Witaj na naszym kawowym blogu!

Dzień Kawy 2022 – 29 września. Jak obchodzić święto kawy?

Dzień kawy – kiedy wypada? Jak można go świętować? Dowiedz się więcej o święcie wszystkich kawoszy! Kawa to napój, który na stałe zagościł w naszych codziennych rytuałach. To po nią sięgamy najczęściej o poranku czy w południe, aby dodać sobie energii. Istnieje mnóstwo rodzajów kawy, z których możemy wybierać: od espresso przez flat white po frappé. Niezależnie, czy kawę lubi się ze względu na smak, aromat, czy właściwości pobudzające, trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Z tego powodu warto dołączyć do świętowania światowego dnia kawy. W jaki sposób? Przeczytaj i sprawdź! Z poniższego artykułu dowiesz się także:
  • kiedy dzień kawy został ustanowiony i skąd wzięła się jego tradycja,
  • którego dnia wypada to święto,
  • kto celebruje światowy dzień kawy,
  • w jaki sposób obchodzi się to wydarzenie,
  • jak można świętować światowy dzień kawy w zaciszu swojego domu.
Trudno jest wyobrazić sobie zimne, jesienne dni bez wypicia kubka kawy o poranku, żeby się rozgrzać. Gdy na zewnątrz plucha, ciemno i zimno, gorący napój potrafi zdziałać cuda na nasze samopoczucie. Ale kawa nie zawsze musi ogrzewać – wersja mrożona to idealna opcja na letnie upały. Niezależnie od wybranego wariantu, ten napój kofeinowy towarzyszy nam niemal codziennie. Bez niego czujemy się bardziej zmęczeni, czasem brakuje nam elementu codziennej rutyny. Warto uczcić istnienie kawy i poczuć wdzięczność za możliwość jej picia podczas światowego dnia kawy. Święto to, choć zostało wprowadzone stosunkowo niedawno, staje się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić – przecież „kawa to szczęście odmierzane w ziarnach”. Jeśli masz zamiar świętować dzień kawy poprzez degustację tego smacznego napoju, zobacz też artykuł: Degustacja kawy, czyli cupping – na czym polega?

Skąd wzięła się tradycja i kiedy ustanowiono światowy dzień kawy?

Kawa jest starsza, niż może się nam wydawać. Od wielu lat towarzyszy ludziom, zachwycając swoimi właściwościami i smakiem. Nic więc dziwnego, że doczekała się własnego święta – jej picie jest kultywowane na całym świecie. Gdzie należy szukać korzeni tej tradycji? Prawdopodobnie w Jemenie, gdzie około XIII w. została opracowana metoda na prażenie ziaren przywiezionych przez arabskich kupców. Wynalazek ten rozpowszechnił się szybko na Bliskim Wschodzie – do tego stopnia, że zaczął wzbudzać niepokój. W Mekce oraz Kairze spożywanie kawy zostało zakazane na początku XVI wieku. Na całe szczęście, ograniczenie zostało zniesione. Było to spowodowane popularnością napoju. W późniejszym czasie niezwykłe właściwości kawy poznano także w Europie dzięki importowaniu jej przez Brytyjczyków i Holendrów. Zyskała ona na popularności w Anglii, gdzie otwierano wiele kawiarni. Obecnie trudno wyobrazić sobie nawet mniejsze miasto bez przynajmniej jednego lokalu serwującego kawę. Jest ona stałym elementem każdego menu. Ze względu na popularność, niepowtarzalny smak i właściwości, kawa doczekała się swojego święta. International Coffee Organization, czyli Międzynarodowa Organizacja Kawy, jest odpowiedzialna za powstanie dnia kawy. Organizacja na co dzień zajmuje się monitorowaniem rynku napoju, ustalaniem kierunków rozwoju plantacji czy choćby promowaniem produkcji bez dodatków chemicznych. W 2014 r. w Mediolanie podjęto decyzję o powstaniu Światowego dnia kawy. Po raz pierwszy było ono obchodzone rok później w trakcie wystawy Expo. Choć niedawno uchwalone, ma wielu zwolenników i coraz częściej możemy obserwować świętowanie go na dużą skalę.     kiedy i kto obchodzi swiatowy dzien kawy

Kiedy i kto obchodzi światowy dzień kawy?

