Witaj na naszym kawowym blogu!

Likier kawowy – jak go zrobić w domu?

  Likier kawowy łączy dwa popularne napoje – kawę i alkohol. Z powodzeniem można go przygotować w domu. Likier kawowy to jeden z polecanych napojów alkoholowych, który świetnie sprawdza się po długim, zimowym spacerze czy w trakcie wieczornego spotkania z koleżanką. Doskonale rozgrzewa, a przy tym jednocześnie umila długie wieczory. Spożywany w małych ilościach likier kawowy pozwala czerpać korzyści wynikające z jego właściwości. Domowy likier kawowy jest równie smaczny jak ten gotowy ze sklepu, jednak o wiele tańszy. Poniżej przedstawiamy, jak zrobić likier kawowy. Z niniejszego artykułu dowiesz się:
 • jakie właściwości posiada likier kawowy,
 • jaki jest koszt samodzielnego przygotowania likieru kawowego,
 • czy likier kawowy może się przeterminować,
 • czy do stworzenia likieru można wykorzystać spirytus,
 • jak zrobić smaczny likier kawowy w domu.
Zachęcamy do zapoznania się z propozycją smacznego i szybkiego ciasta na niedzielę.

Jakie ma właściwości likier kawowy?

W ostatnich latach dostrzegalny jest wzrost zainteresowania tematyką związaną z samą kawą. Miłośnicy tego napoju poszukują o nim dodatkowych informacji, co sprzyja odkrywaniu mniej spopularyzowanych gatunków. Niezwykłym smakiem charakteryzuje się kawa z Indii, której produkcja stanowi raptem 5% całego rynku kaw. Szukając urozmaicenia, można dla odmiany zakosztować likieru kawowego. Stanowi on spójne połączenie smaku kawy i alkoholu. Co więcej stanowi nośnik części cennych właściwości posiadanych przez kawę. W likierze kawowym dostrzegalna jest obecność składników aktywnych biologicznie, które spożywane w ograniczonych ilościach umożliwiają uzyskanie pozytywnego wpływu na organizm. Należy podkreślić, że ogromne znaczenie posiada dawka spożywanego likieru kawowego. Rekomendujemy, aby maksymalnie wypijać 50 ml likieru kawowego. W likierze kawowym znajdują się związki, które odpowiedzialne są za wpływ kawy na organizm. Przede wszystkim jest tam kofeina, czyli alkaloid. Odpowiedzialny jest on za pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. W rezultacie spożycie kawy pozwala na uzyskanie efektu pobudzenia, rozjaśnienia umysłu. Dodatkowo potęguje ilość zużywanej energii w organizmie. Kofeina wpływa na podwyższenie tętna, co pozwala na nasilenie siły skurczów serca, dlatego przy zgodzie lekarza prowadzącego powinny spożywać go osoby zmagające się z niskim ciśnieniem, które objawia się bólem głowy i uczuciem zmęczenia. Analizując właściwości likieru kawowego, należy wspomnieć także o innych związkach zawartych w nasionach kawowca. W tej grupie znajdują się polifenole, które wykazują działanie przeciwzapalne. Jest to również trygonelina, która zapobiega migrenom. Bardzo cenne są również terpeny posiadające działanie przeciwnowotworowe. Należy pamiętać, że likier kawowy jest rodzajem alkoholu, dlatego jego częste spożywanie może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy. Kluczowe jest spożywanie tego napoju w optymalnych dla zdrowia ilościach, które będą różne dla każdego człowieka. Umiar pozwala uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Ich wystąpienie często niweluje wszelkie korzyści. Jednocześnie likier kawowy, w przeciwieństwie do samej kawy, nie posiada właściwości umożliwiających wsparcie w procesie regeneracji wątroby. Zawartość alkoholu działa obciążająco na ten narząd.

Ile kosztuje zrobienie własnego likieru kawowego?

Wyprodukowanie własnego likieru kawowego w większości przypadków będzie dość tanim rozwiązaniem. Najdroższym produktem jest z pewnością alkohol. Warto dokładnie rozejrzeć się po kuchennych półkach, czy gdzieś nie skrywa się butelka z alkoholem otrzymana jako prezent. Nie musi być to wódka. Z powodzeniem można zastąpić ją rumem, whisky czy nawet samą tequilą. Ostateczny koszt przygotowania domowego likieru kawowego uzależniony jest od ilości porcji. Najprostszy przepis złożony jest z:
 • 250 ml wódki – ok. 15 zł,
 • puszka mleczka słodzonego zagęszczonego – ok. 9 zł,
 • 3 płaskich łyżek kawy rozpuszczalnej – ok. 20 gr.
Z powyższych proporcji można uzyskać ok. 550 ml gotowego likieru kawowego. Zatem koszt jego przygotowywania wynosi ok. 24 zł.

Czy likier kawowy ma datę ważności?

