Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa 3w1 – jaki ma skład i czy jest zdrowa?

Mała czarna, do tego mleko i cukier – to bardzo częsty wybór każdego miłośnika kawy, któremu trudno zaakceptować cierpki smak napoju. W sklepach można kupić gotowe saszetki instant, które wystarczy zalać gorącą wodą. Choć kawa 3w1 to dobra alternatywa dla osób cierpiących na niedobór czasu lub składników, to pojawia się pytanie, czy aby na pewno jest to zdrowy wybór? Z artykułu dowiesz się:
 • co to jest kawa 3w1,
 • czy kawa 3w1 jest zdrowa,
 • ile kalorii i kofeiny zawiera kawa 3w1,
 • czy kawę 3w1 można pić w ciąży?
Czytaj także: Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Co to jest kawa 3w1?

Kawa rozpuszczalna ma swoje korzenie w XIX w. – była wykorzystywana głównie w okopach wojennych, gdzie żołnierze nie mieli dostępu do tradycyjnej kawy. Z czasem producenci wpadli na pomysł, aby jeszcze bardziej ułatwić życie, już nie żołnierzom, a wszystkim konsumentom. Tak też powstawała kawa 3w1, która zawiera w sobie kawę rozpuszczalną, mleko i cukier. Wszystko to zmielono na proszek, który wystarczy zalać gorącą wodą, aby po chwili cieszyć się smacznym napojem kawowym. Kawa w saszetkach 3w1 dostępna jest w niemal każdym markecie – obecnie można ją kupić w większych pakietach, co jest szczególnie wygodne dla osób, które często podróżują bądź nie mają w pracy warunków na przykład do prawidłowego przechowywania mleka. Kawa rozpuszczalna 3w1 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują dawki kofeiny, lecz z drugiej strony nie akceptują gorzkiego i cierpkiego smaku małej czarnej, wypijając ją wyłącznie z dodatkiem mleka oraz cukru. Kawa instant najczęściej stanowi swego rodzaju ostatnią deskę ratunku, bowiem dostarcza zupełnie innych wrażeń smakowych, niż tradycyjny napar z ekspresu z dodatkiem mleka i cukru czy słodziku. Niektórzy uważają, że jej smak jest wręcz sztuczny i rzeczywiście, kawa 3w1 z całą pewnością nie zyska sympatyków wśród prawdziwych miłośników klasycznego, czarnego napoju. top view coffee cup and coffee beans on dark table

Czy kawa 3w1 jest zdrowa?

Większość produktów instant oceniamy jednoznacznie jako niezdrowe czy wręcz szkodzące naszemu organizmowi. Zupki w proszku czy dania gotowe w plastikach nie cieszą się popularnością wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia. Czy to samo można powiedzieć o kawie 3w1? Aby ocenić jej właściwości, należy przede wszystkim przyjrzeć się składnikom, jakie zawiera kawa rozpuszczalna 3w1. Skład poszczególnych produktów może się nieco różnić, jednak w zdecydowanej większości z nich znajdziemy:
 • kawę rozpuszczalną,
 • cukier,
 • syrop glukozowo-fruktozowy,
 • całkowicie utwardzony tłuszcz z ziaren palmowych,
 • regulatory kwasowości (E331, E340, E452),
 • białka mleka,
 • emulgatory (E471, E472e),
 • sól,
 • aromaty.
Patrząc na skład, od razu rzucają się w oczy regulatory kwasowości oraz emulgatory, a także utwardzony tłuszcz. Ponadto, warto mieć na uwadze, że zawartość kawy rozpuszczalnej w kawie 3w1 wynosi około 10-15%, natomiast na pierwszym miejscu znajduje się cukier. W praktyce oznacza to, że mamy do czynienia raczej z napojem kawowym, w dodatku o bardzo wątpliwym składzie, niż z prawdziwą kawą. Oczywiście, wypicie jej raz na jakiś  czas z pewnością nie zaszkodzi zdrowym, dorosłym osobom, jednak spożywanie tego rodzaju kawy na co dzień nie jest zalecane.

Ile kalorii ma kawa 3w1?

Kawa, której głównym składnikiem jest cukier, nie może być niskokaloryczna. Jak się okazuje, filiżanka napoju dostarcza około 70-80 kalorii. Choć dla osób odchudzających się może być to spora ilość, to jednak w porównaniu do innych kaw, 3w1 nie wypada najgorzej. Porównanie kaloryczności poszczególnych kaw przedstawia poniższa tabela:
Rodzaj kawy Kaloryczność/filiżanka
Kawa czarna bez dodatków 6 kcal
Kawa z mlekiem (50 ml) 20 kcal
Kawa z mlekiem (50 ml) i cukrem (2 łyżeczki) 65 kcal
Kawa 3w1 70-80 kcal
Przyjmijmy, że do kawy dodajemy mleko 2% – wtedy kaloryczność napoju jest zgodna z przedstawioną w tabeli. Jeśli jednak używamy tłustszego mleka bądź, co gorsza, śmietanki do kawy, to kaloryczność napoju drastycznie wzrasta. Dlatego też można powiedzieć, że wartość energetyczna kawy 3w1 nie odbiega w dużym stopniu od ilości kalorii, jaką przyjmujemy, wypijając kawę z dwiema łyżeczkami cukru i z dodatkiem mleka. Oczywiście, kawa z ekspresu z naturalnymi dodatkami jest o wiele zdrowsza. Warto bowiem zwrócić uwagę nie tylko na kalorie kawy 3w1, ale również wartości odżywcze, a te są znikome. cup of fresh made coffee served in cup

Ile kofeiny zawiera kawa 3w1?

