Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa dla seniorów – czy są jakieś przeciwwskazania?

white senior couple drinking coffee and reading book while sitting on bench

Rytuał picia kawy towarzyszy wielu osobom, w tym także seniorom. Zawarta w napoju kofeina działa pobudzająco. Warto jednak pamiętać, że już jedna filiżanka napoju niesie zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla organizmu, na które powinni uważać zwłaszcza osoby starsze. Czarna kawa dla seniora może być częścią diety, pod warunkiem odpowiedniej kontroli jadłospisu i własnego stanu zdrowia. 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie wady i zalety ma picie kawy przez seniorów?
  • Jakie są przeciwwskazania do picia kawy przez seniorów?
  • Ile kofeiny zawiera kawa i czy powinni ją pić seniorzy?
  • Czy lepiej wybrać kawę parzoną, a może rozpuszczalną?
  • Jakie są zamienniki kawy?


Więcej na temat kawy przeczytasz w naszej serii artykułów poradnikowych.

Kawa dla seniora – wady i zalety

Obecność kawy w diecie seniora uzależniona jest od indywidualnego stanu zdrowia. Błędne jest zatem przekonanie, że z napoju trzeba bezwzględnie zrezygnować w podeszłym wieku. Jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do picia kawy, wówczas można po nią sięgać i pić do dwóch filiżanek dziennie. Warto bowiem wiedzieć, że czarny napój posiada nie tylko negatywny, ale także pozytywny wpływ na ludzki organizm. Nie trzeba zatem z niego rezygnować po przekroczeniu określonego wieku, jeśli nie zabrania tego lekarz lub pogarszające się samopoczucie.

Picie kawy dla seniora ma następujące wady:

  • problemy z zasypianiem i bezsenność,
  • nasilenie rozdrażnienia i nerwowości,
  • działanie moczopędne, prowadzące do odwadniania organizmu,
  • wypłukiwanie magnezu i wapnia,
  • podrażnienie żołądka,
  • wyższe ciśnienie, co może być niebezpieczne u osób cierpiących na jego wysoki poziom.

W przypadku picia kawy dla seniora zaletami są:

  • pobudzenie organizmu,
  • niższe uczucie zmęczenia i znużenia,
  • lepsza praca układu krążenia,
  • lepsze zapamiętywanie na skutek wpływu na pamięć krótkotrwałą,
  • poprawa koncentracji,
  • wyższe ciśnienie krwi, co może być pozytywne dla osób zmagających się z jego niskim poziomem.


Należy pamiętać, że występowanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków picia kawy ma związek z indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu, a także ilością i częstotliwością spożywanych kaw w ciągu dnia.

Kawa dla seniora

Przeciwwskazania do picia kawy przez seniorów

Picie kawy dla seniora jest niewskazane w ściśle określonych przypadkach. Zwykle o konieczności usunięcia napoju z diety informuje lekarz, jednak decyzję tą można podjąć samodzielnie na podstawie obserwowania swojego samopoczucia. Podstawę do odstawienia kawy stanowią najczęściej czynniki zdrowotne, a większość z nich to typowe choroby i dolegliwości dotykające osoby w podeszłym wieku. Kiedy seniorzy powinni zrezygnować z picia kawy?

Przeciwwskazanie Wyjaśnienie
Nadciśnienie oraz choroby układu krwionośnego i serca Picie kawy przyczynia się do podwyższania ciśnienia. Obciąża ono tym samym układ krwionośny, który nawet bez dodatkowej dawki kofeiny zmaga się z intensywnym wyzwaniem. Chorując na dolegliwości układu naczyniowego warto zrezygnować z picia kawy.
Bezsenność i kłopoty z zasypianiem Seniorzy zmagający się z bezsennością nie powinni pić kawy. Działająca pobudzająco kofeina pogłębia bowiem problem z zasypianiem i powoduje niespokojny sen.
Refluks żołądka Kawa należy do napojów o dużym odczynie kwasowym. Osoby cierpiące na refluks żołądka powinny tym samym usunąć kawę ze swojej diety, ponieważ może być ona bezpośrednią przyczyną zgagi i bólu w przełyku.

W przypadku picia kawy dla seniora przeciwwskazaniem może być nie tylko stan zdrowia, ale także samopoczucie. Z napoju warto zrezygnować, jeśli pogłębia on problemy żołądkowe, wpływa na pracę jelit lub powoduje trudną do opanowania nerwowość. Warto także skonsultować z lekarzem, czy przyjmowanie leków nie kłóci się z piciem kawy. Wiele preparatów zawiera bowiem w swoim składzie kofeinę, przez co przyjmowanie jej z innych źródeł może prowadzić do niepożądanego, silniejszego działania leków.

Kawa dla seniora a kofeina

Kawa dla seniora a kofeina

Ilość kofeiny w kawie zależy od kilku czynników, takich jak gatunek ziaren, metoda parzenia i rodzaj przygotowywanego napoju. Przyjmuje się, że standardowa kawa parzona o pojemności 200ml zawiera między 70-140mg kofeiny. Przy czym zalecana dzienna dawka spożycia kofeiny przez dorosłego człowieka wynosi około 300mg, co daje maksymalnie dwa kubki mocnej kawy. Zwykle dąży się do tego, by stosunek między kawą dla seniora a kofeiną był jak najniższy. W ten sposób ogranicza się ewentualny, negatywny wpływ napoju na zdrowie osoby starszej i niweluje skutki uboczne. O przedawkowanie kofeiny jest bardzo łatwo – przyjęcie ponad 500mg tej substancji może prowadzić do nieregularnego bicia serca, nieskładnego mówienia, drgania mięśni i bóli żołądka. Jeśli nie istnieją zdrowotne przeciwwskazania, seniorzy powinni pić do dwóch kaw dziennie. Warto jednocześnie rezygnować z dużej ilości espresso – zawartość kofeiny w 100ml tego napoju szacowana jest na około 213mg.

