Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa do gastronomii – wybierz najlepsze produkty do Twojego lokalu

Kawa do gastronomii

Dobra kawa z dobrego ekspresu to wizytówka nie tylko prestiżowej kawiarni, ale także cukierni, baru, restauracji czy hotelu. Jeśli chcą Państwo jako ich właściciele przyciągnąć grupy nowych konsumentów, powinniście zdawać sobie sprawę, że coraz częściej wykorzystują oni w domach potencjał nowoczesnych ekspresów. Przychodząc do lokalu oczekują więc, że zamówiona kawa będzie nie tylko lepsza niż ta, którą piją na co dzień w domowym zaciszu, ale elegancko podana. W co warto zainwestować, aby poprawić renomę i osiągnąć sukces rynkowy?

Klienci coraz częściej we własnych domach wykorzystują potencjał nowoczesnych ekspresów do kawy, dlatego lokale gastronomiczne odchodzą od długoletniej tradycji serwowania klientom kawy rozpuszczalnej czy parzonej w ekspresie przelewowym. W dobrej restauracji czy kawiarni klient powinien mieć możliwość degustacji wielu rodzajów kawy. Aby tak się stało, lokal musi zostać wyposażony w dobrej klasy ekspres oraz serwis do podawania kawy.

Gastronomia ekspres do kawy

Profesjonalne ekspresy do kawy dla gastronomii to urządzenia niezbędne w każdym lokalu serwującym kawowe napoje najwyższej jakości. Właściciele i zarządcy mogą zdecydować się na ekspresy automatyczne, ciśnieniowe jedno- i dwukolbowe albo przelewowe – wszystko zależy od profilu, wielkości lokalu, średniej liczby odwiedzających klientów i budżetu na inwestycje.

Jeśli chcemy, aby serwowana kawa miała zawsze stałą jakość, warto wybrać ekspres ciśnieniowy kolbowy w wersji jedno- lub dwugrupowej, który zapewnia idealne espresso o powtarzalnej jakości. W wersji dwugrupowej obsługa może przygotować do czterech filiżanek kawy jednocześnie, co znacznie przyspiesza realizację kilku zamówień w tym samym czasie.

Automatyczne ekspresy do kawy dla gastronomii to wygodne i praktyczne urządzenia posiadające młynek, pojemnik na wodę i fusy. Niektóre mają wyświetlacz, który umożliwia dostosowanie optymalnych proporcji kawy lub grubości mielenia ziaren, a także spieniacz do mleka. Urządzenia tego typu sprawdzają się najlepiej w małej kawiarence, restauracji, cukierni lub hotelu, gdzie serwowane są śniadania na szwedzkim stole.

Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii

Według ekspertów, wybór odpowiedniej klasy urządzenia do parzenia kawy zależy od profilu lokalu. Inne ekspresy powinni zamawiać właściciele kawiarni, a inne restauratorzy. Obok ceny jednym z najważniejszych kryteriów zakupu jest ilość serwowanych kaw w ciągu dnia. W dużej restauracji warto wybrać jednokolbowy ekspres ciśnieniowy lub ekspres automatyczny.

W dużej kawiarni, gdzie podaje się 20-50 filiżanek dziennie, warto zainwestować zarówno w ekspres ciśnieniowy (jedno- lub dwugrupowy), jak i ekspres przelewowy. Kawa z przelewu ma swoich smakoszy. Urządzenie umożliwia przyrządzenie dużej ilości kawy w stosunkowo krótkim czasie. Jeżeli w kawiarni serwuje się ponad 50 filiżanek dziennie, najlepiej wybrać ekspres ciśnieniowy dwu-, a nawet trzygrupowy.

Ekspres do kawy do małej gastronomii

Rozmiar bojlera należy dobrać w zależności od ruchu i dziennej ilości przyrządzanych kaw. Równie ważna jest możliwość sterowania temperaturą wody, by móc zaparzyć za każdym razem perfekcyjne espresso. Osoby oszczędne analizują zakup ekspresu pod kątem zużycia energii. Wpłynie to nie tylko na nasz budżet, ale będzie miało korzystny wpływ na środowisko.

Jeżeli w twoim lokalu obowiązuje samoobsługa i klienci sami korzystają z ekspresu (np. stacje benzynowe), możesz zdecydować się na ciśnieniowy automatyczny ekspres z powiększonymi zbiornikami oraz wydajnością dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Tego typu urządzenia mogą przygotowywać od 40 do 300 kaw w ciągu dnia.

Ekspres do kawy gastronomia

Jeżeli w twojej kawiarni czy restauracji stawiasz na jakość serwowanych napojów, to powinieneś wybrać ciśnieniowy ekspres kolbowy. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na osprzęt w postaci młynka do kawy oraz profesjonalne szkolenie dla osób obsługujących ekspres, gdyż praca z takim urządzeniem nie jest tak prosta i intuicyjna, jak z ekspresem automatycznym.

Jeśli zdecydujemy się na ekspres kolbowy, należy wybrać urządzenie zapewniające ciśnienie 15-19 barów. Krótki kontakt wody ze zmielonym ziarnem gwarantuje ekstrakcję najwyższej jakości z zachowaniem wszystkich smaków i aromatów. Jeśli zakup dotyczy lokalu z dużą liczbą klientów, powinniśmy zdecydować się na dwugrupowy ekspres dla profesjonalistów.

Dzierżawa ekspresów do kawy dla gastronomii

Zwłaszcza niewielkie lokale rozpoczynające działalność rynkową mogą skorzystać z bardzo wygodnego i ekonomicznego rozwiązania, jakim jest dzierżawa ekspresów do kawy. W ofercie firm zajmujących się leasingiem znajduje się duży wybór modeli profesjonalnych ekspresów do kawy oraz kawa do gastronomii.

Usługa dzierżawy ekspresu do kawy najczęściej obejmuje dobór wyposażenia, ekspresu do kawy, dystrybutora z filtrem do wody, regularne dostawy świeżo palonej kawy, serwis i konserwację wyposażenia oraz awaryjny ekspres lub dystrybutor do wody na czas ewentualnej naprawy twojego wyposażenia.

Filiżanki do kawy gastronomia

Oprócz serwisu firmy gwarantują regularne dostawy świeżo palonej kawy. Na polskim rynku działają dostawcy kawy do gastronomii z wieloletnią tradycją, którzy dostarczają produkt najwyższej jakości. Niezależnie od tego, czy kawa zaparzona jest w ekspresie automatycznym, czy kolbowym, wymaga odpowiedniego naczynia. Np. filiżanka do espresso powinna być biała i wykonana z porcelany o grubych ściankach. Większych filiżanek wymaga cappuccino, a latte i kawę mrożoną podajemy w szklankach o pojemności ok. 220 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jaka kawa w ciąży?

Jaka kawa w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się czy może sięgnąć po filiżankę małej czarnej. Jeśli tak, to…
Jak wykorzystać antyramę? Sprawdź 4 rewelacyjne pomysły!

Jak wykorzystać antyramę? Sprawdź 4 rewelacyjne pomysły!

Antyrama to rewelacyjna alternatywa dla ram aluminiowych czy drewnianych. Jest uniwersalna, dlatego z dużą łatwością…
Dripper do kawy - co to jest i jak go używać?

Dripper do kawy - co to jest i jak go używać?

Smakosze kawy z pewnością wiedzą czym jest dripper i jak powinno się go używać. Czy…