Kiedy wypada światowy dzień kawy? To pytanie może sprawiać niemało kłopotu. Istnieją dwie daty, które są przyjmowane za poprawne. 29 września święto kawy jest obchodzone w Polsce i kilku innych krajach, na przykład Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Austrii. Często jednak pojawia się też data 1 października – wtedy obchodzony jest międzynarodowy dzień kawy. Celebrowany jest na terenie Japonii, Zjednoczonego Królestwa czy Irlandii. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami nie ma zbyt wielu różnic, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby celebrować smak napoju przez dwa dni zamiast jednego. To powinno wręcz zadowolić wszystkich kawoszy. Kiedy jeszcze na świecie obchodzi się dzień kawy? Wątpliwości rozwieje poniższa tabela:
DATA ŚWIĘTUJĄCE PAŃSTWA
14 kwietnia Portugalia
24 maja Brazylia
6 czerwca Finlandia
28 września Szwajcaria
29 września Austria, Belgia, Indonezja, Norwegia, Kanada, Stany Zjednoczone, Szwecja, Polska
1 października Australia, Niemcy, Słowacja, Irlandia, Nowa Zelandia, Zjednoczone Królestwo 
Święto kawy jest obchodzone na całym świecie, w różnych krajach. W wielu domach tego dnia pija się kawę częściej niż zwykle. Oznak świętowania można także szukać na ulicach — w kawiarenkach i kafejkach wszelkiej maści. 29 września często można spotkać się ze zniżkami wprowadzanymi specjalnie z okazji dnia kawy. Promocje obejmują następne kubki, które można zakupić o połowę taniej. W niektórych miejscach kawa rozdawana jest wtedy za darmo. Bezpłatną kawę oferują także miejsca pracy. Światowy dzień kawy to także okazja do świętowania dla baristów – ich wyjątkowym dniem jest 29 września. Warto wtedy szczególnie docenić ich pracę i wysiłek związany z przygotowywaniem kawy idealnie trafiającej w gust konsumentów. Wiele innych napojów również doczekało się własnego święta. Oprócz dnia kawy można wyróżnić kilka innych nietypowych okazji do celebracji. Zostały one ukazane w poniższej tabeli.
NAZWA ŚWIĘTA DATA ŚWIĘTA
dzień kawy, dzień baristy 29 września lub 1 października
dzień herbaty 21 maja
dzień soku 30 maja

Jak celebruje się światowy dzień kawy?

Święto kawy to okazja do celebrowania jej istnienia. Wtedy to picie kawusi nabiera szczególnego znaczenia. Warto tego dnia zatrzymać się na chwilę i porozkoszować się filiżanką espresso, cappuccino, czy zwykłą kawą rozpuszczalną. Kiedy, jak nie wtedy, docenić fakt istnienia tego cudownego napoju? Światowy dzień kawy jest obchodzony nie tylko przez pojedynczych wielbicieli. W tym czasie wiele marek na całym świecie tworzy akcje promocyjne, umożliwiające zakup ulubionej kawy w niższej cenie. Rabaty zauważymy także w kawiarniach. Można spotkać się z ofertami, dzięki którym zakupimy następną filiżankę kawy taniej lub dostaniemy ją gratis. Wszystkie te akcje mają zachęcać do picia napoju i cieszenia się jego smakiem w to wyjątkowe święto. Media społecznościowe także informują nas o tym zdarzeniu — częściej spotkamy się ze zdjęciami kawy wstawianymi na różne profile. Zobaczyć możemy też niespotykane przepisy związane z tym napojem, które umilą nam dzień.     w jaki sposob mozesz obchodzic dzien kawy w domowym zaciszu

W jaki sposób możesz obchodzić dzień kawy w domowym zaciszu?

