Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach – nawet na biwaku. Przy odrobinie wysiłku i użyciu dobrej kawy zaparzymy naprawdę porządne espresso. Kawiarkę wymyślił Włoch – Alfonso Bialetti w 1933 roku i praktycznie od tamtego czasu zasada jej działania nie zmieniła się.
Na skróty
Kawiarka do kawy
Bialetti, wymyślając kawiarkę, zainspirował się podobno ówczesną prymitywną… pralką. Składała się ona wówczas z garna z mydlinami przykrytego pokrywką z gumową rurką wpuszczoną do kolejnego kotła – z brudną bielizną. Dolny garnek był podgrzewany na ogniu, woda z mydlinami wypychana była ciśnieniem pary rurką do górnego garnka, gdzie mieszała się z praniem. Bialetti pomyślał, że wstawi pomiędzy dwa naczynia lejek z sitkiem, do którego będzie wsypywało się kawę. W ten sposób powstała kawiarka.Kawiarka
À propos kawiarki. Nie wszyscy wiedzą, ale i Polacy mają coś do powiedzenia w tym temacie. Otóż nieco ponad 100 lat wcześniej, nim Bialetti wymyślił włoską kawiarkę, na polskich dworach kawiarka serwowała doskonałą kawę. Jedną z nich czyli… kawiarek, panią Ciastowską, podpatrzył nasz wieszcz, Adam Mickiewicz, na dworze w Chmielowie w 1831 roku. Tak opisał to w „Panu Tadeuszu”:„W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju, Jest do robienia kawy osobna niewiasta, Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku I zna tajne sposoby gotowania trunku, Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, Zapach moki i gęstość miodowego płynu.”Współcześnie urządzeń do zaparzania kawy, czyli kawiarek, mamy ogromny wybór. Są wytwarzane z aluminium (jak te oryginalne), ze stali i z ceramiki. Można je podgrzewać na ogniu, na typowej płycie elektrycznej, na płycie indukcyjnej oraz zasilać bezpośrednio z gniazdka – ponieważ posiadają wewnątrz element grzewczy. Są nawet takie, które przygotują nam cappuccino, automatycznie, dzięki specjalnej konstrukcji i mleku wlanym do górnego naczynia.