Likier kawowy zaliczany jest do alkoholi o niższym stężeniu procentowym alkoholu, dlatego posiada o wiele krótszy okres przydatności niż ma to miejsce w przypadku alkoholi wysokoprocentowych, które z zasady nigdy się nie psują. Likier to napój fermentowany. Konieczne jest jego przechowywanie w lodówce tuż po otwarciu. Co więcej, dodawanie do niego innych składników, np. mleka, zdecydowanie przyspiesza proces psucia. Dodatkowo schłodzenie likieru pozwala na wydobycie jego walorów smakowych, a jednocześnie tuszuje posmak samego alkoholu. Zalecenia przedstawiają, że likier należy spożyć do 6 miesięcy po otwarciu. Zawartość dodatkowych składników (cukry, śmietany, mleka) przyspiesza ich utratę jakości. Dotyczy to również likieru, który powstał w oparciu o kawę dla wegan, ponieważ mleko roślinne także rzutuje na okres spożycia. W likierach z dodatkiem cukru może dojść do jego wytrącenia, jednak nie przekłada się to na jego wzrost szkodliwości, lecz wpływa to negatywnie na jego jakość.

Czy można zrobić likier kawowy na spirytusie?

Z zasady likier opisywany jest jako napój alkoholowy, który powstaje na bazie mocnego alkoholu. Stąd na likier kawowy przepis najczęściej będzie właśnie wymieniał spirytus, ewentualnie wódkę. Jednak nierzadko w instrukcjach i przepisach pt. „likier kawowy – jak zrobić” pojawiają się inne mocne alkohole, np. whisky, koniak, rum. Można się spotkać także z wykorzystaniem tequili. Z pewnością likier kawowy na spirytusie będzie najbardziej popularny, jednak warto eksperymentować z doznaniami smakowymi. W sprzedaży dostępne są likiery kawowe, które bazują na różnych alkoholach. Z kolei w zaciszu domowym można stworzyć samodzielnie zachwycający swoim smakiem i aromatem likier kawowy.

Przepis na domowy likier kawowy

Likier kawowy z powodzeniem można bardzo szybko przygotować w domu. Podstawowy przepis jest bardzo prosty. Do jego przygotowywania wykorzystywanych jest zaledwie 4 składniki, które można swobodnie modyfikować w zależności od pożądanej intensywności. Likier z poniższego przepisu można spożywać bezpośrednio po przygotowaniu. Przechodząc do meritum likier kawowy – jak zrobić, w pierwszej kolejności należy przygotować poniższe składniki:
 • szklanka (250 ml) wódki lub spirytusu – przy wykorzystaniu wódki posiada on delikatniejszy smak;
 • 370 g mleczka słodzonego zagęszczonego;
 • 3 lub 4 płaskie łyżki kawy rozpuszczalnej typu instant – ilość kawy zależna jest od posiadanych preferencji smakowych, jeżeli chcemy uzyskać intensywniejszy smak należy dać 4 łyżki;
 • 75 ml (5 łyżek) gorącej wody – jej temperatura powinna oscylować w okolicach 95 stopni, choć może być ona niższa.
Przygotowana kawę należy zalać gorącą wodą. Całość należy mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia jej w wodzie. Zagęszczone mleko słodzone należy przełożyć do miski i wlać do niego rozpuszczoną kawę. Następnie należy całość wymieszać aż do momentu uzyskania jednolitego płynu. Nie zachodzi konieczność podgrzewania lub ubijania. Później należy cienkim strumieniem wlewać wódkę do mieszaniny kawy i mleczka zagęszczonego, jednocześnie mieszając. Po dokładnym wymieszaniu, jest on gotowy do spożycia. Można przelać go do karafki lub nawet słoika. Likier kawowy można spożyć od razu po przygotowaniu. Przy tej ilości alkoholu, można go przechowywać przez około 3 miesiące. Nie zachodzi konieczność przechowywania go w lodówce, wystarczająca jest chłodna szafka lub piwniczka. Smaczną alternatywą dla popularnej kawówki jest kawa po irlandzku, która także rewelacyjnie rozgrzewa i jest błyskawiczna w przygotowaniu.

Jak zrobić domowy likier kawowy?

Zaparzoną kawę należy przelać do garnka, a następnie dodać cukier, który powinien całkowicie się rozpuścić. Po ostudzeniu można dodać ekstrakt waniliowy i spirytus. Całość dokładnie wymieszać. Po przygotowaniu można, ale nie trzeba, przechowywać w lodówce. Likier można spożywać w temperaturze pokojowej.

Ile czasu można przechowywać likier kawowy?

W likierze kawowym obecne jest duże stężenie alkoholu, które chroni go przed zepsuciem. Na jego trwałość i jakość rzutują dodatki, tj. barwniki, śmietanka, cukier. Najlepiej spożyć go w ciągu 6 miesięcy od otwarcia.

Jak zagęszczać likier kawowy?

Z zasady likier kawowy jest rzadki. Do jego zagęszczenia można wykorzystać gotowy kajmak z puszki. Kajmak można wcześniej gotować przez około 2 godziny, jednak wówczas czas przygotowania likieru znacząco się wydłuża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Kawa w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Czy wiesz, że ziarna kawy mają wiele zastosowań? Oczywiście najpopularniejszym z nich jest przygotowywanie pobudzającego,…
Rower stacjonarny - co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Rower stacjonarny - co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Jazda na rowerze to wspaniałe ćwiczenie angażujące wiele różnych partii mięśniowych. Latem chętnie korzystamy ze…
Jaka kawa w ciąży?

Jaka kawa w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się czy może sięgnąć po filiżankę małej czarnej. Jeśli tak, to…