Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa jako element diety ketogenicznej: jak pić kawę na keto?

Kawa jako element diety ketogenicznej: jak pić kawę na keto?

Jeśli jesteś na diecie ketogenicznej i liczysz węglowodany, sprawdź co pijesz. Wiele napojów jest źródłem węglowodanów. W szklance soku pomarańczowego jest około pięciu łyżeczek cukru, czyli mniej więcej połowa dopuszczalnej dziennej dawki węgli! A co z kawą? Sama w sobie nie zawiera węglowodanów i kalorii, a przez to spożywanie jej nie przerywa stanu ketozy. Tylko czy zawsze? Kawosze na diecie keto często nie wiedzą, jak pić swój ulubiony napój.

Wiele dostępnych na rynku napojów jest niedopuszczalnych na diecie ketogenicznej. Należą do nich słodzone napoje gazowane oraz soki owocowe. Napoje te podnoszą poziom cukru we krwi, zwiększają poziom insuliny oraz są obfitym źródłem węglowodanów. Organizm zamiast pozyskiwać energię z ciał ketonowych używa do celu tego glukozy. Dieta ketogeniczna przestaje wtedy działać. A co z kawą?

Kawa bez cukru na keto

Kawa nie zawiera węglowodanów i białka, lecz tylko śladowe ilości tłuszczu. Dlatego nie wpływa bezpośrednio na proces ketozy. Oznacza to, że kawa doskonale sprawdzi się jako napój na diecie keto. Oferuje nie tylko przyjemność z picia, ale także korzyści zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że takie dodatki, jak cukier, syropy smakowe czy mleko mogą dostarczać węglowodanów i zaburzać ketozę.

Czarna kawa bez dodatków nie wpływa negatywnie na proces ketozy, a nawet może go wspierać przez zwiększenie lipolizy i termogenezy. Osoby wrażliwe na kofeinę lub z zaburzeniami metabolizmu glukozy powinny ograniczyć spożycie kawy bądź zastąpić ją kawą bez kofeiny. Badania sugerują, że spożycie kofeiny przed treningiem może nasilać utlenianie kwasów tłuszczowych i poprawiać adaptację do diety ketogenicznej. Jednak efekt ten nie występuje u wszystkich osób i zależy od indywidualnej tolerancji na kofeinę.

Kawa a dieta keto

Pamiętaj, że kawa na diecie ketogenicznej może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Kofeina pobudza układ nerwowy, poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie zmęczenia, co jest szczególnie istotne w początkowej fazie diety, gdy organizm adaptuje się do ketozy. Picie zaparzonych ziaren poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca, z jej cennych właściwości korzysta także wątroba.

Obecne w ziarnach kawy kofeina, teofilina i teobromina działają na centralny układ nerwowy, przyśpieszając przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, czyli procesy myślowe. Działają więc pobudzająco na umysł, zwiększają pamięć krótkotrwałą i ułatwiają koncentrację. Kawa jest źródłem przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi. Picie kawy może także wspomagać redukcję masy ciała poprzez zwiększenie termogenezy i uczucia sytości.

Jak przygotować kawę na keto

Jak pić kawę na keto? Keto kawa sprawdza się jako napój, ale również rodzaj płynnego deseru po dodaniu odpowiednich składników. Jednym z nich jest masło orzechowe i orzechy lub mleko migdałowe. W tym celu do 50 g mleka kokosowego wrzucamy 20 g erytrolu i szczyptę wanilii, a następnie 50 g masła orzechowego. Zaparzamy kubek kawy (bez fusów), dodajemy do niego pozostałe składniki i całość blendujemy.

Do odmiany proponujemy kawę z mlekiem migdałowym i cynamonem. Potrzebujemy do niej 200 kawy (bez fusów), 50 ml mleka migdałowego (sojowego) oraz cynamon. Na wstępie parzymy kawę, dodajemy mleko migdałowe i mieszamy. Gotową kawę posypujemy cynamonem.

Jedna szklanka 2-procentowego mleka krowiego zawiera około 12 g węglowodanów, co stanowi całedzienne zapotrzebowanie na węglowodany u osób będących na keto. Należy również unikać mleka owsianego (17 g węglowodanów na szklankę) oraz ryżowego (21 g na szklankę).

Jak dostosować kawę do diety ketogenicznej

Jak jest najlepsza kawa w diecie keto? W niektórych rejonach Azji, głównie Indiach, Wietnamie i Singapurze bardzo popularna jest kawa z dodatkiem masła. Tłuszcz pozwala na pozbycie się kawowej goryczy i nadanie napojowi kremowej konsystencji. Kawa keto poza smakiem jest doskonałym źródłem witamin A, D, E i K, usprawnia krążenie krwi w organizmie, korzystnie wpływa na wygląd skóry, działa przeciwwirusowo oraz wspiera organizm w walce z nowotworami.

Dodatek masła nie sprawia, że kawa traci moc. Wręcz przeciwnie. Jeżeli przywykłaś do porannej filiżanki, gdyż kawowy napar stawia cię na nogi, wiele zyskasz, wybierając jego wersję keto. Połączenie tłuszczu z kofeiną pobudza na dłużej. Dzięki tej mieszance z przyjemnością zaczniesz każdy dzień.

Keto-friendly kawa

Osoby na diecie ketogenicznej do kawy często dodają tłuszcze. Jest to tzw. kawa kuloodporna. Żeby ją przygotować, należy do zaparzonej kawy dodać olej kokosowy, masło ghee lub olej MCT. Kawa kuloodporna w prosty sposób zwiększy ilość tłuszczów w diecie i zapewni uczucie sytości. Jest źródłem dobrych tłuszczy niezbędnych na diecie ketogenicznej, wpływa na aktywne spalanie tłuszczy w organizmie oraz dostarcza energii.

Olej MCT jest średniołańcuchowym trójglicerydem, który daje natychmiastowy zastrzyk energii. MCT trafia prosto do wątroby, gdzie zostaje przekształcony na energię, z której powstają ciała ketonowe. MCT działa termogenicznie i poprawia metabolizm, dzięki czemu jest szczególnie polecany osobom planującym redukcję masy ciała na keto.

Masło klarowane ghee jest określane mianem najzdrowszego tłuszczu zwierzęcego. Zawiera tłuszcz mleczny korzystnie wpływający na organizm oraz dobrze przyswajalne witaminy A, D, E i K. Ghee przyspiesza metabolizm i obniża poziom cholesterolu we krwi. Trzeba jednak pamiętać, że bulletproof coffee to wysokokaloryczny posiłek, który nie powinien być spożywany w nadmiarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czy dieta niskokaloryczna pozbawia wszelkich przyjemności?

Czy dieta niskokaloryczna pozbawia wszelkich przyjemności?

Niektórzy radzą sobie z nią całkiem dobrze. O wiele gorzej mają zdeklarowani miłośnicy słodkości, którzy…
Siatki do prania bielizny, butów, skarpet – czy to ma sens?

Siatki do prania bielizny, butów, skarpet – czy to ma sens?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy warto używać siatek do prania dla swojej bielizny, butów i…
Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy, choć niewielki, odgrywa niezwykle istotną rolę w aranżacji każdego salonu. Jego zadanie nie…