Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa dla dzieci, czyli czy dzieci mogą pić kawę i jakie są skutki?

Kawa dodaje energii, poprawia koncentrację, zwiększa możliwości wysiłkowe, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu II. W odpowiednich ilościach (nie więcej niż 2-3 filiżanki dziennie) może zdziałać wiele dobrego w organizmie. Ale czy tak samo działa w przypadku dzieci? Większość osób uważa, że kofeina to produkt przeznaczony tylko dla dorosłych, jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej – okazje się, że kawa dla dzieci to nie taki zły pomysł.  Z tego artykułu dowiesz się:
 • Czy dzieci mogą pić kawę?
 • Jaka kawa jest najzdrowsza dla dzieci?
 • Jakie są zalety picia kawy?
 • Czym może grozić przedawkowanie kofeiny u dzieci?
Jeśli interesują Cię podobne wpisy, koniecznie sprawdź kategorię: Lifestyle.

Czy można podawać dziecku kawę?

Kofeina i dziecko to połączenie, które wśród wielu osób budzi kontrowersję. Przecież kawa jest dla dorosłych, prawda? Otóż nie do końca. Europejska Rada Informacji o Żywności podaje, że dzieci metabolizują kofeinę tak samo, jak osoby dorosłe. Nie ma naukowo potwierdzonych przeciwwskazań do podawania tego składnika nastolatkom, a nawet kilkulatkom. Zatem jeśli Twoja pociecha prosi Cię o przygotowanie naparu z ziaren kawowca, odpowiedzią nie zawsze musi być stanowcze nie. Oczywiście trzeba wiedzieć, jakie dawki kofeiny są dopuszczalne w poszczególnych przedziałach wiekowych. Kawa dla dzieci poniżej 4 roku życia to zdecydowanie zły pomysł. Wprawdzie w Polsce nie przeprowadzono oficjalnych badań na temat wpływu kofeiny na organizm najmłodszych, jednak kanadyjscy naukowy określili bezpieczną dawkę tego składnika dla dzieci w poszczególnych przedziałach wiekowych. Zalecenia wyglądają następująco:
 • 4-6 lat – maksymalnie 45 mg;
 • 7-9 lat – maksymalnie 62 mg;
 • 10-12 lat – maksymalnie 85 mg;
 • 13-18 lat – maksymalnie 100 mg.
Kawa dla dzieci zatem nie zawsze musi oznaczać coś złego. Trzeba jedynie wiedzieć, jaka jej ilość jest bezpieczna. Warto wspomnieć, że niemal każdy produkt w nadmiarze jest niebezpieczny. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną – jak powiedział Paracelsus, czyli lekarz uznawany za ojca medycyny nowożytnej. kawa dla dzieci

Picie kawy przez dzieci – popularne mity

Kawa dla dzieci niekoniecznie musi być czymś złym, czasami wręcz przynosi wiele dobrego. Niestety, pomimo tego, że nauka nie wykazała szkodliwości kofeiny na organizm młodych osób, niektórzy wciąż powtarzają nieprawdziwe informacje. Najpopularniejsze mity to: Mit – kawa dla dzieci jest szkodliwa Wiele osób twierdzi, że kofeina to składnik przeznaczony wyłącznie dla dorosłych, a dzieciom szkodzi w każdych ilościach. Jest to oczywiście mit, który na szczęście obalili kanadyjscy naukowcy. Spożywana w odpowiednich ilościach nie szkodzi, a wręcz wpływa pozytywnie na organizm. Warto też wspomnieć, że przecież kawa nie jest jedynym produktem zawierającym kofeinę. Znajduje się ona również w zwykłej herbacie, czekoladzie czy coli – a te produkty często podawane są dzieciom bez ograniczeń. Mit – kofeina zwiększa objawy ADHD u dzieci Kofeina pobudza i dodaje energii, jednak spożywana w odpowiedniej dawce nie zwiększa objawów ADHD u dzieci. Co więcej, badania sugerują, że kawa może w pewnym stopniu maskować objawy takie jak brak koncentracji i możliwości skupienia się u osób z ADHD. Mit – dzieci mogą pić kawę w nieograniczonych ilościach Jest to kolejny krzywdzący mit związany z kawą dla dzieci, jednak w tym przypadku dezinformacja idzie w zupełnie innym kierunku. Kofeina w odpowiednich ilościach nie szkodzi, ale już jej nadmiar może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza u najmłodszych. Jeśli chcesz podać swojej pocieszę kawę, zwróć uwagę na dopuszczalną dzienną ilość. Pamiętaj też, że kofeina znajduje się również w innych produktach, dlatego nie pozwalaj dziecku próbować kawy, gdy tego samego dnia wypiło np. Colę. Mit – picie kawy w ciąży jest niezdrowe dla dziecka Wprawdzie nie jest to mit bezpośrednio związany ze spożywaniem kawy przez dziecko, ale również bardzo często powtarzany. Oczywiście warto ten aspekt skonsultować z lekarzem prowadzącym, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia kofeina w ciąży nie jest zakazana, jeśli jej dzienna podaż nie przekracza 300 mg.