Czy dzień kawy musi być celebrowany w kawiarni? Oczywiście, że nie! Jeśli nie masz czasu lub ochoty na opuszczenie domowego zacisza, 29 września może stać się okazją do relaksu na własnych warunkach. Czasem jest to nawet lepsza opcja — z daleka od zgiełku i przepełnionych lokali zdecydowanie łatwiej jest się odprężyć. Plusem są także niższe ceny. Za kawę z ekskluzywnej kawiarni można czasem zapłacić bajońskie sumy. W jaki sposób świętować w domu? Przedstawiamy kilka pomysłów, które umilą Ci dzień i pozwolą na wykorzystanie święta kawy w pełni. Jak świętować we własnym domu?
  • Najprościej – delektując się filiżanką swojej ulubionej kawy. Zrób sobie przerwę w ciągu dnia i poczuj pełnię smaku. Nie spiesz się – doznaj przyjemności w pełni. Kiedy, jeśli nie w dzień kawy, się nią porozkoszować?
  • Wypij nieco więcej, niż masz w zwyczaju – jeśli zazwyczaj pijasz tylko jeden kubek czy filiżankę, 29 września zrób odstępstwo. Spróbuj zwiększyć w niewielkim stopniu ilość spożytej kofeiny tego dnia. 2 kawki zamiast jednej nie powinny szczególnie skrzywdzić. Kawę należy oczywiście pijać w rozsądnych ilościach – jej nadmiar może wpływać niekorzystnie na zdrowie.
  • Zaproś kogoś na wspólną kawę – picie w towarzystwie jest znacznie przyjemniejsze i daje okazję do szczerej rozmowy. Jest to też dobry moment, aby rozpowszechnić wiedzę o tym niezwykłym święcie – można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
  • Spróbuj czegoś nowego – poeksperymentuj! Zrezygnuj ze swojej tradycyjnej małej czarnej na rzecz kawy, której nie piłeś nigdy wcześniej. Dodaj do swojego napoju więcej cukru, śmietanki czy syropu i eksploruj nowe smaki. Możesz też skosztować innego rodzaju kawy, niż ten, który zazwyczaj pijasz. Irish coffee, americano, caffe frappé? Wybór należy do Ciebie!
  • Daj się rozpieścić – zaparz sobie droższej, bardziej luksusowej kawy(jeśli jesteś odważny, może to być nawet Kopi Luwak). Użyj ekspresu, który zazwyczaj uruchamiany jest na specjalne okazje. Inną opcją jest „dopieszczenie” swojego napoju, na przykład przez dodanie lubianych, a rzadko używanych dodatków.
Światowy dzień kawy to okazja do szczególnego zwrócenia uwagi na rolę tego napoju w naszym życiu. Trudno jest się bez niego obyć – odświeża, regeneruje, a przy tym wspaniale pachnie i smakuje. 29 września pijmy więc kawę z wdzięcznością i celebrujmy jej święto. W końcu „nie ma problemu, którego kubek kawy by nie rozwiązał”. Niech dodatkowa wiedza na jego temat okaże się przydatna, a porady – przynoszące zadowolenie.

FAQ

Kiedy święto kawy jest obchodzone?

Światowy dzień kawy obchodzony jest 29 września.

Kiedy obchodzony jest międzynarodowy dzień kawy?

Za datę międzynarodowego dnia kawy uznaje się 1 października.

Kto i kiedy ustalił obchodzenie święta kawy?

Święto kawy zostało uchwalone przez International Coffee Organization w 2014 roku.

W jaki sposób świętowany jest dzień kawy?

Dzień kawy często jest świętowany przez obniżanie cen napoju w kawiarniach i podobnych lokalach. Tego dnia ludzie częściej niż zwykle spożywają kawę.

Kto obchodzi święto kawy?

Ten dzień jest obchodzony przez ludzi na całym świecie – zarówno producentów kawy, jak i kupujących.

Kiedy po raz pierwszy zaczęto parzyć kawę?

Miało to miejsce prawdopodobnie w Jemenie, około XIII wieku.

Jak można świętować dzień kawy we własnym domu?

Święto kawy można celebrować poprzez picie tego napoju samemu lub z innymi. Tego dnia wskazane jest delektowanie się smakiem kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawowe ciekawostki

Kawowe ciekawostki

Niektórym kawoszom nie wystarcza już typowe cappuccino z posypką z czekolady i z entuzjazmem zaczęli…
Kawa na słodko

Kawa na słodko

Na skróty ToggleCukier krzepi?Cukier uzależnia.Miód zamiast cukru!A może stewia? Cukier krzepi? Od popularnego niegdyś sloganu…
Przyprawy świata w Twojej kuchni

Przyprawy świata w Twojej kuchni

Każdy z nas ma w sobie duszę odkrywcy. Nie zawsze jednak mamy możliwość podróżować fizycznie.…