Kawa dla wegan nie różni się niczym od innych naparów tego typu. Kawa jako taka to produkt roślinny, a więc przyjazny osobom stroniącym od wyrobów pochodzenia zwierzęcego. Warto jednak wiedzieć jakie wegańskie mleczko do kawy sprawdzi się najlepiej.
Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytasz w nim także:
- Jakiej kawy powinni unikać weganie.
- Jakie są rodzaje roślinnych zamienników mleka.
- Który z nich wybrać do kawy.
- Jakie są właściwości takiego roślinnego napoju i czy jest on zdrowy.
Na skróty
Czy weganie mogą pić kawę?
Oczywiście, że mogą! Kawa to produkt pochodzenia roślinnego – ziarna i napar z nich nie mają żadnego związku z produktami odzwierzęcymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konsument prowadzący wegański tryb życia pił małą czarną, a nawet mleko ma swoje roślinne zamienniki, ale o tym później. Ważne, by nie słodzić kawy miodem – jako produkt pochodzenia zwierzęcego nie jest on wegański. Dla osób chcących jednak być jak najbliżej natury polecane są zamienniki kawy, jak chociażby te sporządzone z żołędzi. Istnieje jednak kilka blendów, które nie są wegańskie z racji procesu ich powstawania. Mowa tu o kawach powstających przy udziale zwierząt. Osiągają też horrendalne ceny, co także zniechęca do zakupu. Nieprzyjazne dla wegan będą więc Kopi Luwak, Black Ivory, Jacu Bird i Misha, a także każda inne, do której produkcji potrzebne są zwierzęta.Mleko roślinne – rodzaje
Osoby zainteresowane roślinnymi alternatywami mleka mogą się mocno zdziwić, bowiem w Polsce, ani w żadnym innym kraju Unii Europejskiej na sklepowych półkach nie da się już znaleźć produktów typu „mleko sojowe” albo „mleko ryżowe”. Wszystko z powodu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 czerwca 2017 r., w którym stwierdzono, że nazwy takie jak „mleko”, „ser” czy „jogurt” są zastrzeżone dla określonych wyrobów. „Mleko” jest więc wydzieliną pozyskaną z wymion i sok z soi nie spełnia tej definicji. Zdaniem sędziów określanie produktów pochodzenia roślinnego mianem przetworów mlecznych mogłoby wprowadzać konsumentów w błąd. Dlatego właśnie w sklepach należy szukać „napojów sojowych”, a nie „mleka sojowego”. Niemniej, dla uproszczenia odbioru, w poniższym artykule oba terminy stosowane są zamiennie. Rodzaje mleka roślinnego:- Mleko sojowe – jest pełne, gęste i kremowe, ubija się lepiej niż jakiekolwiek inne mleko roślinne, dlatego doskonale nadaje się do kawy espresso.
- Mleko migdałowe – ostatnimi czasy zyskuje na popularności i coraz łatwiej z jego dostępnością w sklepach. Jest lekkie, ma kremową konsystencję, smakuje neutralnie i przyzwoicie sprawdza się w caffé latte. Należy jednak pamiętać, że jego produkcja pochłania wiele wody – wciąż mniej, niż mleko krowie, ale nie pozostaje daleko w tyle.
- Mleko kokosowe – warto pamiętać, że na rynku dostępne są jego dwa rodzaje. Do napojów, smoothie, kawy i płatków używa się tego płynnego, sprzedawanego w kartonikach lub butelkach. Jest lekkie i orzeźwiające, o delikatnym smaku kokosa. Drugi rodzaj to skondensowane mleko kokosowe w puszkach, bardzo gęste, mocno kokosowe, może być używane do sosów, zup i sałatek albo deserów.
- Mleko owsiane – kremowe i popularne w kawiarniach, w oparciu o nie można stworzyć wyjątkowe roślinne espresso. Jest jednak bardziej kaloryczne, niż inne roślinne zamienniki mleka.
- Mleko konopne – doskonała alternatywa dla osób stroniących od glutenu, soi i orzechów. Bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Jest barwy kremowej i smakuje lekko słonecznikowo. Powstaje z konopii siewnych, których uprawa jest legalna w Polsce.
- Mleko orkiszowe – kolejny napój przyjazny dla alergików, ubogi w tłuszcz i niskokaloryczny, zwłaszcza w porównaniu do mleka owsianego albo sojowego.
- Mleko ryżowe – jest gęste, doskonale nadaje się do smoothie. Przyjazne dla alergików, ubogie w tłuszcz, zawiera sporo witaminy B, antyoksydantów, magnezu i selenu.
- Mleko grochowe – kolejna alternatywa w sam raz dla alegików. Aksamitne w smaku, bogate w białko i pozbawione cukrów. Świetne do kawy.
- Mleko pistacjowe – ma lekko maślany smak, dzięki czemu doskonale pasuje do gorącej czekolady albo chai. Bogate w zdrowe tłuszcze.
