Witaj na naszym kawowym blogu!

Jakie właściwości i zastosowanie ma ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy

W każdym domu zapewne znajduje się butelka octu spirytusowego, ale obok stoi też ocet jabłkowy, który jest łagodniejszy i nadaje potrawom ciekawy smak. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ocet jabłkowy ma wiele cennych właściwości, które warto poznać.

Ocet wytwarzany z jabłek

Jak sama nazwa wskazuje, ocet jabłkowy robi się z jabłek, dzięki czemu charakteryzuje się wyśmienitym aromatem, ale też i kolorem. Powstaje on naturalnie w wyniku fermentacji, która polega na rozłożeniu przez drożdże węglowodanów znajdujących się w jabłkach na alkohol. Smak octu jabłkowego jest delikatnie cierpki, ale zarazem wyczuwalna jest nuta owocowa. Można go stosować do wielu potraw, a przyjmowany regularnie może przynieść wiele dobrodziejstw dla organizmu. 

Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?

W occie jabłkowym zawartych jest wiele dobroczynnych substancji, które mają doskonały wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie, ale też i pomagają one zwalczyć niektóre choroby czy dolegliwości. Wśród najważniejszych właściwości można wskazać działanie:

  • antybakteryjne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwzapalne,
  • antyoksydacyjne,
  • regulujące pracę serca i ciśnienie krwi.

Zawarty kwas octowy jest doskonałym składnikiem, który obniża poziom złego cholesterolu, ale też pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi. W occie jabłkowym znajdują się pektyny, które hamują wchłanianie tłuszczu, co w konsekwencji zapobiega chorobom serca. Warto też wspomnieć o kwasie jabłkowym, który działa nie tylko przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale też przeciwgrzybiczo. 

Dlaczego warto włączyć ocet jabłkowy do codziennej diety?

Zawarte w occie jabłkowym składniki powodują, że ten tani, a zarazem spożywczy produkt może mieć bardzo dobry wpływ na organizm. Przede wszystkim powinny go stosować osoby, które borykają się z cukrzycą i nadciśnieniem, a ten problem dotyka niestety coraz większą liczbę Polaków w każdym wieku. Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem lub ze zgagą, to jest to doskonały sposób, by pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości. Zaleca się stosowanie octu jabłkowego u osób, które mają grzybicę paznokci lub infekcje górnych dróg oddechowych i skóry. Smarując octem rany, można znacznie przyspieszyć ich gojenie. Wiele badań wskazuje na działanie odchudzające octu, gdyż nawet odrobina tego płynu sprawia, że organizm szybciej nasyca się posiłkiem i nie spożywa nadmiernie dużej ilości jedzenia. 

Ile dziennie octu można spożywać?

Dobroczynne działanie octu jabłkowego przyniesie efekt, jeśli będzie on stosowany z umiarem i wedle wskazań. Na początek należy wprowadzić go w małych ilościach do menu, by sprawdzić, jak reaguje na niego ciało. Jest to produkt, który może podrażnić żołądek, a więc nie można go przyjmować w nadmiarze. Zaleca się spożycie od jednej do dwóch łyżek dziennie. Wystarczy ocet rozcieńczyć w szklance z wodą i wypić. Można wybrać na przykład ocet jabłkowy z jagodą kamczacką KruKam, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej aromatyczny i smaczniejszy. Świetnie się komponuje z sałatkami, ale też i doskonale smakuje sam. Ocet jabłkowy znakomicie pasuje do różnego rodzaju sosów i past do kanapek. Można go też używać do marynowania grzybów, ale też i mięsa. Ten produkt wzbogaca smak potraw i sprawia, że można się lepiej poczuć.  


Artykuł partnerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Kawa w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Czy wiesz, że ziarna kawy mają wiele zastosowań? Oczywiście najpopularniejszym z nich jest przygotowywanie pobudzającego,…
Rower stacjonarny - co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Rower stacjonarny - co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Jazda na rowerze to wspaniałe ćwiczenie angażujące wiele różnych partii mięśniowych. Latem chętnie korzystamy ze…
Jaka kawa w ciąży?

Jaka kawa w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się czy może sięgnąć po filiżankę małej czarnej. Jeśli tak, to…