Kawa parzona na zimno zdobywa coraz większą popularność na świecie. Ta innowacyjna metoda zapewnia napojowi wyjątkowe smaki i aromaty. Kawa parzona na zimno trafia w oczekiwania szczególnie młodego pokolenia kawoszy, które preferuje delikatniejsze i pełniejsze kawy niż zaparzane metodami tradycyjnymi. Może się więc okazać, że tradycyjne parzenie we wrzątku lub gorącej wodzie pozbawia nas doznań, które mogą dostarczać ziarna kawowca. Jakie gatunki kawy są najlepsze do cold brew?
Cold brew jest kawową alternatywą dla osób z wrażliwym żołądkiem, gdyż ma dużo niższą kwasowość niż tradycyjnie przygotowywana kawa. Obecnie to jeden z najchętniej wybieranych napojów podczas gorących dni. Jest orzeźwiająca i daje prawdziwego energetycznego kopa.
Na skróty
Jaka kawa do cold brew
Według różnych źródeł, metodę cold brew wynaleźli w okolicach XVII wieku Holendrzy, którzy sporządzali zimny napar kawy importowanej z Indonezji. W następnych latach metodę przejęli Japończycy, którzy cenili sobie tę zaletę zimnego naparu, że można go było w każdej chwili podgrzać i spożyć (Kyoto-Style Japanese Coffee). Stosunkowo niedawno kawa przygotowywana na zimno dotarła do USA, a w dalszej kolejności do Europy. Ta część światowej kariery odbywa się już na naszych oczach.
Innowacyjna metoda parzenia kawy może okazać się idealna dla osób, które lubią delikatniejszy smak i chcą cieszyć się napojem kawowym przez cały dzień. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem tradycyjnej kawy, czy szukasz czegoś nowego, cold brew z pewnością zaskoczy cię smakiem i aromatem. Łagodna słodkość cold brew jest bliska osobom dbającym o zdrowie, gdyż można ją pić bez mleczka i cukru koniecznego do zneutralizowania goryczy tradycyjnie parzonej kawy.
Cold brew ze względu na odmienny sposób parzenia traci gorycz i kwaskowatość charakterystyczne dla espresso. Jest bardzo kremowym i delikatnym napojem. To prawdziwy zastrzyki energii, gdyż macerowanie kawy podnosi m.in. zawartość kofeiny. Ma też wpływ na zwiększenie ilości melanoidyn, które nadają kawie kolor, smak i aromat, a także poprawia aktywność przeciwutleniającą kawy.
Jaki rodzaj kawy jest najlepszy do parzenia na zimno?
Jakie mielenie do cold brew? Do cold brew najlepiej sprawdzi się średnio zmielona kawa o średnim lub ciemnym prażeniu. Zmielenie kawy to pierwszy krok do sukcesu. Warto to zrobić bezpośrednio przed namaczaniem, gdyż wtedy uda się zachować najwięcej walorów smakowych. Ziaren nie należy mielić zbyt drobno. Wystarczy jedno mielenie na grubo, podobnie jak do ekspresu przelewowego.
Jeżeli kawa będzie zbyt drobno zmielona, może smakować bardzo gorzko. Szczególnie poleca się ziarna afrykańskie, które cechują się wyraźnym owocowym posmakiem. Dobre są także ziarna brazylijskie. Jaka kawa jest najlepsza do cold brew? Bariści odradzają ziarna ciemno palone typowe do espresso, ale jeżeli ktoś preferuje naprawdę mocną kawę, to może do woli eksperymentować z intensywnym smakiem. Spotkaliśmy się z opinią, że z ciemno wypalonej kawy dużo łatwiej wyekstrahować interesujące smaki i aromaty.
Niezależnie od wyboru właściwej kawy należy zwrócić uwagę na wodę, jaka zostanie użyta do macerowania kawy. Najlepsza jest woda z osmozy lub filtrowana, która pozwala uzyskać klarowny napar. Cold brew przygotowane na bazie niefiltrowanej wody z kranu spowoduje, że napar będzie mętny w smaku, bez wyczuwalnych głębokich nut smakowych, które występują naturalnie w kawie.
Jak zrobić kawę cold brew?
Aby przygotować cold brew, zalej zmieloną kawę litrem wody, po czym zostaw na 12-16 godzin w lodówce. Niektórzy uważają, że kawę wystarczy trzymać w chłodzie przez sześć godzin, a inni że konieczny jest nawet 18-godzinny czas maceracji. Zbyt krótka maceracja skutkuje kawą o mało wyrazistym smaku, a zbyt długa naparem z dokuczliwą kawową goryczą. Najlepsze wyniki daje trzymanie kawy w lodówce przez 9-10 godzin, choć dzięki preinfuzji można ograniczyć ten czas do 7-8 godzin.
Cold brew można przygotować w zwykłym słoiku z zakrętką. W sklepach z gadżetami kawowymi dostępne są specjalne butelki, w których zamykamy mieszankę kawy i wody. Do tego samego celu służy francuska prasa do kawy, czyli zaparzaczka z prasą opuszczaną w dół, gdzie opuszczenie następuje po kilku godzinach macerowania kawy w lodówce. Istnieją także specjalne maszynki do cold brew z filtrem.
Cold brew przepis
Ważne jest zachowanie proporcji. Tradycyjnie przyjęło się, że do przyrządzenia cold brew używa się 6-7 g kawy na każde 100 ml wody. Jednak napój najczęściej podaje się z kostkami lodu, które z upływem czasu topnieją i rozcieńczają kawę. Jeśli więc zwiększymy ilość kawy do 8 g na 100 ml wody, jest pewność, że cold brew będzie mieć wyrazisty smak i wyższe body. Pamiętajcie jednak o kostkach lodu. Bez nich napój sporządzony przy tych proporcjach będzie zbyt mocny.
Po zakończeniu macerowania przecedź napar przez filtr do kawy lub sitko, aby usunąć fusy. Jeśli używasz filtra, możesz przelać kawę przez niego bezpośrednio do innego naczynia (można również wykorzystać pieluchę tetrową). Jeżeli chcesz uzyskać czystszy i bardziej kremowy koncentrat, ponownie przepuść oczyszczony już płyn przez sitko wyłożone zwilżonym filtrem do ekspresu przelewowego lub podwójnie złożoną gazą.
Barwa cold brew zależy od stopnia wypalenia kawy. Po zakończeniu macerowania możemy więc spodziewać się koloru od jasno bursztynowego do ciemnoczekoladowego. Napój można przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni, dzięki czemu schłodzoną kawę masz zawsze pod ręką bez utraty jej walorów.