Witaj na naszym kawowym blogu!

Co można zrobić z fusami z kawy – praktyczne zastosowania

coffee beans on spoon on coffee background
W ciągu ostatnich kilku lat popularna stała się idea zero waste, która polega na zarządzaniu produktami i procesami tak, aby jak najmniej marnować i wyrzucać. Okazuje się, że nawet fusy z kawy możesz wykorzystać ponownie i nie musisz od razu się ich pozbywać. Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak przechowywać fusy z kawy?
  • Jakie właściwości mają fusy z kawy?
  • Jak wykorzystać fusy z kawy w domowym ogrodzie?
  • Jak wykorzystać fusy z kawy w pielęgnacji ciała i twarzy?
Jeśli interesuje cię podobna tematyka, sprawdź też kategorię: Porady

Suszenie fusów z kawy

Ponad 80% światowej populacji deklaruje, że spożywa kawę regularnie. To daje miliardy filiżanek dziennie. Z tak ogromną konsumpcją wiąże się też duża ilość odpadów w postaci fusów z kawy. Na szczęście, w myśl zasady zero waste, można je wykorzystać ponownie, i to bardzo pożytecznie. Resztki po parzeniu kawy sprawdzą się m.in. jako naturalny nawóz dla roślin, a także jako składnik maseczki czy peelingu w domowej pielęgnacji. Kofeina działa dobroczynnie nie tylko wtedy, gdy się ją spożywa. Warto wykorzystać jej właściwości również na inne sposoby. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz kawę we french pressie czy w ekspresie ciśnieniowym, powstałe fusy możesz wykorzystać w swoim domu na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich wymagają wcześniejszego przygotowania odpadów. Bardzo często konieczne jest ich wysuszenie. W takiej postaci fusy z kawy wykorzystuje się np. jako neutralizator zapachów w lodówce czy jako ściółka w ogrodzie. Pamiętaj też, że nawet jeśli sposób ich wykorzystania nie wymaga wcześniejszego wysuszenia, jest to konieczne, gdy chcesz przechowywać fusy. Nie możesz magazynować ich, gdy są mokre, ponieważ spleśnieją i nie będą nadawały się do użytku. Jak wysuszyć fusy z kawy? W pierwszej kolejności warto wycisnąć z nich nadmiar wody np. za pomocą materiałowej ściereczki. Następnie należy ułożyć je na tacy czy blasze na ręczniku papierowym i zostawić na kilkanaście godzin w suchym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Innym sposobem jest też suszenie fusów z kawy w piekarniku. Jak to zrobić?
  1. Nagrzej piekarnik do 100-120 stopni.
  2. Odciśnij nadmiar płynu z fusów.
  3. Wyłóż fusy na papierze do pieczenia na metalowej blaszce i włóż do piekarnika.
  4. Co jakiś czas przemieszaj fusy i kontroluj ich stan.
  5. Wyjmij z piekarnika, gdy płyn całkowicie odparuje.
Jeśli chcesz wykorzystywać fusy z kawy jako nawóz do roślin, śmiało możesz przechowywać je w plastikowych pojemnikach lub szklanych słoikach. a cup of coffee top view with coffee beans on background

Fusy z kawy – właściwości

W wyszukiwarce Internetowej pod frazą „kawa fusy zastosowanie” znajdziesz mnóstwo przeróżnych pomysłów na to, jak wykorzystać powstałe przy robieniu kawy odpady. Najpopularniejsze i do tego sprawdzone sposoby umieszczone zostały w poniższej tabeli, wraz z właściwościami, jakie wykazują fusy z kawy w przypadku różnych zastosowań.
FUSY JAKO NAWÓZ DLA ROŚLIN FUSY JAKO PEELING LUB MASECZKA FUSY JAK NEUTRALIZATOR ZAPACHÓW FUSY JAKO ŚRODEK CZYSZCZĄCY
Zawierają kluczowe dla wzrostu roślin składniki odżywcze. Zastosowanie takiego nawozu w ogrodzie może pomóc w naturalny sposób poprawić kondycję roślin niskim kosztem. Złuszczają skórę i pomagają pozbyć się martwego naskórka. Dzięki regularnym peelingom z fusów z kawy skóra staje się gładka i jędrna, a także jest bardziej skłonna do przyjmowania składników odżywczych z innych kosmetyków. Ususzone i umieszczone w lodówce w porowatym woreczku neutralizują nieprzyjemne zapachy. Pomagają pozbyć się osadu i innych zabrudzeń z trudnych do wyczyszczenia powierzchni.
Odstraszają szkodniki i owady. Poprawiają ukrwienie skóry, dzięki czemu organizm łatwiej pozbywa się toksyn. Wchłaniają i eliminują nieprzyjemny zapach z obuwia czy torby sportowej. Wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Doskonale sprawdzają się jako składnik kompostu. Wspomagają walkę z cellulitem i wyrównują koloryt skóry. Pomagają pozbyć się zapachu produktów żywnościowych z dłoni. Wystarczy wetrzeć je w ręce. Doskonale sprawdzają się do usuwania tłuszczu czy spalenizny z patelni i garnków.
  Ciekawostka: Nietypowe zastosowanie fusów to dodatek aromatyzujący do deserów do kawy czy herbaty.

