Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa dla ciśnieniowców – jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców od lat budzi spore kontrowersje. Wielu twierdzi, że znacznie podwyższa ciśnienie i bezwzględnie powinny jej unikach osoby zmagające się z tą chorobą. Coraz więcej badań naukowych dowodzi jednak, że regularne spożywanie kawy nie tylko nie szkodzi ciśnieniowcom, ale może im nawet pomagać. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się:
  • Czym tak naprawdę jest nadciśnienie tętnicze?
  • Czy picie kawy jest bezpieczne dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze?
  • Jak pić kawę przy problemach z ciśnieniem?
  • Jaka kawa dla ciśnieniowców jest najbardziej bezpieczna?
  • Czy kawa może wchodzić w interakcję z aptecznymi lekami na nadciśnienie?
  • Jakie zamienniki kawy zastosować, by całkowicie nie rezygnować z jej wyjątkowego smaku?
Zobacz także: Czy kofeina jest uzależniająca?

Nadciśnienie tętnicze – czym jest?

Nadciśnienie tętnicze jest coraz powszechniejszą chorobą społeczną, która może wynikać nie tylko z predyspozycji genetycznych, ale także niewłaściwego stylu życia i złej diety. Bardzo często jest wynikiem nadużywania alkoholu i palenia papierosów oraz niedostatecznej ilości wysiłku fizycznego. Czym tak naprawdę jest nadciśnienie tętnicze? To sytuacja, gdy ciśnienie krwi w stanie spoczynku utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Proste badanie z wykorzystaniem domowego ciśnieniomierza może bardzo szybko potwierdzić diagnozę. Jeśli na ekranie urządzenia pojawiają się wartości przekraczające 140/90 mmHg, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który będzie mógł zastosować leczenie mające na celu obniżenie ciśnienia, a jego porady pozwolą nam zmienić swój styl życia i w sposób naturalny poprawić samopoczucie. Szacuje się, że ponad 30% dorosłych osób w naszym kraju zmaga się z nadciśnieniem. Musimy pamiętać, że wczesna diagnoza i wdrożenie zmian we własnym życiu połączonych ze stosowaniem środków farmakologicznych nie tylko poprawią komfort, ale także zabezpieczą nas przed wieloma konsekwencjami nadciśnienia. nadcisnienie tetnicze czym jest

Nadciśnienie a picie kawy – czy jest to bezpieczne?

Osoba chora na nadciśnienie tętnicze powinna jak najszybciej zmienić swój styl życia. Rezygnacja z palenia papierosów i alkoholu, zmiana nawyków żywieniowych czy unikanie stresujących sytuacji mogą pomóc w jego redukcji, ale jak wygląda sytuacja z piciem kawy? Czy spożywanie tego napoju może powodować nasilenie objawów nadciśnienia? W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że kawa mocno podwyższa ciśnienie i powinny z niej zrezygnować osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze. Czy jednak w tej teorii jest choć ziarnko prawdy? Nadciśnienie a kofeina – to właśnie ta zależność powoduje największe kontrowersje. Kawa w swoim składzie zawiera sporą jej dawkę. Bez wątpienia ma ona działanie pobudzające, ale najnowsze badania jednoznacznie dowodzą, że kawa nie jest czynnikiem, który znacznie podnosi jego wartość. Spożycie słabej kawy zwiększa ciśnienie o około 5 mmHg (skurczowe) i 10 mmHg (rozkurczowe), co wydaje się nie mieć istotnego znaczenia w przypadku wysokiego nadciśnienia. Warto też pamiętać, że kawa posiada bardzo bogate właściwości sprawiające, że nasz organizm produkuje więcej dopaminy, noradrenaliny i serotoniny, które mają działanie pobudzające pracę mózgu. Nie ma więc wątpliwości, że spożywanie kawy pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia, poprawia nastrój i pamięć.  
Składniki Pozytywny wpływ na organizm
Kofeina Poprawia koncentrację, pomaga zmniejszać zmęczenie i obniża ryzyko zachorowania na choroby Parkinsona i Alzheimera.
Kwasy chlorogenowe i kawowe Pomagają pozbyć się toksyn z organizmu i neutralizują wolne rodniki. Co więcej, poprawiają mechanizmy obronne, dlatego mogą redukować ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe.
Teofilina i teobromina Poprawiają pracę mózgu poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy. Poprawiają pamięć i zwiększają koncentrację.
 

Jaką kawę pić przy nadciśnieniu?

Picie kawy w rozsądnych ilościach nie powinno negatywnie wpływać na stan osoby chorej na nadciśnienie, ale pod warunkiem, że mówimy o kimś, kto pije ją regularnie. Sporadyczne spożywanie tego napoju może przyczyniać się do chwilowych skoków ciśnienia, dlatego osoby pijące kawę od czasu do czasu, powinny z niej całkowicie zrezygnować na rzecz np. kawy zbożowej, która w swoim składzie nie zawiera kofeiny odpowiedzialnej za powodowanie wspomnianych skoków. W przypadku osób, które piją kawę regularnie od wielu lat, wpływ kofeiny na ciśnienie jest na tyle znikomy, że można ją spożywać bez obaw o swoje zdrowie.

