodzimy do kogoś w gości bądź planujemy zrobić sobie krótką przerwę w pracy. W domyśle chodzi o kawę czarną, ewentualnie z dodatkiem mleka i cukru oraz o czarną, zwykłą herbatę. Niemniej jednak warto zadbać o dywersyfikację napojów w ciągu dnia, czyli innymi słowy, trzeba postawić na ich różnorodność. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ każdy napój dostarcza nam nie tylko innych wrażeń smakowych, lecz ma także różne właściwości. Zastanawiając się, jaka jest zdrowa alternatywa dla kawy, warto wziąć pod uwagę inne napoje, niż tylko czarną herbatę. Dobrym rozwiązaniem okazuje się… woda. Odpowiednio nawodniony organizm nie jest ospały, odzyskuje energię do działania, a jednocześnie zdolność logicznego myślenia. Woda dobrze radzi sobie z bólem głowy czy znużeniem, jakie może pojawić się w ciągu dnia. Tymczasem świeże soki z warzyw i owoców dostarczają cenne witaminy i minerały, które odżywiają mózg. To sprawia, że może on pracować na zwiększonych obrotach. Jeśli jednak alternatywa dla kawy ma mieć formę ciepłego napoju, to postawmy na różnego rodzaju odmiany herbat, w tym na przykład na zieloną czy yerba mate. coffee substitute 1

Jakie są najpopularniejsze alternatywy dla kawy?

Co pić zamiast kawy, aby pobudzić organizm do działania, a jednocześnie uniknąć negatywnego jej wpływu np. na żołądek? Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę sporo. Większość osób ogranicza się do napojów energetycznych, jednak warto mieć na uwadze, że te w jeszcze gorszy sposób oddziałują na organizm. Dobrym rozwiązaniem okazuje się więc:
  • herbata (nie tylko czarna),
  • matcha,
  • yerba mate,
  • napój energetyczny.
Herbata  Jeśli zależy nam na tym, aby delikatnie pobudzić organizm, warto sięgnąć po herbatę. Najczęściej posiłkujemy się czarną, jednak okazuje się, że bardzo dobrym wyborem będzie także herbata zielona. Zawiera ona mnóstwo cennych składników odżywczych, w tym polifenoli. Co ważne, pobudza, lecz jednocześnie pomaga się wyciszyć i uspokoić. Na co dzień możemy wypijać różne rodzaje tego napoju – większość z nich zawiera znacznie mniej kofeiny, niż kawa, dlatego szczególnie chętnie sięgamy po nie w porze popołudniowej. Matcha Matcha to nic innego, jak sproszkowana zielona herbata, a jednocześnie doskonała alternatywa dla kawy. Pijąc napar z niej przygotowany, spożywamy więc samą esencję, a więc przyjmujemy to, co najwartościowsze. Tym samym wszelkie składniki, jakie zawiera zielona herbata, funkcjonują w matchy w formie zwielokrotnionej. Znacząco wpływa to również na zawartość kofeiny w szklance napoju. Przeciętnie znajdziemy jej tam aż 70 mg, a więc naprawdę sporo. Z drugiej strony, matcha to także moc witamin, przeciwutleniaczy oraz mikroelementów. Yerba mate Yerba mate to napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, który największą popularnością cieszy się w Ameryce Południowej. Można powiedzieć, że tamtejsza ludność zastępuje nim kawę, i to nie bez przyczyny. Filiżanka yerba mate zawiera od 70 do 140 mg kofeiny, co sprawia, że stanowi doskonałą alternatywę dla kawy. Jednocześnie należy podkreślić, że kofeina ta uwalnia się przez dłuższy czas, dzięki temu jesteśmy w stanie pobudzenia nawet kilka godzin. Decydując się na yerba mate z guarany, uzyskamy jeszcze mocniejszy efekt. Napoje energetyczne Zastanawiając się, co wybrać zamiast kawy, nie sposób nie wspomnieć o napojach energetycznych. Jest to dla Polaków jedna z najczęstszych alternatyw. Odpowiada konsumentom, którzy chcą szybko pobudzić się i odzyskać sprawność umysłu. Napoje te zawierają podobną ilość kofeiny, co kawa, a więc działanie tych dwóch specyfików jest bardzo zbliżone. Niemniej jednak kawa posiada przeciwutleniacze, a także w pewnych aspektach pozytywnie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o popularnych „energetykach”, które są pełne chemicznych dodatków. Jednorazowe ich spożycie nie powinno wyrządzić większych szkód, jednak na co dzień warto ich unikać. Są one ryzykownym wyborem zwłaszcza dla osób z chorobami żołądka bądź kobiet w ciąży.

Jak wybrać pobudzający napój idealny dla siebie?

Co zamiast kawy warto wybierać na co dzień? Teoretycznie dysponujemy bogatym wachlarzem napojów, które pobudzają, a jednocześnie mogą przynosić wiele korzyści dla naszego zdrowia. Dobrym rozwiązaniem będzie dywersyfikacja tego, co wypijamy w ciągu dnia. Filiżanka kawy na dzień dobry nie powinna zaszkodzić, jednak jeśli mamy w zwyczaju spożywać ich 4-5 w ciągu dnia, to zdecydowanie czas na zmiany. Wybierając napoje kierujmy się przede wszystkim:
  • upodobaniami smakowymi,
  • właściwościami prozdrowotnymi,
  • dostępnością konkretnych rozwiązań,
  • zaleceniami lekarzy, mając jednocześnie na uwadze swój stan zdrowia.
Pamiętajmy, że wszelkie alternatywy dla kawy to specyfiki, które zawierają kofeinę w mniejszej lub w większej dawce. Zawsze miejmy na uwadze granicę 400 mg, która dotyczy zdrowych, dorosłych osób, a w niektórych przypadkach może być znacząco niższa. Nadmiar kofeiny w diecie negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, powodując np. nadmierne pobudzenie. Jeśli przekroczyliśmy już dzienną jej dawkę, to zamiast kolejnej kawy, sięgnijmy po sok warzywny czy szklankę wody.  

FAQ:

Kto nie powinien spożywać kawy?

Kawa nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób z chorobami żołądka oraz przy nadciśnieniu tętniczym. Jednocześnie kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny ograniczyć jej spożywanie do minimum.

Jakie są zdrowsze alternatywy dla kawy?

Zdrowe alternatywy dla kawy to przede wszystkim różne odmiany zielonej herbaty, yerba mate oraz matcha. Napoje energetyczne, choć pobudzają, nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Dlaczego warto ograniczyć dzienne spożycie kawy?

Ograniczenie spożycia kawy przynosi korzyści dla naszego żołądka, a także samopoczucia psychicznego. Jeśli potrzebujemy pobudzenia, może sięgnąć po zdrowsze alternatywy, pamiętając jednocześnie o ograniczeniu w kwestii dziennej dawki kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu to czynność, która powinna być wykonywana regularnie. Zaniedbanie jej może spowodować awarię lub…
Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

W dzisiejszym świecie, w którym rytm życia staje się coraz szybszy, kawa ziarnista zyskuje na…
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…