Gorąca kawa z natury jest napojem rozgrzewającym i dodającym energii. Tym razem jednak zajmiemy się kawą z alkoholem – popularną w wielu krajach, jednak nie w Polsce. Być może przyczyną tego jest sposób w jaki w naszym kraju do niedawna powszechnie zaparzano napar kawowy – w szklance zalewany wrzątkiem. Taki napój zawiera w sobie już tyle składników, że dodatek alkoholu narobiłby więcej złego niż dobrego.
Kawę z alkoholem chętnie piją Włosi. Mają swoje Cafѐ coretto, Cafѐ freddo, czy Calimero. Cafѐ coretto to zwykłe espresso z mocnym alkoholem i odrobiną brązowego cukru. Wlewa się do niego kilka łyżeczek grappy lub likieru anyżkowo-ziołowego sambucca, można również użyć brandy, koniaku czy whiskey. Cafѐ freddo to również espresso lecz tym razem wlewane do szklanki do whisky na kostki lodu. Alkohol stosujemy podobnie jak w Cafѐ coretto, lecz dodajemy również mleko lub bitą śmietanę czy lody. Calimero jest już prawie deserem – składa się z likieru Bombardino, spienionego mleka (do 2/3 wysokości szklanki – najlepsza jest do Cafѐ Latte) oraz gorącego espresso. Napój przygotowujemy z wyczuciem, ponieważ jego warstwy powinny być wyraźnie widoczne. Całość dekorujemy bitą śmietaną, posypujemy czekoladą lub kakao.
Z kolei Irlandczycy jako miłośnicy piwa, najczęściej podają kawę po irlandzku w… szklance do piwa. Spotyka się czasami różne odmiany Irish Coffee np. Scottish Coffee – ze szkocką whisky, French Coffee z koniakiem lub brandy, Russian Coffee – z czystą wódką czy Spanish Coffee z sherry. Każdą z tych odmian przygotowuje się z mocnej czarnej kawy, do której dodaje się brązowego cukru, podgrzaną porcję alkoholu i dekoruje bitą śmietaną.
Irish Coffee przygotowujemy bardzo prosto: potrzebujemy 150 ml kawy espresso, 1 lub 2 łyżeczki cukru (ciemnego), 50 ml whisky i 2 lub 3 łyżeczki bitej śmietany. Kawę po irlandzku przygotowujemy w szklance do piwa, można zastosować tu również bardziej elegancki duży kieliszek do wina. Ważne jest, aby naczynie podgrzać gorącą wodą.
Podgrzaną irlandzką whisky wlewamy do szklanki, wsypujemy cukier, następnie dodajemy kawę. Wszystko dokładnie mieszamy. Na wierzch nakładamy bitą śmietanę. Pamiętajmy, że bita śmietana nie powinna być zbyt gęsta, jednocześnie nie powinna się zmieszać z napojem. Bitą śmietanę możemy posypać startą gorzką czekoladą. Napój pijemy „przez” bitą śmietanę. Za każdym wychyleniem naczynia składniki będą się mieszać same.