Leki na nadciśnienie a kawa

Leki na nadciśnienie a kawa, czy można je łączyć? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które otrzymują od lekarza receptę na środki regulujące ciśnienie tętnicze. Stosowanie leków nie jest przeciwwskazaniem do spożywania kawy. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, zanim zdecydujemy się na połączyć leki i filiżankę swojego ulubionego napoju. Nigdy nie popijajmy kawą leków na nadciśnienie, bo w swoim składzie zawiera ona substancję mające wpływ na ich metabolizm. Taki sposób przyjmowania tabletek może więc nasilać bądź osłabiać ich działanie. Warto zachować odpowiedni odstęp, a wtedy skuteczność leków będzie dokładnie taka, jaka być powinna, a kawa w żaden sposób nam nie zaszkodzi. Część osób zaczynających leczenie nadciśnienia zauważa skutki uboczne takie jak bóle i zawroty głowy, obrzęki czy zaburzenia elektrolitowe. Wbrew pozorom nie jest to jednak skutek picia kawy i stosowania leków, a objaw uboczny samych tabletek. leki na nadcisnienie a kawa

Kawa dla ciśnieniowców – przeciwwskazania

Regularne picie kawy nie zwiększa ryzyka pojawienia się nadciśnienia, ma też niewielki wpływ na jego poziom. Wydaje się więc, że spożywanie tego parzonego napoju w rozsądnych ilościach jest stosunkowo bezpieczne. Wiele osób mimo to zadaje sobie pytanie – nadciśnienie a picie kawy, czy naprawdę jest bezpieczne? Tak, spożywanie kawy nie zwiększa wyraźnie ciśnienia, jeśli więc nie zauważamy pogorszenia samopoczucia po spożyciu kawy, nie ma potrzeby, by z niej rezygnować, nawet jeśli stosujemy leczenie mające na celu obniżenie ciśnienia tętniczego. Zarówno polskie, europejskie, jak i amerykańskie rekomendacje nie wymieniają kawy jako czynnika ryzyka w rozwoju nadciśnienia. Te upatrywane są głównie w dużej ilości soli w diecie, siedzącym trybie życia, małej aktywności fizycznej czy otyłości. Kawa dla ciśnieniowców – przeciwwskazania:
  • sporadyczne picie kawy,
  • spożywanie „małej czarnej” przed zażyciem leków,
  • bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze,
  • złe samopoczucie po jej wypiciu.

Czym można zastąpić kawę?

Zamienniki kawy są bardzo często stosowane przez osoby cierpiące na nadciśnienie, które zauważyły, że spożycie tego napoju znacząco pogarsza ich stan. W takim przypadku bardzo dobrym sposobem na jednoczesne picie kawy i brak skutków ubocznych jest odmiana zbożowa. Co prawda różni się ona od zwykłej kawy smakiem, ale za to w swoim składzie nie zawiera kofeiny, dzięki czemu ma całkowicie obojętny wpływ na ciśnienie tętnicze. Nie pobudza, a więc można ją pić nawet przed samym snem bez obaw o problemy z zaśnięciem. Wiele osób, szukając zamienników kawy, sięga po ziołowe herbaty takie jak np. Yerba Mate. Musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich również mogą powodować podwyższenie ciśnienia i nie będą wskazane dla ciśnieniowców.

FAQ

Czy picie kawy może zwiększać ryzyko nadciśnienia?

Najnowsze badania jednoznacznie obalają tezę, że kawa ma istotny wpływ na ciśnienie tętnicze. Jej regularne spożywanie nie jest też czynnikiem ryzyka powodującym wzrost zachorowań na tę chorobę. Wydaje się więc, że spożywanie 2-3 filiżanek kawy jest nie tylko bezpieczne, ale także zdrowe dla naszego organizmu.

Czy regularne picie kawy w znaczący sposób wpływa na ciśnienie tętnicze?

Regularne spożywanie kawy nie ma istotnego wpływu na ciśnienie tętnicze. Co prawda kofeina zawarta w jej składzie nieznacznie je podwyższa, ale wzrost ten jest ledwo zauważalny. Biorąc pod uwagę wiele pozytywnych właściwości tego napoju, rezygnacja z jego picia nie wydaje się najlepszym pomysłem, nawet jeśli chorujemy na nadciśnienie tętnicze.

Czy można łączyć kawę z lekami na nadciśnienie?

Stosowanie leków na nadciśnienie nie jest przeciwwskazaniem do zażywania tabletek. Warto jednak pamiętać, by nie rozpoczynać dnia od filiżanki tego napoju. Priorytetem są tabletki, które powinny być stosowane jeszcze przed śniadaniem. Kawa może zaburzać wchłanianie się leków, dlatego bezwzględnie należy ją spożywać dopiero po zażyciu leków na nadciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jak intensywnie zadbać o skórę zaledwie w cztery dni, to musisz poznać…
Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato to jeden z najbardziej pożądanych i uniwersalnych elementów garderoby w czasie…
Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria od wieków stanowi symbol luksusu, prestiżu i elegancji. Jej ponadczasowy urok sprawia, że…