W każdym domu zapewne znajduje się butelka octu spirytusowego, ale obok stoi też ocet jabłkowy, który jest łagodniejszy i nadaje potrawom ciekawy smak. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ocet jabłkowy ma wiele cennych właściwości, które warto poznać.
Na skróty
Ocet wytwarzany z jabłek
Jak sama nazwa wskazuje, ocet jabłkowy robi się z jabłek, dzięki czemu charakteryzuje się wyśmienitym aromatem, ale też i kolorem. Powstaje on naturalnie w wyniku fermentacji, która polega na rozłożeniu przez drożdże węglowodanów znajdujących się w jabłkach na alkohol. Smak octu jabłkowego jest delikatnie cierpki, ale zarazem wyczuwalna jest nuta owocowa. Można go stosować do wielu potraw, a przyjmowany regularnie może przynieść wiele dobrodziejstw dla organizmu.
Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?
W occie jabłkowym zawartych jest wiele dobroczynnych substancji, które mają doskonały wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie, ale też i pomagają one zwalczyć niektóre choroby czy dolegliwości. Wśród najważniejszych właściwości można wskazać działanie:
- antybakteryjne,
- antyseptyczne,
- przeciwutleniające,
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- regulujące pracę serca i ciśnienie krwi.
Zawarty kwas octowy jest doskonałym składnikiem, który obniża poziom złego cholesterolu, ale też pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi. W occie jabłkowym znajdują się pektyny, które hamują wchłanianie tłuszczu, co w konsekwencji zapobiega chorobom serca. Warto też wspomnieć o kwasie jabłkowym, który działa nie tylko przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale też przeciwgrzybiczo.
Dlaczego warto włączyć ocet jabłkowy do codziennej diety?
Zawarte w occie jabłkowym składniki powodują, że ten tani, a zarazem spożywczy produkt może mieć bardzo dobry wpływ na organizm. Przede wszystkim powinny go stosować osoby, które borykają się z cukrzycą i nadciśnieniem, a ten problem dotyka niestety coraz większą liczbę Polaków w każdym wieku. Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem lub ze zgagą, to jest to doskonały sposób, by pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości. Zaleca się stosowanie octu jabłkowego u osób, które mają grzybicę paznokci lub infekcje górnych dróg oddechowych i skóry. Smarując octem rany, można znacznie przyspieszyć ich gojenie. Wiele badań wskazuje na działanie odchudzające octu, gdyż nawet odrobina tego płynu sprawia, że organizm szybciej nasyca się posiłkiem i nie spożywa nadmiernie dużej ilości jedzenia.
Ile dziennie octu można spożywać?
Dobroczynne działanie octu jabłkowego przyniesie efekt, jeśli będzie on stosowany z umiarem i wedle wskazań. Na początek należy wprowadzić go w małych ilościach do menu, by sprawdzić, jak reaguje na niego ciało. Jest to produkt, który może podrażnić żołądek, a więc nie można go przyjmować w nadmiarze. Zaleca się spożycie od jednej do dwóch łyżek dziennie. Wystarczy ocet rozcieńczyć w szklance z wodą i wypić. Można wybrać na przykład ocet jabłkowy z jagodą kamczacką KruKam, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej aromatyczny i smaczniejszy. Świetnie się komponuje z sałatkami, ale też i doskonale smakuje sam. Ocet jabłkowy znakomicie pasuje do różnego rodzaju sosów i past do kanapek. Można go też używać do marynowania grzybów, ale też i mięsa. Ten produkt wzbogaca smak potraw i sprawia, że można się lepiej poczuć.
Artykuł partnerski.