Zalety i wady picia kawy przez dzieci

Kawa dla dzieci ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Badania sugerują, że kofeina podawana w odpowiedniej dawce jest bezpieczna, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że każdy organizm może inaczej reagować na poszczególne składniki. Dlatego z podawaniem kawy dzieciom wiąże się też pewne ryzyko.
ZALETY WADY
 • większa koncentracja,
 • lepsza wydajność w nauce,
 • większe możliwości wysiłkowe,
 • mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych
 • ryzyko uzależnienia,
 • możliwość wystąpienia problemów ze snem (zwłaszcza jeśli kawa będzie spożywana w drugiej połowie dnia)
 • możliwość wystąpienia nadpobudliwości i problemów z układem trawiennym
Warto też wziąć pod uwagę to, że dzieci często powtarzają zachowania rodziców, nawet jeśli same nie widzą w nich sensu. Jeśli wiesz, że Twój maluch nalega na spróbowanie kawy właśnie z tego powodu, możesz wykorzystać mały podstęp np. zaopatrzyć go w zabawkowy serwis do kawy dla dzieci i podać mu napój zbożowy czy choćby kakao. Ważne, by takie naczynia były przystosowane do kontaktu z żywnością. czy dzieci moga pic kawe

Czy kofeina szkodzi dzieciom?

Jak zostało wspomniane wcześniej, to dawka czyni truciznę i według badań odpowiednia ilość kofeiny nie jest szkodliwa dla dzieci. Jednak trzeba pamiętać, że jakieś zawsze ryzyko istnieje. Warto też wziąć pod uwagę to, że kawa kawie nie równa. Bardzo słaby napar z mlekiem będzie o wiele bezpieczniejszy niż espresso. Oprócz tego istotne znaczenie mają dodatki. Tradycyjny napar z ziaren kawowca jest dość gorzki i dla dzieci może być po prostu nieprzyjemny w smaku. Maluchy prawdopodobnie będą wolały doprawić sobie swój napój dużą ilością cukru, który jak wiadomo, w nadmiernych ilościach jest szkodliwy. Węglowodany proste przyczyniają się do powstawania próchnicy, cukrzycy, otyłości i wielu innych chorób. Dlatego słodka kawa mrożona dla dzieci nie będzie raczej dobrym pomysłem.

Najzdrowsza kawa dla dzieci

Jeśli chcesz podać dziecku napar z ziaren kawowca, wybierz kawę rozpuszczalną lub ziarnistą z dodatkiem mleka. Pamiętaj również, aby wybrać dobry gatunek kawy, a nie ten z najniższej półki. Maluchy nie powinny też spożywać espresso ani tzw. małej czarnej – są to po prostu zbyt „mocne” napoje. A w czym przygotować napar dla swojej pociechy? Ekspres do kawy dla dzieci raczej nie różni się niczym od urządzeń dla osób dorosłych. Istotne znaczenie ma jedynie zawartość kofeiny. Nastolatkowie powyżej 13 roku życia nie powinni spożywać więcej niż 100 mg kofeiny na dobę – to niecałe dwie filiżanki kawy.

Zamienniki kawy dla dzieci

Dobre zamienniki tradycyjnego naparu z ziaren kawowca to przede wszystkim kawa bezkofeinowa dla dzieci oraz kawa zbożowa dla dzieci, która dodatkowo zawiera wiele istotnych witamin i składników mineralnych. Pamiętaj jednak, że celem tego artykułu nie jest przekonywanie rodziców, aby zaczęli podawać swoim dzieciom kawę. W świetle badań naukowych odpowiednia dawka kofeiny nie powinna zaszkodzić nastolatkom czy nawet kilkulatkom, jednak mimo to wiąże się z tym pewne ryzyko. Warto wspomnieć, że nawet u osób dorosłych istnieją pewne przeciwskazania do picia kawy np. niektóre choroby układu pokarmowego. Jeśli Twoja pociecha prosi Cię o pozwolenie, aby mogła spróbować aromatycznie pachnącego napoju, możesz na próbę przygotować słaby napar z mlekiem i sprawdzić reakcję np. w święto kawy, które w Polsce obchodzone jest 29 września.

FAQ

Czy dzieci mogą pić kawę?

Badania naukowe nie potwierdzają przeciwwskazań do podawania dzieciom kawy, jednak nie należy przekraczać bezpiecznych dawek kofeiny na dobę.

Jaka kawa jest najzdrowsza dla dziecka?

Najzdrowsza dla dziecka jest kawa zbożowa, bezkofeinowa lub kawa rozpuszczalna z mlekiem. Warto unikać podawania maluchom napoju z dużą ilością cukru i innych niezdrowych dodatków.

Czy kofeina szkodzi dzieciom?

Kofeina w nadmiernych ilościach szkodzi zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, a także unikać picia kawy przy niektórych chorobach układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Cechą charakterystyczną napoju Bubble Tea są kolorowe, jadalne kuleczki, zwane molekularnym kawiorem. Z czego się…
Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Przeciwstarzeniowe właściwości kosmetyków doceniane są głównie przez kobiety, u których produkcja włókien kolagenowych może ulec…
Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny do kawy to praktyczny gadżet przeznaczony nie tylko dla miłośników outdoorowych aktywności. Gorący,…