Witaj na naszym kawowym blogu!

Czym jest kawa po bawarsku i jaki jest przepis?

processed with vscocam with e7 preset
Słodka kawa po bawarsku w wysublimowany sposób łączy smak prażonych ziaren kawowca, czekolady i aksamitnej śmietanki. Napój z powodzeniem może zastąpić deser. Przygotowanie kawy po bawarsku nie jest szczególnie zajmujące, a słodki smak i aromat czekolady rekompensują czas poświęcony na zrobienie napoju. Przeczytaj więcej na temat tej pysznej odmiany kawy. Z artykułu dowiesz się:
  • Czym jest kawa po bawarsku?
  • Skąd pochodzi kawa po bawarsku?
  • Jaki jest przepis na kawę po bawarsku?
  • Kiedy serwować kawę po bawarsku?
  • Jak podawać kawę po bawarsku?
Jeśli interesują Cię nietypowe kawy, zobacz także: Dalgona coffee, czyli kawa po koreańsku – jak ją przygotować?

Czym jest kawa po bawarsku?

Kawa po bawarsku jest określeniem słodkiego napoju podawanego przez baristów. Ma on postać gorącej kawy z czekoladą i bitą śmietaną, która świetnie łączy w sobie intensywność czarnego naparu, słodycz czekolady oraz łagodny smak śmietanki. Jego skład oraz przygotowanie są podobne do kawy po wiedeńsku, przez co niekiedy oba napoje są ze sobą mylone. Gorącą kawę po bawarsku często podaje się na rozgrzanie, a sam napój jest popularny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby kawę po bawarsku robić także latem i podawać w formie pysznego deseru. Napój nie jest skomplikowany w przygotowaniu, a jego wygląd jest efektowny. Przepis obejmuje zaledwie kilka składników, które każdy może znaleźć w swoim domu. Do jego wykonania nie są potrzebne specjalne akcesoria dla baristów, stąd recepturę można zaliczyć do kategorii łatwych w wykonaniu. czym jest kawa po bawarsku

Pochodzenie kawy po bawarsku

Wśród baristów krąży wiele ciekawostek dotyczących świata kawy, a jedna z nich dotyczy kawy po bawarsku. Napój jest bardzo często mylony z bawarką, z którą jednak nie ma nic wspólnego. Jest to bowiem herbata z dodatkiem mleka, cukru, a niekiedy także brandy i rumu. Bawarka wywodzi się najprawdopodobniej z Francji, a jej nazwa w kontekście herbaty z mlekiem używana jest tylko w Polsce. W przypadku kawy po bawarsku pochodzenie jest trudne do określenia. Część osób uważa, że powstanie napoju było dziełem przypadku i miało związek z próbowaniem różnych dodatków do kawy. Połączenie kawy, czekolady oraz śmietanki było popularne zarówno w Ameryce, jak i Europie, dlatego jednoznaczne wskazanie kraju pochodzenia napoju jest niełatwe. W odróżnieniu od bawarki, bazę kawy po bawarsku stanowi espresso lub americano. Zamiast mleka do napoju dodaje się rozpuszczoną czekoladę oraz bitą śmietanę.

Przepis na kawę po bawarsku

Wykonanie kawy po bawarsku jest proste, dlatego spokojnie można się tego podjąć samodzielnie. Potrzebne składniki znajdziesz w swoim domu lub w pobliskim sklepie, a do podania nie będą konieczne specjalne akcesoria. Do zrobienia jednej porcji kawy po bawarsku potrzebujesz:
  • 200ml kawy espresso lub americano,
  • 30ml czekolady mlecznej lub gorzkiej,
  • 50ml śmietanki kremówki,
  • cukier puder,
  • cynamon.
Robienie kawy po bawarsku rozpocznij od przygotowania bazy. Włącz ekspres ciśnieniowy w celu zrobienia espresso lub zaparz kawę w kawiarce. W międzyczasie zajmij się rozpuszczaniem czekolady. Kostki umieść w kąpieli wodnej albo wraz z małym naczyniem włóż do mikrofalówki. Pamiętaj o regularnym mieszaniu, aby uzyskać jednolitą konsystencję – całość może zająć dłuższą chwilę. Jeśli uznasz, że czekolada jest gotowa, dodaj do niej zaparzoną kawę, wymieszaj i przelej do podgrzanej filiżanki. Następnie ubij śmietankę kremówkę z cukrem pudrem i dodaj dużą ilość na powierzchnię kawy. Całość oprósz cynamonem i podaj gościom. Aby wzbogacić smak kawy po bawarsku przepis możesz dowolnie modyfikować. Część osób dodaje do napoju alkohol lub zamienia tradycyjną czekoladę na syrop czekoladowy. Dzięki testowaniu różnych dodatków kawa zyskuje odmieniony smak, zachowując jednocześnie swoją istotę.

Kiedy serwować kawę po bawarsku?

