Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z Indii – kompedium wiedzy

Nieco ponad 5% kawy produkowanej na świecie pochodzi z Indii. Niezwykły smak ziaren sprawia, że staje się ona bardzo popularna.  Dzięki lekturze artykułu dowiesz się między innymi:
  • Od kiedy w Indiach uprawia się kawę.
  • Ile kawy produkuje się w Indiach.
  • Co wpływa na smak indyjskiej kawy. 
  • Czym jest monsunowanie i jak przebiega. 
  • Jakie są najlepsze odmiany indyjskiej kawy. 
  • Czy na rynku polskim można dostać wszystkie gatunki kawy indyjskiej?
  • Jakie są najlepsze przepisy na kawę indyjską. 
W Indiach kawa uprawiana jest już od XVII wieku. Swój aromat i niepowtarzalny smak zawdzięcza sąsiedztwie innych gatunków roślin, takich jak banany, kardamon i cynamon. Nie bez znaczenia jest również specyficzna obróbka ziaren zwana monsunowaniem. Nazwa tego procesu pochodzi od nazwy pory monsunowej, kiedy to w powietrzu jest ciepło i wilgotno. Dokładanie na takie czynniki wystawia się ziarna kawy, które nabierają dzięki temu specyficznych właściwości fizycznych i smakowych. Na terenie Indii można spotkać blisko 50 odmian kawowca, jednak tylko niektóre są szeroko doceniane. Jedną z lepszych jest Tamil Nadu z Anamalais o aromacie pomarańczy, bananów i pieprzu. Na polskim rynku można obecnie znaleźć każdy z rodzajów kawy indyjskiej, której zaparzanie w tradycyjny sposób indyjski jest coraz popularniejsze. Kawa po indyjsku cechuje się niespotykanym w Polsce smakiem, który jednak nie wszystkim będzie odpowiadał. Zaparzenie takiej wersji napoju wymaga również więcej czasu niż przygotowanie jej w kawiarce czy ekspresie.  Dowiedź się także, jakie są inne rodzaje kawy, czytając artykuł: Poznaj rodzaje i gatunki kawy.

Kawa z Indii (informacje; uprawa; eksport)

Historia uprawy kawy w Indiach rozpoczęła się już około roku 1600. Początki hodowli wiążą się z legendą, zgodnie z którą pierwsze ziarna miał przemycić we własnej brodzie pielgrzym podróżujący z Mekki. Zasianie ich nie spowodowało jednak nagłego wzrostu popytu na świecie. Kawa z Indii zaczęła być popularna w XIX w., kiedy eksportem i uprawą zajęli się Brytyjczycy.  W Indiach kawę uprawia się w cieniu drzew na pochyłym terenie. Bogata w składniki odżywcze gleba sprawia, że można tam hodować wiele różnych rodzajów kawowca. Myśląc o indyjskiej kawie, nie sposób też zapomnieć o typowych dla tego regionu dodatkach. Na żyznych terenach uprawia się bowiem również kardamon i cynamon, które są niezrównaną przyprawą do tego napoju. Rośliny te wpływają na smak ziaren kawowców rosnących w pobliżu. To właśnie sąsiedztwo różnorodnych gatunków wpływa na ostateczny smak kawy. W Indiach jest to najczęściej posmak kardamonu, cynamonu, bananów, pieprzu, a także goździków.  Indie są jednym z większych eksporterów kawy. Około 80% zbiorów trafia do innych krajów, z czego większość na rynek niemiecki. Co roku z Indii wyjeżdża 300 tys. t gotowym ziaren, które w dużej mierze transportowane są statkami.  latte coffee

Kawa indyjska i jej proces monsunowania.

Kawa z Indii podlega procesowi monsunowania. Postępowanie to opiera się na wystawianiu ziaren na działanie wysokiej temperatury i wilgotności. Jak łatwo się domyślić, przygotowywanie ziaren w ten sposób odbywa się w porze monsunowej, która zapewnia właśnie takie warunki. Całość zabiegu trwa 12-16 tygodni, podczas których rozłożone na płaskim podłożu ziarna, leżakują. Pracownicy plantacji co jakiś czas przeczesują je specjalnymi narzędziami, tak aby wpływ czynników atmosferycznych był równomierny. Następnie plon wkłada się do przewiewnych worków, aby wiatr mógł nadać im ostateczne właściwości. Gotowe ziarna nabierają złotej barwy. Taka obróbka ziaren wywodzi się z dawnego sposobu ich transportu. Na statkach, którymi kiedyś przewożono ziarna, pod pokładem, panowały ciepłe i wilgotne warunki. Zauważono wtedy, że nasiona kawowca po przywiezieniu na miejsce są lepsze i nabierają charakterystycznych właściwości. W niedługim czasie proces zaczęto więc stosować świadomie, aby udoskonalać go do dzisiaj.     

Kawa z Indii – która smakuje najlepiej?

