Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa meksykańska – smak, właściwości, dostępność

kawa meksykańska

Meksyk należy do dziesiątki największych eksporterów kawy na świecie. Jest też jednym z największych eksporterów kawy ekologicznej. Kawa meksykańska jest łagodna i lżejsza od typowych odmian. Doskonale nadaje się do alternatywnych metod parzenia. Wiernych wyznawców znajduje dzięki niskiej kwasowości, ale nie tylko. Fani cenią sobie również meksykański styl spożywania kawy. Ten polecany jest wszystkim kawoszom, którzy lubią eksperymentować.

Kawa została sprowadzona do Meksyku przez osadników europejskich pod koniec XVIII wieku. Prawdopodobnie sadzonki przywieziono z Karaibów lub Ameryki Południowej. Kawa w Meksyku uprawiana jest w 16 stanach, ale większość plantacji znajduje się w południowej części kraju. Główny okres kwitnienia kawy przypada na miesiące od stycznia do kwietnia, a okres zbiorów od listopada do kwietnia. W Meksyku uprawianych jest wiele odmian botanicznych, takich jak Bourbon, Typica, Caturra, Catuai, Catimor, Mundo Novo i Maragogype.

Kawa Meksyk

Meksyk jest krajem o bardzo złożonym ukształtowaniu terenu oraz klimacie. Większość jego powierzchni zajmują płaskowyże otoczone pasmami górskimi. Chłodny klimat panuje w górach, gdzie zimy bywają mroźne, a ciepły na płaskowyżach oraz gorący i wilgotny na nizinach. Ponad 30 proc. upraw kawy w Meksyku znajduje się na wysokości powyżej 900 m n.p.m. Duże ziarna wysokiej jakości mają tam idealne warunki do rozwoju ze względu na nieco chłodniejszy klimat.

Hodowane gatunki to zarówno arabika, jak robusta. Podobnie jak w Kostaryce oraz innych krajach Ameryki Środkowej, kawy są tutaj klasyfikowane jakościowo ze względu na wysokość, na której są uprawiane. Tak więc:

SHG – uprawy powyżej 1200 m n.p.m.

HG – uprawy 900-1200 m n.p.m.

Extra Prime Washed – 700-900 m n.p.m.

Prime Washed – 500-700 m n.p.m.

Meksyk jest jednym z największych na świecie eksporterów kawy certyfikowanej jako organiczna, co jest dowodem na jego zaangażowanie w zrównoważone uprawy rolne. Meksykańskie kawy są zazwyczaj lżejsze i łagodne, o subtelnych smakach, które mogą sięgać od owocowych i kwiatowych po orzechowe i czekoladowe.

Meksyk kawa

Kawa meksykańska doskonale nadaje się do alternatywnych metod parzenia. Dzięki niskiej kwasowości znajduje swoich wiernych wyznawców. Produkowana w Ameryce Środkowej arabika rośnie zazwyczaj w zacienionych miejscach. Robusta stanowi zaledwie kilka procent upraw. Aż 90 proc. ziaren jest tutaj przetwarzanych na mokro (washed). Największym odbiorcą zielonej kawy z Meksyku są USA, do których eksport sięga 65 proc. upraw. W Europie kawa z Meksyku jest ceniona szczególnie w Belgii i Niemczech.

Znaczna część upraw kawy w Meksyku znajduje się w regionie Veracruz. Kawy rosną tutaj na wysokości 1100-1600 m n.p.m i posiadają nuty jasnoczerwonych owoców, jagód, karmelu. Mają niską kwasowość i są bardzo soczyste. Najwięcej plantacji kawy znajduje się w stanie Chiapas tuż przy granicy z Gwatemalą. Najlepsze kawy w tym regionie rosną na wysokości 1300-1700 m n.p.m. Z tego regionu pochodzi Meksyk Maragogype o wysokiej zawartości kofeiny.

Z kaw ekologicznych znany jest region Oaxaça. Farmy w tym stanie znajdują się na wysokości 900-1650 m n.p.m. Jest to najmniej zaawansowany technologicznie region, gdzie wielu rolników celowo unika modernizacji na rzecz tradycyjnych metod upraw. Kawy z tego regionu charakteryzują się kwiatowym aromatem z lekkim body oraz zdecydowanymi nutami owocowymi w smaku.

Kawa meksykańska

Aby docenić unikalne smaki kawy meksykańskiej, bariści zalecają użycie metody pour-over, która pozwala na lepszą kontrolę nad procesem zaparzania i może podkreślić subtelne nuty smakowe kawy. Potrzeba do tego dzbanka do kawy pour-over, papierowego filtra, świeżo palonych ziaren kawy meksykańskiej i gorącej wody. Gorącą wodę powoli wlewamy na filtr z kawą zmieloną na konsystencję średnio drobną, upewniając się, czy wszystkie ziarna są równomiernie zwilżone. Ta metoda może wydobyć wszystko, co najlepsze w kawie meksykańskiej, podkreślając jej lekkość, jasną kwasowość i złożone smaki.

Kawa po meksykańsku przepis

Kawa po meksykańsku to kawa dla tych, którzy lubią eksperymentować. Dodatek przypraw i pomarańczy nadaje jej wyjątkowego smaku i zapachu. Aby sporządzić napój dla czterech osób, potrzebujemy 2/3 szklanki mielonej kawy, litr wody, ¼ łyżeczki cynamonu, pomarańczę, pół szklanki cukru oraz ¼ łyżeczki chili.

Na wstępie pomarańczę ze skórką zaparzamy we wrzątku na około pięć minut, a następnie kroimy na półksiężyce. W dużym garnku mieszamy wodę, kawę, cukier, cynamon i chili, po czym delikatnie wszystko podgrzewamy, intensywnie mieszając, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy garnek z ognia i przykrywamy pokrywką celem dokładnego zaparzenia.

Odcedzamy kawę przez sitko, wlewamy do szklanek i podajemy z przygotowanymi plastrami pomarańczy.

Rekomendujemy cafe de olla, przepis na kawę po meksykańsku z kakao. Do sporządzenia tego smacznego i rozgrzewającego napoju potrzebujemy 400 ml mocno zaparzonej kawy, laskę cynamonu, łyżeczkę ciemnego kakao bez cukru, dwie łyżki cukru brązowego, odrobinę mielonego chili oraz laskę wanilii.

Zaparzoną kawę przelej do rondelka i podgrzewaj na bardzo małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Do rondelka włóż cynamon, wanilię, wsyp kakao oraz chili. Podgrzewaj kawę przez pięć minut, po czym przelej ją do dwóch ciepłych kubków. Do każdego z nich wsyp po łyżce brązowego cukru i dokładnie wymieszaj.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu to czynność, która powinna być wykonywana regularnie. Zaniedbanie jej może spowodować awarię lub…
Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

W dzisiejszym świecie, w którym rytm życia staje się coraz szybszy, kawa ziarnista zyskuje na…
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…