Zastosowanie fusów z kawy jako nawozu

Jeśli codziennie pijesz kilka filiżanek kawy, możesz wykorzystać fusy jako nawóz, który dostarcza roślinom takie składniki odżywcze jak azot, potas i magnez, a także poprawia strukturę gleby. Oprócz tego fusy z kawy doskonale sprawdzą się jako ściółka, która zapobiega rozwijaniu się chwastów. Oczywiście trzeba je uprzednio ususzyć, a także zmagazynować sporą ich ilość. Warto też na fusach z kawy ułożyć ściółkę z cięższego materiału, dzięki czemu nie zostaną one zdmuchnięte przez wiatr. A jak przygotować fusy z kawy do ogrodu? Możesz mieszać je z ziemią dla roślin doniczkowych lub wkopać bezpośrednio w glebę pod świeżo sadzone rośliny (na głębokość ok. 15-20 cm). Taki nawóz będzie odpowiedni m.in. dla:
  • paproci,
  • skrzydłokwiatów,
  • kaktusów,
  • wrzosów,
  • i innych roślin kwasolubnych.

Podlewanie kwiatów fusami z kawy

Z powodzeniem możesz też wykorzystać fusy z kawy do kwiatów – doskonale sprawdzą się jako płynna odżywka. Wystarczy zalać dwie łyżki fusów litrem wody, poczekać aż napęcznieją, a następnie od razu podlać nimi rośliny. Taką miksturę można wykorzystywać mniej więcej co dwa tygodnie. Sprawdzi się ona zarówno do kwiatów, jak i do krzewów owocowych i warzyw. Oczywiście w tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na to, czy roślina jest kwasolubna. Kwiaty doniczkowe, które śmiało możesz karmić płynną odżywką z fusami z kawy to m.in.:
  • begonia,
  • gardenia jaśminowata,
  • fiołki afrykańskie,
  • anturium,
  • kamelia japońska.
coffee beans in small bowls on wooden

Fusy z kawy w domowej pielęgnacji

W ostatnim czasie popularność zyskuje naturalna pielęgnacja, czyli taka z wykorzystaniem naturalnych składników i kosmetyków. Fusy z kawy to doskonały sposób na domowe zabiegi. Jednym z najpopularniejszych z nich jest kawowy peeling do ciała. Okazuje się, że fusy pomagają pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ujędrniają skórę, poprawiają krążenie krwi, a nawet wspomagają walkę z cellulitem. Jak zrobić kawowy peeling? Wystarczy połączyć fusy z kawy z olejkiem do ciała, zwykłym olejem kokosowym lub innym wybranym przez siebie olejem. Taką mieszanką należy masować skórę okrężnymi ruchami przez ok. 15 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Peeling kawowy należy stosować raz w tygodniu. W domowej pielęgnacji warto też wykorzystać fusy z kawy na twarz, jako odżywczą maseczkę. Pomaga ona pobudzić skórę, nadać jej blasku, a także zniwelować oznaki starzenia. Jak zrobić taką maseczkę? Wszystko zależy od tego, jaki prowadzisz lifestyle i czego aktualnie najbardziej potrzebuje Twoja cera. W zależności od zapotrzebowania na składniki możesz łączyć fusy z kawy z przeróżnymi kosmetykami, a nawet dodatkami takimi jak miód.

Wróżby z fusów z kawy

Fusy z kawy to doskonały dodatek do nawozu dla roślin czy naturalnych kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy. Jednak co ciekawe, to nie jedyne ich zastosowania. Od wielu lat służą one również do zabawy. Istnieje kilka andrzejkowych wróżb, w których wykorzystuje się właśnie fusy. Jest to tzw. tasseomancja. Polega ona na prognozowaniu przyszłości na podstawie tego, w jaki sposób ułożą się fusy z kawy na dnie filiżanki.

FAQ

Jakie właściwości mają fusy z kawy?

Fusy z kawy sprawdzą się jako odżywczy nawóz dla roślin, ujędrniający składnik domowego peelingu do ciała, neutralizator zapachów czy środek czyszczący. W każdym przypadku można korzystać z innych ich właściwości i wykorzystać je ponownie, zamiast wyrzucać.

Czy warto stosować fusy z kawy w ogrodzie?

Fusy z kawy jako nawóz to tani i skuteczny sposób na odżywienie roślin i dostarczenie im niezbędnych do życia i wzrostu składników. Oprócz tego działają odstraszająco na owady i szkodniki, a także sprawdzają się jako wartościowy składnik kompostu.

Jak wykorzystać fusy z kawy do pielęgnacji?

Fusy z kawy można wykorzystać w domowej pielęgnacji jako składnik peelingu do ciała, maseczki do twarzy, a nawet maski do skóry głowy. Wystarczy połączyć je z olejkiem, balsamem, szamponem czy innym kosmetykiem odpowiednim dla danej partii ciała.

Średnia ocena - 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Porcelana MariaPaula - serwisy kawowe dla entuzjastów naturalnego piękna

Porcelana MariaPaula - serwisy kawowe dla entuzjastów naturalnego piękna

Niekończące się rozmowy przy kawie zasługują na wyjątkową aranżację, dlatego porcelana do kawy MariaPaula sprawdzi…
Jak używać kawiarkę Bialetti?

Jak używać kawiarkę Bialetti?

Kawiarka to proste urządzenie służące do przygotowywania espresso. Podpowiadamy, jak jej używać i co zrobić,…
Kawa zbożowa doskonałą alternatywą dla kawy bezkofeinowej arabica

Kawa zbożowa doskonałą alternatywą dla kawy bezkofeinowej arabica

Kawa zbożowa to przepyszny napój o smaku zbliżonym do kawy arabica. W jej skład wchodzą…