Kawa z Indii występuje w wielu odmianach, a każda z nich ma w sobie coś charakterystycznego. Na tle innych gatunków zdecydowanie wyróżnia się jednak Tamil Nadu z Anamalais, która kusi subtelnymi nutami pieprzu, pomarańczy i bananowca. Inna godna uwagi kawa indyjska to Arna Pradesh zachwycająca nutami mango, pieprzu oraz warzywnymi Subiektywna lista 5 najlepszych kaw indyjskich znajduje się w tabeli poniżej. 
Nazwa kawy Kwasowość i goryczka Nuty smakowe
Arna Pradesh Średnia goryczka.  Pieprz, mango, nuty warzywne.
Tamil Nadu z Anamalais Niska goryczka.  Pieprz, banany, pomarańcze.
India Parchment PB Wayanad Bardzo goryczkowa o dużej kwasowości. Kardamon, cynamon, goździk, gałka muszkatołowa, czekolada.
Monsooned Malabar Duża goryczka i niska kwasowość. Orzechy, czekolada, kakao. 
Robusta India Cherry Duża goryczka.  Czekoladowe, karmelowe.

indyjska kawa jakie odmiany znajdziesz na polskim rynku

Indyjska kawa – jakie odmiany znajdziesz na polskim rynku?

W obecnych czasach kawa indyjska jest szeroko dostępna w różnego rodzaju sklepach internetowych, a także w stacjonarnych palarniach. Nie ma praktycznie rodzaju kawy z Indii, który nie byłby dostępny na rynku polskim. Niektóre gatunki są co prawda rzadziej spotykane. Jednak praktycznie nie występuje sytuacja, aby były one niedostępne przez dłuższy czas.  Do najpopularniejszych gatunków należą:
  • Monsooned Malabar o średniej mocy i niskiej kwasowości z nutami czekolady i karmelu,
  • Arabica Plantation o zdecydowanie goryczkowym posmaku z nutami pieprzu, kardamonu, cynamonu i papai,
  • Robusta India Cherry o dużej mocy i intensywnym goryczkowym smaku,
  • India Mysore — kawa poddawana mokrej obróbce. W jej smaku można wyczuć czekoladę i cytrusy.
Podczas zakupu warto zapoznać się z ofertą kilku sklepów lub skorzystać z porównywarek cen. Zazwyczaj koszt zakupu kawy w sklepie internetowym będzie niższy, jednak i w stacjonarnych punktach można spotkać się z naprawdę ciekawymi i korzystnymi promocjami. 

Kawa indyjska – najlepsze przepisy

Kawa z Indii najlepiej smakuje z dodatkiem kardamonu. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe jej przygotowanie. Klasyczny przepis na kawę indyjską, odbiega nieco od tego, do którego przywykliśmy w Polsce. Pierwszym krokiem do przygotowania pysznego naparu jest zagotowanie wody z dodatkiem mleka. Oba płyny miesza się w proporcji 1:1. Kiedy mieszanka zacznie wrzeć, należy ściągnąć z ognia garnek i wsypać kawę. Dla przeciętnego kawosza odpowiednia będzie około 1,5 łyżeczki. Nie wszystkim jednak taka ilość będzie odpowiadać. Więcej o optymalnej ilości kawy przeczytasz w artykule o dawkowaniu. Po dodaniu kawy całość mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Następnie po raz kolejny ściągamy garnek z ognia i dodajemy kardamon oraz cukier wedle uznania. Mieszamy i gotujemy około 3 minut na bardzo wolnym ogniu.  Tak przygotowana indyjska kawa jest niezwykle delikatna i aromatyczna. Nie sposób opisać jej smaku, jednak w jej aromacie znacząco przebija się kardamon. Dla niezapoznanych ze smakiem tej przyprawy początkowo może wydać się on dziwny. Zaleca się więc, aby pierwsza kawa po indyjsku zawierała maksymalnie 1/4 łyżeczki suszu. W całości rytuału nie bez znaczenia jest również naczynie, do którego przelewa się napój. Dobrze dobrany kubek do kawy pozwoli w pełni cieszyć się smakiem ulubionego napoju.  

FAQ

Od jak dawna w Indiach uprawia się kawę?

Pierwsze doniesienia o uprawach kawy w Indiach pochodzą z XVII wieku. Masowa produkcja i eksport rozwinął się jednak dopiero w połowie XIX wieku.

Jaka odmiana kawy indyjskiej jest najsmaczniejsza?

Jedną z najlepszych kaw pochodzących z Indii jest Tamil Nadu z Anamalais, wprawiana na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m. W jej aromacie można wyczuć bananowiec, pieprz oraz pomarańczę.

Jakie rodzaje kawy indyjskiej można kupić w polskich sklepach?

W internecie można kupić niemal każdy rodzaj kawy indyjskiej. W sklepach stacjonarnych często znajdziemy Monsooned Malabar oraz India Cherry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy, choć niewielki, odgrywa niezwykle istotną rolę w aranżacji każdego salonu. Jego zadanie nie…
Jak wybrać akcesoria na imprezę dla dzieci, pamiętając o kąciku dla dorosłych?

Jak wybrać akcesoria na imprezę dla dzieci, pamiętając o kąciku dla dorosłych?

Organizacja imprezy dla dzieci to nie lada wyzwanie. Planując zabawę dla najmłodszych, warto pomyśleć również…
Już teraz przygotuj się do dokarmiania ptaków zimą

Już teraz przygotuj się do dokarmiania ptaków zimą

Choć najchłodniejsze miesiące dopiero przed nami, już teraz warto pomyśleć o skrzydlatych sąsiadach z okolicy.…