Witaj na naszym kawowym blogu!

Ristretto – co to za kawa i czy warto ją zrobić?

U każdego, kto poszukuje mocnej i intensywnej kawy, jedna z pierwszych myśli brzmi: espresso. Jest to w Polsce popularne, ale nie jedyne dostępne rozwiązanie. Do silnych kaw należy także Ristretto. Czym charakteryzuje się ten rodzaj kawy i w jakiej sytuacji warto po niego sięgnąć? Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj nasz poradnik! Dzięki temu dowiesz się ciekawych informacji na temat tego:
  • jaka jest historia kawy Ristretto?
  • co wyróżnia Ristretto spośród innych rodzajów kaw?
  • ile kofeiny zawiera Ristretto?
  • jak należy poprawnie przyrządzić oraz podać kawę Ristretto?
  • co odróżnia kawę Ristretto od Espresso?
Oprócz tego przygotowaliśmy także szereg innych wpisów na temat tego niezwykle popularnego napoju, jakim jest w dwudziestym pierwszym wieku kawa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze typy napojów kawowych, zobacz także artykuł: „Kawa — rodzaje i gatunki”. Zapraszamy do lektury!

Historia kawy Ristretto

Właściwie, w przypadku Ristretto trudno mówić o historii. Ten rodzaj kawy został opracowany stosunkowo niedawno. Oficjalne badania na ten temat (stworzenie Ristretto to pośredni efekt pracy naukowców poszukujących sposobu na udoskonalenie Espresso) przedstawiono w pierwszej połowie 2020 roku. Początkowo Ristretto było traktowane jedynie jako ciekawostka, a nawet „wypadek przy pracy”. Teraz jednak okazuje się, że ten rodzaj kawy zdobywa sobie coraz więcej zwolenników.

Ristretto – jaka to kawa?

Istotę tego gatunku kawy najlepiej wyjaśnia znaczenie słowa „ristretto” w języku polskim. Otóż wyraz ten oznacza po prostu „ograniczony”. Taka jest też idea Ristretto (w języku angielskim stosuje się także określenie „Ristretto Coffee”), czyli kawy podawanej w niezwykle małych porcjach. Wśród bardziej potocznych określeń znajdują się także takie wyrażenia, jak na przykład „niedokończone Espresso” czy „pół-Espresso”. Kawa typu Ristretto ma charakterystyczny wygląd. Jest to oleisty napar o ciemnej, niemal czarnej barwie. Na powierzchni kawy Ristretto powinna znajdować się lepka crema (kożuch). Zazwyczaj przybiera ona orzechowy kolor, aczkolwiek odcień cremy może nieco różnić się w przypadku różnych rodzajów ziaren, z których przygotowywana jest kawa. Smak Ristretto nie jest gorzki. Ponadto, trudno też o wyczucie w nim kwaśnego posmaku. Dzięki temu podczas picia tego napoju możliwe jest wydobycie np. aromatu owocowego (w zależności od tego, w oparciu o jaki gatunek kawy zostało przygotowane Ristretto). kofeina w ristretto

Kofeina w Ristretto

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości Ristretto nie zawiera zbyt dużej ilości kofeiny. Taki stan rzeczy wynika z krótkiego czasu ekstrakcji ziaren kawy podczas przygotowywania naparu. Czas parzenia liczący zaledwie kilkanaście sekund oznacza, że w kawie pozostaje stosunkowo niewiele kofeiny. Mimo to jest jej wciąż na tyle dużo, by skutecznie wywołać pobudzenie organizmu. Według różnych badań — w tym także prowadzonych przez międzynarodową organizację Specialty Coffee Association — w 100 ml Ristretto znajduje się około 164 mg kofeiny. Jest to dużo, aczkolwiek analogiczna ilość Espresso zawiera nieco ponad 200 mg kofeiny.
Rodzaj kawy Zawartość kofeiny na 100 ml
Ristretto 164 mg
Espresso  212 mg
Z tego powodu niepozorna porcyjka Ristretto wciąż pozostaje solidnym ładunkiem energetycznym. Jednocześnie, specyficzny sposób przygotowywania sprawia, że na Ristretto mogą pozwolić sobie wszyscy ci, którzy na przykład ze względów zdrowotnych nie powinni spożywać zbyt dużych dawek kofeiny.

Przepis na kawę Ristretto

Jeśli obawiasz się, że parzenie Ristretto sprawi Ci problem, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: niewiele gatunków kawy jest tak prostych w przygotowaniu, jak kawa Ristretto. Przepis zakłada, że należy wykonać następujące czynności:
  • przygotowanie nie więcej niż około 12-20 ml wody,
  • zaparzenie jej w krótkim czasie — ekstrakcję kawy należy zakończyć już po kilkunastu sekundach.
To wszystko. Jak widzisz, przygotowanie Ristretto nie zajmuje wiele czasu. Oczywiście, nie trzeba tu dodawać, że kawę Ristretto można przyrządzić wyłącznie z użyciem ekspresu. Jednocześnie, musisz pamiętać o tym, by koniecznie stosować się do powyższych wymogów. Wynika to z samej istoty kawy Ristretto. Otóż w przypadku ekstrakcji ziaren kawy w pierwszej kolejności uwalniane są najpierw aromaty, dopiero potem zaś kofeina. Jeśli przygotowywanie wywaru potrwa nawet kilka sekund za długo (cały proces zajmie na przykład pół minuty), przygotowywanie Ristretto zakończy się niestety fiaskiem, a efekt końcowy będzie w dużym stopniu przypominał tradycyjne Espresso. Co ciekawe, kawy Ristretto nie musisz spożywać jako odrębnego napoju. Wręcz przeciwnie — na rynku dostępne są takie rodzaje kapsułek, które pozwalają na połączenie Ristretto na przykład z mlekiem oraz syropem orzechowym.

