Witaj na naszym kawowym blogu!

Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Sztuka latte art polega na wykonywaniu rysunków na spienionym mleku. Wzory tworzy się na powierzchni kawy, urozmaicając w ten sposób degustację. Istnieje kilka technik zdobienia mlecznej pianki, dzięki czemu swoich sił w latte art mogą spróbować wszyscy. Podczas robienia rysunków ważne są jednak nie tylko zdolności baristy, ale także odpowiednio spienione mleko i używane akcesoria. Wszelkich sekretów tej sztuki dowiesz się po przeczytaniu artykułu:
  • Co to jest latte art?
  • Skąd wywodzi się latte art?
  • Jak zacząć przygodę z latte art?
  • Czego potrzebujesz do latte art?
  • Jak dobrze spienić mleko?
  • Czy latte art można nauczyć się samodzielnie?
Zobacz także inne ciekawe informacje o kawie w naszej serii artykułów poradnikowych.

Co to jest latte art?

Określeniem latte art nazywa się sztukę tworzenia wzorów na kawie. Mówiąc ściślej jest to czynność polegająca na ozdabianiu mlecznej pianki znajdującej się na małej czarnej. Bariści są w stanie wykonać na niej rozmaite grafiki, takie jak kwiaty, serca, czy drobne napisy. Wystarczy odpowiednio spienione mleko oraz ruchy nadgarstka, by zwiększyć przyjemność z degustacji kawy. W przypadku latte art mówi się o dwóch głównych technikach wykonywania zdobień. Jedną z nich jest free pouring, który polega na malowaniu wzorów poprzez wlewanie mleka do kawy. Druga technika to etching i wymaga ona wykorzystania akcesoriów, takich jak szablony, czy patyczki do tworzenia rysunków. Pierwsza z metod latte art jest popularniejsza głównie ze względu na mniejszą czasochłonność. co to jest latte art

Latte art – skąd się wywodzi

Zapoczątkowanie sztuki latte art przypisuje się Davidowi Schomerowi. Barista pracujący w niewielkiej kawiarni w Seattle miał podawać swoim gościom kawę z dużą ilością pianki. Sam nie przywiązywał do tego uwagi, ale goście lokalu dopatrywali się w niej rozmaitych wzorów. Po czasie sami zaczęli prosić Schomera o zrobienie na ich kawie wybranego rysunku. W ten sposób miało powstać latte art, które dzisiaj znane jest na całym świecie. Co ciekawe, zdobienie kawy jest obecnie uważane za prawdziwą sztukę, a w wielu krajach organizuje się zawody dla baristów. Polegają one na tworzeniu skomplikowanych i kreatywnych wzorów na kawie, które następnie oceniane są przez jurorów. Im bardziej wymyślny wzór, tym lepiej, a wygranie konkurencji podnosi prestiż kawiarni, w której pracuje zwycięzca.

Latte art dla początkujących

Osoby, które doskonale opanowały zdolność robienia kawy i chcą urozmaicić codzienną degustację, powinny spróbować swoich sił w latte art. Nauczenie się podstawowych kroków zdobienia kawy nie jest trudne, jednak wymaga czasu i cierpliwości. Swoją naukę latte art warto rozpocząć od przygotowania mleka. Powinno być ono spienione tak, by konsystencją przypominało gęsty jogurt. Następnie należy przygotować filiżankę z kawą – na początku warto sięgnąć po espresso i wlać je do filiżanki o dużej średnicy. Nie można przesadzić też z ilością kawy w naczyniu. Dobrze, jeśli będzie sięgała ona połowy szklanki, ponieważ w ten sposób jako początkujący barista będziesz mógł swobodnie wykonać swój wzór. Po przygotowaniu mleka i kawy można przejść do właściwej części pracy, czyli przelewania pianki. Delikatnie kołysząc mleko należy przelać je do filiżanki, próbując stworzyć wzór. Musisz pamiętać, że na początku rysunki nie będą tak precyzyjne, jak na zdjęciach z profesjonalnych kawiarni. Jeśli jednak Twój styl życia obejmuje częste picie kawy, a Ty lubisz nowe wyzwania, to szybko opanujesz sztukę tworzenia latte art i stworzysz na napoju wymyślne wzory.  

Czego potrzebujesz do latte art?

Profesjonalni bariści oraz osoby samodzielnie uczące się latte art porady i informacje dotyczące zdobienia kawy czerpią z różnych źródeł. Często są to specjalne przewodniki, książki, czy artykuły znalezione w sieci. Poza opisem technik rysowania na piance wymienia się w nich także akcesoria, które warto mieć pod ręką podczas tworzenia latte art. Co będzie potrzebne początkującym?
Składniki i akcesoria Sposób wykorzystania
Kawa Bazą latte art jest oczywiście kawa. Bariści zwykle sięgają po aromatyczne espresso, którego intensywny smak łagodzony jest przez mleko dolewane podczas tworzenia wzorków.
Mleko Do wykonania pianki warto użyć tłustego mleka. Najlepiej, jeśli zawiera ono około 3,2% tłuszczu, dzięki czemu łatwiej zwiększy swoją objętość podczas spieniania i dłużej utrzyma się na kawie.
Dzbanek na mleko i filiżanka Wykonanie wzorków będzie łatwiejsze, jeśli użyjesz do tego odpowiednich naczyń. Dzbanek z dzióbkiem pozwala na precyzyjne przelewanie mleka do kawy, dlatego warto mieć go pod ręką. Filiżanka o dużej średnicy da natomiast odpowiednią przestrzeń na wykonanie wymyślonego wzoru.
Termometr kuchenny Sztuką latte art jest dbanie o odpowiednią temperaturę mleka. Chcąc perfekcyjnie opanować rysowanie na piance warto wyposażyć się w termometr kuchenny.

latte art dla poczatkujacych

Jak dobrze spienić mleko?