Kawa 3w1 a kofeina – ten temat najbardziej interesuje osoby, które piją ją, chcąc zyskać więcej energii do działania. Tutaj ponownie – aby ocenić zawartość kofeiny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład kawy. Pamiętajmy, że kawa 3w1 oparta jest na kawie rozpuszczalnej, która z założenia zawiera znacznie mniej kofeiny, niż kawa z ekspresuJeśli w składzie produktu znajdziemy wyłącznie 10-15% kawy rozpuszczalnej, to nie możemy oczekiwać, że filiżanka napoju rzeczywiście pobudzi nas do życia. Jeśli nie zależy nam na efekcie pobudzenia, wybierzmy kawę zbożową lub bezkofeinową z dodatkami. Warto mieć na uwadze, że producenci nie oznaczają kawy 3w1 właśnie jako kawy, a jako napój kawowy. Oznacza to, że ma on smak kawy, jednak nie posiada jej właściwości, w tym między innymi pobudzających. Możemy jednak liczyć na swego rodzaju przypływ energii, lecz nie ze względu na zawartość kofeiny, która jest znikoma, a dużej ilości cukru. Po wypiciu filiżanki napoju z pewnością poczujemy się lepiej, co wynika przyjęcia sporej jednorazowej dawki glukozy. Niemniej jednak działanie kawy 3w1 jest wyjątkowo krótkie, ze względu na dużą zawartość węglowodanów prostych. Te co prawda podnoszą poziom cukru we krwi, lecz skok jest gwałtowny, po czym ponownie poziom cukru we krwi maleje, powodując ospałość. Teoretycznie możemy więc liczyć na lekkie pobudzenie, jednak będzie ono krótkotrwałe. Co więcej, spożywanie dużych ilości węglowodanów prostych jest zwyczajnie niezdrowe.

Picie kawy 3w1 a ciąża

Kawa 3w1 w ciąży budzi wiele wątpliwości ze strony zarówno lekarzy, jak i samych ciężarnych. Warto pamiętać, że to, co spożywa przyszła mama, trafia bezpośrednio do rozwijającego się płodu. Dlatego też zwraca się uwagę na to, by dieta w ciąży była zróżnicowana i oparta na zdrowych składnikach. Czy można do nich zaliczyć kawę 3w1? Z całą pewnością nie, dlatego kobiety ciężarne powinny wyeliminować ją ze swojego menu. Wciąż mogą one wypijać tradycyjną kawę, nawet z dodatkiem mleka i cukru. Ważne, aby była ona przygotowana w domowych warunkach – taka kawa jest zwyczajnie zdrowsza, a co więcej, pozwala pobudzić organizm, ze względu na sporą zawartość kofeiny. Należy pamiętać o pewnych ograniczeniach, dotyczących dziennej dawki kofeiny dla kobiet w ciąży. W przypadku, gdy nie mamy możliwości, by sięgnąć po normalną kawę, lepiej zadowolić się herbatą bądź sokiem pomarańczowym (cytrusy mają pewne właściwości pobudzające), niż wypijać kawę 3w1. Na tego rodzaju napój muszą w szczególności uważać kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową. Kawa z dodatkiem mleka i cukru w formie instant musi zostać całkowicie wykluczona z menu, głównie ze względu na fakt, iż sprzyja nagłym skokom poziomu cukru we krwi, który cukrzycy powinni utrzymywać w ryzach.

FAQ

Czy kawa 3w1 jest zdrowa?

Kawa 3w1 zawiera w swoim składzie różnego typu substancje, takie jak choćby tłuszcz utwardzony czy emulgatory, przez co nie jest zdrowym produktem spożywczym. Wypicie jej raz na jakiś czas nie jest szkodliwe, jednak nie powinno się spożywać kawy 3w1 zbyt często.

Czy kawa 3w1 pobudza?

Ze względu na bardzo niską zawartość kofeiny, kawa 3w1 nie ma właściwości pobudzających. Sprzyja natomiast nagłemu wzrostowi poziomu cukru we krwi, przez co na chwilę można poczuć przypływ energii. Nie jest to jednak zdrowy sposób na to, aby zyskać siły witalne.

Ile kalorii ma kawa 3w1?

Ilość kalorii, jaką dostarcza kawa 3w1, oscyluje pomiędzy 70-80 kcal. Jej kaloryczność jest porównywalna do kawy z mlekiem i dwoma łyżeczkami cukru. Znacznie więcej kalorii dostarcza się organizmowi, jeśli do kawy zostanie dodana śmietanka oraz większe ilości cukru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nie bez powodu. Nie tylko dostarcza…
Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Kawa to, jak zapewne każdy zdaje sobie sprawę, jeden z najpopularniejszych napoi na świecie. Kojarzona…
Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku, jak sama nazwa wskazuje, powstała w Wiedniu. Niemały w tym udział miał…