Nigdy nie wyrzucaj fusów z kawy! Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie piją kawę, a fusy lądują w ściekach. Tymczasem można je wykorzystać jako nawóz zarówno dla domowych roślin doniczkowych, jak warzyw czy roślin ozdobnych w ogrodzie. Fusy z kawy zawierają wiele cennych mikroelementów, mają korzystny dla roślin odczyn pH. Stosując je jako nawóz, możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Czy wiesz, że są restauracje, które chętnie oddadzą swoje fusy za darmo, co może znacznie obniżyć koszty upraw rolnych? Ale warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny są odpowiednie do nawożenia kawą.
Niezależnie czy sporządzamy kawę po turecku, w ekspresie czy w kawiarce zawsze zostają fusy, czyli zaparzone we wrzątku zmielone ziarna palonej kawy. Przez wiele lat po prostu je wyrzucaliśmy, ale okazuje się, że fusy są bogate w składniki mineralne korzystne dla roślin w ogrodzie, na działce i na balkonie. Fusy spulchniają ziemię, przez co podłoże wolniej wysycha. Są nawozem naturalnym, który możemy używać do podlewania roślin, podsypywania lub składnik kompostu.
Na skróty
Fusy z kawy w ogrodzie
Fusy z kawy zawierają wiele mikroelementów, takich jak azot, potas, fosfor oraz wapń, magnez, żelazo i cynk. Dzięki nawożeniu fusami ziemia wzbogacana jest w składniki mineralne, poprawia się jej pH, przez co rośliny lepiej rosną i ładniej się prezentują. Efekty można zaobserwować na liściach, które są zdrowe i błyszczące, a zieleń intensywniejsza. Używanie fusów jako nawozu to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów i zwiększenie kwitnienia. Wykorzystując resztki kawy do nawożenia roślin, postępujemy zgodnie z filozofią zero waste, czyli minimalizujemy ilość wyrzucanych odpadów.
Uwaga, niewiele osób wie, że fusy są również skutecznym środkiem odstraszającym… ślimaki. Sypka struktura fusów utrudnia poruszanie się ślimakom, dlatego warto rozsypać je wokół roślin lubiących kwaśne podłoże. Dzięki temu ślimaki będą miały utrudniony dostęp do liści roślin ogrodowych.
Z fusów z kawy można zrobić odżywkę do podlewania roślin, wymieszać je z ziemią i traktować jak nawóz lub delikatny zakwaszacz gleby w ogrodzie. Kawosze mogą je magazynować i suszyć, a potem ściółkować nimi rośliny w ogrodzie i w doniczkach. Fusy z kawy do roślin działają jak nawozy o przedłużonym działaniu, gdyż zawarte w nich cenne substancje bardzo wolno się uwalniają.
Fusy z kawy do kwiatów doniczkowych
Zamiast jak dawniej wyrzucać fusy do ścieków, można je rozpuścić w wodzie, ściółkując fusami ziemię wokół roślin. Możemy także zmieszać fusy z podłożem, wyrzucając na kompost lub zmieszać z nasionami przed ich wysiewem. Fusy z kawy mają lekko kwaśny odczyn pH, dlatego są dobrym nawozem dla roślin kwasolubnych w domu i ogrodzie. Są to m.in. róże, azalie, wrzosy, hortensje, paprocie, magnolie, tuje, borówki amerykańskie, a także niektóre warzywa i owoce, np. pomidory, marchewka czy truskawki.
Nie wszystkie rośliny jednak tolerują kawę jako nawóz. Niektóre gatunki, takie jak sukulenty, preferują bardziej zasadowe środowisko i mogą negatywnie zareagować na kawę. W mieszkaniu fusami możemy podlewać paprocie, skrzydłokwiaty, krotony, anturium, kaktusy, storczyki oraz draceny.
Kawa może być stosowana jako naturalny środek na szkodniki. Odsączone fusy trzeba ułożyć wokół rośliny. Kofeina i kwas chlorogenowy, które znajdują się w kawie, odstraszają mszyce czy przędziorki. Aby wzmocnić efekt odstraszania, powinniśmy do fusów dodać trochę posiekanej cebuli lub czosnku. Fusy potrafią również odstraszyć mrówki, które zaatakowały nasz ogród. Możemy rozłożyć je na małych spodeczkach w miejscach, gdzie owady pojawiają się najczęściej, np. koło krzeseł ogrodowych lub foteli ogrodowych.
Fusy z kawy jako nawóz
Aby uzyskać najlepsze efekty w ogrodzie, na działce czy na parapecie w domu, powinniśmy stosować fusy z kawy bez domieszki cukru czy mleka. Nie należy stosować zbyt dużej ilości fusów, gdyż może to zaszkodzić roślinom. Wystarczy jedna cienka warstwa fusów na powierzchni ziemi wokół rośliny. Nie należy stosować fusów zbyt często, bo może to doprowadzić do nadmiernego zakwaszenia gleby. Najlepiej robić to raz na miesiąc lub dwa miesiące.
Rozkładając fusy wokół rośliny, trzeba unikać kontaktu z łodygami i liśćmi. Fusy mogą poparzyć rośliny, jeśli zostaną umieszczone bezpośrednio na nich. Warto również zmieniać miejsce, w którym stosujesz fusy. Nie nakładaj ich zawsze w tym samym miejscu, gdyż może to doprowadzić do niekorzystnego pH gleby. Po zastosowaniu nawozu z fusów pamiętaj o podlaniu roślin. Woda pomoże rozłożyć i wchłonąć składniki odżywcze z fusów, co przyczyni się do lepszego odżywienia ogrodu.
Fusy z kawy do storczyków
Storczyki są bardzo wymagające, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi nie tylko w okresie wzrostu. Rosną w bardzo przepuszczalnym podłożu i bardzo intensywnie wchłaniają składniki odżywcze. Najprostszą metodą jest sypanie lekko wysuszonych fusów z kawy bezpośrednio do doniczki. Można także wymieszać je z wodą i podlać storczyk, uważając, aby fusy nie przelały się przez podstawkę.
Fusy z kawy możesz wykorzystać do storczyków także jako nawóz w postaci kompostu. Wygospodaruj w mieszkaniu miejsce, gdzie możliwe jest zbieranie fusów z kawy przez dłuższy czas i kompostuj je, aby stworzyć organiczny nawóz, pełen składników mineralnych. Taki kompost możesz sypać do doniczki, umieścić na jej dnie bądź po rozcieńczeniu wodą wykorzystać do podlewania storczyków.