- Mleko z orzecha włoskiego – w tym przypadku smak orzecha włoskiego jest rzeczywiście mocno wyczuwalny. Bogate w antyoksydanty i kwasy tłuszczone, nadaje się do wypieków.
- Mleko z orzechów makadamia – neutralne w smaku, pozbawione cukru i bogate w zdrowe tłuszcze. Idealne do potraw i deserów, w których nie powinno być wyczuwalnych obcych aromatów.
- Mleko lniane – charakterystyczne w smaku, dlatego wiele z takich napojów na sklepowych pułkach jest słodzonych, by go złagodzić. Idealne dla osób z wrażliwym żołądkiem i bogate w kwasy omega-3. Łatwo do niego przekonać dzieci.
- Mleko bananowe – kolejna propozycja dla alergików. Doskonałe do smoothie i wypieków.
- Mleko z orzechów nerkowca – Bardzo kremowe i wszechstronne w zastosowaniu. Niskokaloryczne.
- Mleko z orzecha laskowego – bogate w antyoksydanty i kwasy omega-3 i zdrowe tłuszcze. Mocno orzechowe w smaku, doskonale wzbogaca kawy, smoothie, gorącą czekoladę albo porcję płatków.
- Mleko sezamowe – dosyć kremowe, o konsystencji podobnej do mleka sojowego. Idealne jako dodatek do kawy.
Jak wybrać mleko roślinne do kawy?
Jakie mleko roślinne do kawy sprawdzi się najlepiej? Przygotowaliśmy na ten temat kilka porad. Niektóre z powyższych napojów mieszają się idealnie z gorącymi płynami, inne od razu się ścinają i brylują. Oprócz smaku ważne są bowiem właściwości fizyczne roślinnych zamienników mleka. Spośród powyższych warto zwrócić uwagę na:- mleko sojowe do kawy,
- mleko migdałowe do kawy,
- mleko owsiane do kawy,
- mleko grochowe do kawy,
- mleko sezamowe do kawy.
Właściwości mleka roślinnego
Pisząc o mleku warto pamiętać, że osobom dorosłym nie jest ono potrzebne w diecie, niektórzy nawet nie powinni go pić ze względu na trudności w trawieniu go. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja z roślinnymi substytutami „wydzieliny pozyskanej z wymion” – nie zawierają one laktozy, ale też nie są tak bogate w składniki odżywcze jak mleko krowie. Dlatego są uszlachetniane o witaminę D, wapń, witaminę B12, kwasy omega 3 i inne wartościowe substancje wzbogacające dietę. Z tego powodu napój należy wstrząsnąć przed wypiciem, bowiem wszystkie wartościowe dodatki osadzają się na dnie opakowania. Warto jednak pamiętać, że wegańskie mleczko do kawy będzie miało właściwości i cechy uzależnione od rośliny, od której pochodzi.Czy kawa z mlekiem roślinnym jest zdrowa?
Należy czytać etykiety, bowiem nie wszystkie substytuty mleka są wzbogacone do poziomu oryginału, albo wcale nie mają dodanych wapnia, witamin itd. Dolanie do kawy napoju roślinnego z pewnością nie zmieni właściwości naparu, może go za to zbogacić o substancje, których próżno szukać w mleku krowim i samej kawie. Większość zamienników mleka jest od niego mniej kaloryczna, co z pewnością ucieszy osoby dbające o sylwetkę. Jednak te najlepiej nadające się do kawy, jak napój owsiany czy sojowy, mają już wartość odżywczą zbliżoną do „wydzieliny pozyskiwanej z wymion”.Napój | Mleko | Zamiennik sojowy | Zamiennik migdałowy | Zamiennik owsiany | Zamiennik ryżowy |
Wartość energetyczna (kcal/100 g) | 47 | 41 | 30 | 40 | 67 |
Zawartość tłuszczy (g/100 g) | 1,5 | 1,4 | 2,1 | 1,4 | 1,2 |
Zawartość białka (g/100 g) | 3,3 | 3,2 | 0,9 | 0,6 | 0,3 |
Zawartość węglowodanów (g/100 g) | 5 | 1,7 | 1,5 | 6 | 13,7 |
FAQ
Czy kawa jest wegańska?
Na ogół tak, ale pewne blendy powstają z udziałem zwierząt, dlatego nie będą one wegańskie. Wymienić tu można Kopi Luwak, Black Ivory, Jacu Bird i Misha – weganie powinni ich unikać.
Które wegańskie mleczko do kawy jest najlepsze?
Na potrzeby baristów, ale także do domowej spiżarki najlepiej wybrać napój owsiany. Konsystencją i smakiem jest zbliżony do mleka krowiego, dobrze się spienia i doskonale miesza z kawą, co pozwala uniknąć przykrych niespodzianek. Spośród wszystkich innych nadających się do tego celu jest też najbardziej przyjazne środowisku – owies jest uprawiany w Polsce, nie trzeba go więc importować z innych kontynentów.