Lepiej wybrać kawę rozpuszczalną czy parzoną?

Wybór kawy do picia determinowany jest przez kilka czynników, takich jak ulubiony smak, rytm życia, czy upodobania. Część osób preferuje kawy rozpuszczalne, z kolei inni wolą sięgać po napoje parzone. Podstawową różnicą pomiędzy rodzajami kaw jest, obok smaku, także zawartość kofeiny. Jest to szczególne istotne w przypadku przyrządzania kawy dla seniora, jeśli musi on uważać na ilość tej substancji spożywanej w ciągu dnia. Kawy rozpuszczalne są zwykle łagodniejsze i zawierają mniej kofeiny w swoim składzie. Szacuje się, że jest to między 50 a 80mg kofeiny w 250ml napoju. Kawy parzone zawierają nieco więcej substancji – zwykle od 70 do 140mg w standardowym kubku. Po którą z nich warto zatem sięgać? Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, w tym przede wszystkim od stanu zdrowia. Seniorzy cierpiący na kłopoty z zasypianiem oraz reagujący negatywnie na podwyższone ciśnienie powinni wybierać łagodniejsze kawy rozpuszczalne.

Zamienniki kawy

Na rynku powstał szereg napojów, dzięki którym nawet seniorzy zmuszeni do usunięcia kawy z diety mogą poczuć jej smak i cieszyć się ulubionym rytuałem. Jednym z nich jest kawa zbożowa, która swoim wyglądem oraz aromatem przypomina tradycyjną filiżankę czarnej. Ze względu na znikomą zawartość kofeiny mogą pić ją osoby, które ze względów zdrowotnych zdecydowały się na odstawienie kawy. Oprócz seniorów to także kobiety w ciąży, a nawet dzieci. Kawa zbożowa ma wiele cennych właściwości: zawiera błonnik pozytywnie oddziałujący na układ pokarmowy, działa przeciwzapalnie i jest źródłem witamin z grupy B. Jeśli więc nie można pić tradycyjnej kawy dla seniora, wtedy zamienniki niezawierające kofeiny są odpowiednim wyborem podczas zakupów.

FAQ

Jakie są wady i zalety picia kawy przez seniorów?

Picie kawy dla seniorów ma zarówno pozytywną, jak i negatywną stronę. Do zalet obecności kawy w diecie osoby starszej zalicza się przede wszystkim dobry wpływ na koncentrację oraz poczucie energii. Napój działa pobudzająco, a także niweluje poczucie zmęczenia i znużenia. W przypadku osób zmagających się z niskim ciśnieniem kawa pomoże utrzymać jego prawidłowy poziom i pozytywnie wpłynie na pracę układu krążenia. Wśród wad picia kawy przez seniorów wymienia się pogłębianie bezsenności i kłopotów ze snem. Na napój powinny uważać także osoby nerwowe, ponieważ napój powoduje dodatkowe rozdrażnienie. Warto zwrócić także uwagę na moczopędne działanie kawy oraz wypłukiwanie magnezu i wapnia z organizmu. Z napoju powinny zrezygnować osoby chorujące na nadciśnienie, bo kawa dodatkowo obciąży ich układ krwionośny.

Czy istnieją przeciwwskazania picia kawy przez seniorów?

Choć z picia kawy nie trzeba rezygnować po przekroczeniu określonego wieku, to napój należy ograniczać w ściśle określonych przypadkach. Podstawą do usunięcia kawy z diety powinny być choroby organizmu oraz złe samopoczucie. Chodzi przede wszystkim o dolegliwości związane z układem krwionośnym i sercem, w tym o problemy z nadciśnieniem. Kawa będzie wówczas stanowić dodatkowe obciążenie dla pracy układu naczyniowego, dlatego nie powinno się jej pić. Z napoju warto zrezygnować także podczas problemów z zasypianiem i bezsennością. Nie powinny go pić także osoby cierpiące na refluks i przyjmujące leki zawierające kofeinę, które mogłyby wzmocnić swoje działanie po wypiciu kawy. O dokładne informacje i przeciwwskazania zdrowotne dla picia kawy należy zapytać lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy, choć niewielki, odgrywa niezwykle istotną rolę w aranżacji każdego salonu. Jego zadanie nie…
Jak wybrać akcesoria na imprezę dla dzieci, pamiętając o kąciku dla dorosłych?

Jak wybrać akcesoria na imprezę dla dzieci, pamiętając o kąciku dla dorosłych?

Organizacja imprezy dla dzieci to nie lada wyzwanie. Planując zabawę dla najmłodszych, warto pomyśleć również…
Już teraz przygotuj się do dokarmiania ptaków zimą

Już teraz przygotuj się do dokarmiania ptaków zimą

Choć najchłodniejsze miesiące dopiero przed nami, już teraz warto pomyśleć o skrzydlatych sąsiadach z okolicy.…