Podawanie kawy Ristretto

Z uwagi na swoje charakterystyczne cechy kawa Ristretto powinna być podawana wówczas, gdy spożywający nie mają wiele czasu na delektowanie się smakiem napoju. Zamiast powolnego smakowania, kawę typu Ristretto powinno pić się szybko — jedna porcja nie pozwala zazwyczaj na więcej niż dwa, trzy niewielkie łyki. Ta mała porcja zawiera jednak solidny ładunek energetyczny. Z tego powodu zaleca się ją wszystkim tym, którzy mają na przykład napięty grafik w trakcie dnia i potrzebują niewielkiej porcji napoju, by zyskać siły do czekającej ich ciężkiej pracy. kawa ristretto

Czym się różni Ristretto od Espresso?

Jeśli chodzi o to, czym różnią się kawy Ristretto od Espresso, to najważniejsze różnice w tym zakresie dotyczą następujących kwestii:
  • ilość wody — do przyrządzenia Ristretto wykorzystuje się dwa razy mniej wody niż ma to miejsce w przypadku kawy Espresso;
  • czas przygotowywania — sporządzenie kawy Ristretto jest mniej więcej o połowę o krótsze w porównaniu z parzeniem Espresso.
To jeszcze nie wszystkie różnice między Ristretto oraz Espresso. Pierwsza z nich cechuje się również mniejszą ilością goryczy. Dzięki temu Ristretto stanowi ciekawą alternatywę dla Espresso. Last but not least, kawę Ristretto — dzięki skróconemu procesowi ekstrakcji — charakteryzuje także bardziej wyrazistym smakiem. To właśnie dlatego podczas jej spożywania wyczujesz zapewne większą paletę smaków niż ma to miejsce w przypadku klasycznego Espresso. Natomiast cechą wspólną obu rodzajów kaw jest — jak już dobrze wiesz — intensywny, charakterystyczny smak. Ponadto, przygotowanie zarówno Ristretto, jak i Espresso nie jest zadaniem czasochłonnym.

Kawa Ristretto. Podsumowanie

Kawa typu Ristretto to ciekawe rozwiązanie, gdy liczysz na niewielką dawkę orzeźwiającego napoju. Jeśli potrafisz już przygotowywać Espresso, to sporządzenie jej ograniczonej wersji z pewnością nie sprawi Ci żadnej trudności. Nie potrzebujesz wiele czasu, by móc przygotować Ristretto i cieszyć się jego intensywnym aromatem. Jednocześnie, powinieneś pamiętać także o innych popularnych rodzajach kawy. Wśród nich znajdują się takie rodzaje napojów jak na przykład: Lungo, Espresso Dupio, Cortado czy Flat White. Powinieneś wypróbować każdej z nich, by móc znaleźć produkt dopasowany do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

FAQ

Czym jest kawa typu Ristretto?

Jest to taki rodzaj kawy, który przyrządza się w niewielkich ilościach. Cechą charakterystyczną Ristretto jest silny smak oraz — pomimo małej objętości napoju — orzeźwiający charakter.

W jaki sposób należy przyrządzić i podać kawę Ristretto?

Ristretto przyrządza się w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku Espresso. Należy jednak wówczas pamiętać, by do jej przygotowania wykorzystać 2 razy mniej wody niż podczas przyrządzania Espresso, a sam proces ekstrakcji kawy zakończyć nie później niż po kilkunastu sekundach. Z tego powodu czasem określa się ją także jako tzw. skrócone Espresso.

Czym różnią się Ristretto oraz Espresso?

Ristretto ma bardziej wyrazisty smak (aromat), a jej przygotowanie zajmuje mniej czasu. Ponadto, jedna porcja Ristretto jest zazwyczaj o 2 razy mniejsza niż dawka Espresso.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa Starbucks - jak ją zrobić w domu i czy nadaje się do ekspresu?

Kawa Starbucks - jak ją zrobić w domu i czy nadaje się do ekspresu?

Miliony ludzi na świecie słowo „kawa” kojarzą teraz ze Starbucksem. To legenda biznesu w amerykańskim…
Soplówka jeżowata - dodatek do kawy poprawiający funkcje kognitywne

Soplówka jeżowata - dodatek do kawy poprawiający funkcje kognitywne

Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy, która pomaga się…
Kawa po wietnamsku - jaki jest przepis

Kawa po wietnamsku - jaki jest przepis

Kawa po wietnamsku posiada różne odmiany, dzięki czemu można przygotować ją na co najmniej kilka…