Jedną z opcji na podawanie kawy po bawarsku jest przygotowanie napoju w formie deseru. Przezroczyste szklanki z kawą warto postawić na stole po głównym daniu, prezentując efektownie wyglądające warstwy. Opcjonalnie do każdej z nich można włożyć wysoką łyżkę, która pomoże gościom zjeść bitą śmietanę z wierzchu napoju. Na stole warto postawić też cukier, tak by osoby lubiące szczególnie słodkie kawy mogły dodać go do swojej szklanki. Gwarantujemy, że kawa po bawarsku posmakuje każdemu – bez względu na prowadzony styl życia lub dietę. Nie trzeba więc się o to martwić podczas wizyty gości. Kolejna z propozycji podania obejmuje romantyczny wieczór we dwoje, gdy serwowanie kawy po bawarsku uprzyjemni wspólnie spędzony czas. Słodki napój z bitą śmietaną nadaje się do picia przy ulubionym filmie albo podczas klimatycznego wieczoru przy świecach. Można go podawać także w czasie kolacji jedzonej przy kominku lub jako słodki dodatek do śniadania podanego do łóżka. Oprócz tego kawa po bawarsku nadaje się do picia w samotności podczas spokojnych wieczorów z książką. Warto przyrządzać ją zwłaszcza jesienią i zimą ze względu na jej rozgrzewające właściwości. Już jedna szklanka napoju jest w stanie postawić na nogi wychłodzony organizm i dostarczyć mu sporą dawkę energii. Trzeba bowiem pamiętać, że kawa zawiera nie tylko kofeinę, ale także sporą dawkę cukru – składniki te pozytywnie wpływają na pobudzenie organizmu. kiedy serwowac kawe po bawarsku

Kawa po bawarsku – podawanie

Gorącą kawę po bawarsku najlepiej podawać w wysokiej, przezroczystej szklance. W ten sposób możliwe będzie swobodne ułożenie wszystkich warstw napoju i brak obaw o rozlanie podczas serwisu. Jednocześnie kawa będzie prezentować się bardzo efektownie, dzięki widocznej granicy pomiędzy ciemną kawą a białą śmietanką. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by napój zaserwować w filiżance. Wiele osób wybiera właśnie ten sposób podania, przykładając szczególną uwagę do ułożenia bitej śmietany na wierzchu. Aromatyczna kawa ze śmietanką dodatkowo oprószoną cynamonem działa na zmysły i pogłębia przyjemne doznania odczuwane podczas picia kawy. Deser kawowy ma zwolenników na całym świecie, którzy próbują różnych konfiguracji swojego ulubionego napoju. Wielu z nich poleca eksperymentować z dodatkami, tak by wydobyć z kawy po bawarsku jeszcze lepsze walory smakowe. Poniżej znajdziesz popularne zamienniki podstawowych składników napoju.
Składnik Czym zastąpić?
Kawa – baza Jeśli espresso lub americano są dla Ciebie zbyt mocne, możesz zamienić je słabszymi zamiennikami. Część osób decyduje się rozcieńczyć mocną kawę wodą i dodać do niej cukier.
Czekolada Dobrym zamiennikiem dla mlecznej lub gorzkiej czekolady jest syrop czekoladowy. Nie wymaga on rozpuszczania, przez co przyrządzanie kawy trwa krócej.
Cynamon Możesz całkowicie zrezygnować z korzennej posypki lub dodać ją do kawy wspólnie z niewielką ilością soku z limonki. Pysznym dodatkiem do napoju okaże się także wanilia.
Podczas podawania kawy po bawarsku warto pamiętać o możliwości zaserwowania dodatków. Oprócz bitej śmietany i czekolady napój może zawierać także alkohol. Najczęściej dodaje się do niego likier kawowy lub rum, które dobrze komponują się z pozostałymi składnikami kawy. Nie należy oczywiście przesadzić z ilością wysokoprocentowych dodatków, tak by nie zatracić podstawowego smaku napoju.

FAQ

Co to jest kawa po bawarsku i jak ją podawać?

Mianem kawy po bawarsku określa się kawę z dodatkiem rozpuszczonej czekolady i z bitą śmietaną na wierzchu. Jednocześnie nie należy jej mylić z bawarką – ta jest bowiem herbatą zabieloną mlekiem, która jest szczególnie popularna w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Kawę po bawarsku można przygotować samodzielnie, a do podstawowych składników dołączyć ciekawe dodatki, takie jak sok z limonki lub rum. Jak podawać napój? Po wymieszaniu kawy i czekolady należy przelać je do przezroczystej szklanki lub filiżanki, a następnie na wierzchu ułożyć dużą ilość bitej śmietany. Gotowe!

Jak przygotować kawę po bawarsku?

Przygotowanie kawy po bawarsku trzeba rozpocząć od zaparzenia kawy. Espresso lub americano zrób w ekspresie albo wykorzystaj do tego kawiarkę. Następnie dodaj do niej syrop czekoladowy, bądź rozpuszczoną czekoladę mleczną (opcjonalnie gorzką). Całość dobrze wymieszaj i przelej do szklanki, w której zaserwujesz napój. Teraz czas na ubicie śmietanki – do kremówki dodaj cukier puder i miksuj aż do uzyskania gęstej masy. Przełóż dużą ilość bitej śmietany na powierzchnię kubka, oprósz cynamonem i podaj swoim gościom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu to czynność, która powinna być wykonywana regularnie. Zaniedbanie jej może spowodować awarię lub…
Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą? Odkrywamy tajniki smaku i aromatu

W dzisiejszym świecie, w którym rytm życia staje się coraz szybszy, kawa ziarnista zyskuje na…
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…