Kluczem do sukcesu w latte art jest właściwie spienione mleko. Podczas jego przygotowania panuje zasada, że im większa gęstość pianki, tym lepiej będzie się ona układać na powierzchni kawy. Pozwoli ona także na łatwiejsze namalowanie wzoru i dłużej utrzyma się w filiżance. Technika przygotowania pianki nie jest skomplikowana, ale może wymagać kilku powtórzeń. Od czego zacząć spienianie mleka, by nadawało się ono do malowania wzoru?
  • Przygotuj tłuste mleko krowie. W sklepie wybierz produkt zawierający co najmniej 3,2% tłuszczu, dzięki czemu łatwiej będzie Ci uzyskać pożądaną konsystencję pianki. Alternatywą dla mleka krowiego może być mleko sojowe, jednak pianka będzie wówczas mniej stabilna.
  • Powoli podgrzej mleko. Sprawdzaj temperaturę do momentu, aż osiągnie ona wysokość 60-65 st. Celsjusza.
  • Przelej mleko do naczynia, w którym będziesz mógł je spienić. Możesz wybrać jedną z kilku technik spieniania – wszystko zależy od wyposażenia Twojej kuchni. Do zagęszczenia mleka używa się zwykle french pressa, dyszy w ekspresie ciśnieniowym, ręcznego spieniacza, miksera, blendera albo słoika z pokrywką.
  • Ubijaj mleko aż do powstania gęstej piany. Najlepiej, jeśli osiągnie ona konsystencję jogurtu, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie przelać je do kawy.
Tak przygotowana pianka jest gotowa do namalowania wzoru. Wystarczy przelać spienione mleko do dzbanka z dzióbkiem, a następnie powoli wlewać do filiżanki z kawą.

Czy latte art można nauczyć się samodzielnie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, alby latte art nauczyć się samodzielnie. Tworzenie zdobień nie wymaga szczególnych umiejętności, a kluczem do sukcesu jest opanowanie techniki przelewania spienionego mleka do filiżanki z kawą. Trzeba pamiętać, że latte art dla początkujących może okazać się żmudne i trudne do nauczenia. Nie wolno jednak zbyt wcześnie rezygnować, lecz wielokrotnie powtarzać przygotowanie kawy z pianką aż do uzyskania oczekiwanych efektów. Z czasem domowa degustacja będzie przypominać ekskluzywny cupping niczym w klimatycznej kawiarni prowadzonej przez profesjonalnego baristę.

FAQ

Czym jest latte art i czego potrzeba by zacząć?

Określenie latte art odnosi się do techniki przygotowywania kawy. Polega ona na tworzeniu zdobień ze spienionego mleka na powierzchni espresso. To między innymi charakterystyczne kwiatki, serca, czy napisy na piance. Do opanowania sztuki latte art nie jest potrzebne wiele akcesoriów, a większość z nich obecna jest w każdym domu. Osoby chcące rozpocząć przygodę ze zdobieniem kawy powinny mieć pod ręką szeroką filiżankę, dzbanek z dzióbkiem i opcjonalnie spieniacz do mleka. Konieczne będzie także zaparzenie kawy oraz przygotowanie pianki. Tą należy ubić na gęsto za pomocą blendera, miksera, dyszy z ekspresu ciśnieniowego, czy spieniacza. Najlepiej jeśli jest to mleko krowie o zawartości tłuszczu co najmniej 3,2%.

Od czego zacząć przygodę z latte art?

Osoby interesujące się latte art powinny przygotować się na wiele prób przed osiągnięciem zaplanowanego efektu. Rysowanie wzorów z mlecznej pianki wymaga często uzyskania wprawy, którą osiąga się metodą prób i błędów. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe spienienie mleka - musi mieć ono temperaturę ok. 60-65°C, ponieważ wtedy najlepiej poddaje się spienianiu. Gdy osiągnie ono gęstość przypominającą jogurt należy przelać je do dzbanka z dzióbkiem, a następnie powoli dodać do kawy. Pierwsze wzory będą przypominać rozety oraz serduszka - z czasem ich poziom skomplikowania będzie rosnąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…
Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Aromatyczna kawa z pianką oraz owocowa herbata to nie tylko doskonałe, rozgrzewające napary. Wielu wprawionych…
Pomysł na prezent dla mola książkowego

Pomysł na prezent dla mola książkowego

Prezent dla kogoś, kto kocha czytać, z pozoru wydaje się prosty: kup tej osobie książkę!…