Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa na diecie – pomaga czy utrudnia w schodzeniu z wagi?

Kawa na diecie to temat od wielu lat omawiany zarówno przez specjalistów do spraw żywienia, jak i dietetyków i trenerów personalnych. Zadania są podzielone – niektórzy uważają, że kawa pomaga w redukcji masy ciała, inni twierdzą odwrotnie. W takich sporach najlepiej słuchać tego, co do powiedzenia ma nauka. A nauka w tej sytuacji przemawia bardzo wyraźnie i okazuje się, że stoi po stronie tej pierwszej grupy osób. Badania dowodzą, że ten popularny na całym świecie napój może wspomóc redukcję masy ciała, czyli przyspieszyć odchudzanie. Z tego wpisu dowiesz się:
  • Czy kawa jest zdrowa.
  • Jaką kawę pić na diecie.
  • Czy na diecie można pić kawę z mlekiem.
  • Jakie są zdrowe zamienniki cukru.
  • Jakie są najczęściej powtarzane mity na temat kawy na diecie.
Koniecznie sprawdź też artykuł: Zielona kawa na odchudzanie – fakt czy mit?

Kawa – właściwości zdrowotne

Kawa jest nie tylko najpopularniejszym napojem na świecie, ale również najpopularniejszą substancją psychoaktywną na świecie. Brzmi dziwnie? Być może, ale to prawda. W kawie zawarta jest kofeina, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Właśnie to czyni ją używką. Jednak w przeciwieństwie do alkoholu, papierosów czy typowych narkotyków, napar z ziaren kawowca nie szkodzi naszemu zdrowiu, a wręcz wpływa pozytywnie na organizm. Pod warunkiem, że będzie spożywany w odpowiednich ilościach (2-3 filiżanki dziennie) i bez wysokoenergetycznych dodatków – kawa z mlekiem to zupełnie inna sprawa. Warto też dodać, że od tego aromatycznego napoju również można się uzależnić. A jakie właściwości zdrowotne ma kawa? Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II, otyłości, a także nowotworów. Oprócz tego poprawia koncentrację i usprawnia procesy myślowe oraz dostarcza do organizmu witaminy z grupy B, antyoksydanty i istotne dla funkcjonowania organizmu związki mineralne takie jak magnez i potas.

Kawa na diecie – wady i zalety

Wpływ kofeiny na ludzki organizm badany jest od wielu lat. Oprócz tego, że napar z ziaren kawowca pozytywnie wpływa na zdrowie i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych, pomaga też w odchudzaniu. W Internecie znajdziesz liczne ciekawostki na temat kawy na diecie odchudzającej. Pamiętaj jednak, aby dobrze ocenić rzetelność informacji – nie wszystkie są zgodne z prawdą. Badania dowodzą, że kawa na diecie jest jak najbardziej wskazana. Kofeina może wspomóc redukcję masy ciała na wiele różnych sposobów, jednak nie jest to magia, a czysta nauka. kawa na diecie redukcyjej

Zalety picia kawy na diecie

  • Przyspieszony metabolizm – badania wielokrotnie wykazały, że kofeina przyspiesza spoczynkowy metabolizm i zwiększa podstawową przemianę materii (PPM). Inaczej mówiąc, Twój organizm spala więcej kalorii (choć trzeba pamiętać, że nie są to duże ilości).
  • Pobudzenie – kofeina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza do działania. Dzięki kawie zazwyczaj mamy więcej energii, a to z kolei sprawia, że chętniej podejmujemy się aktywności fizycznej i po prostu więcej się ruszamy.
  • Zwiększona termogeneza – po wypiciu kawy organizm uaktywnia proces termogenezy, czyli zaczyna wytwarzać ciepło. Ten proces spala kalorie, dlatego kawa na diecie redukcyjnej zwiększa PPM.
  • Zmniejszenie apetytu – kofeina wpływa też na uczucie głodu i sytości. Można powiedzieć, że kawa w pewnym stopniu zmniejsza apetyt.

Wady picia kawy na diecie

  • Gorsze wchłanianie żelaza – kofeina utrudnia wchłanianie żelaza, dlatego nie powinno się pić jej do posiłku. Dotyczy to zwłaszcza kobiet.
  • Podrażnienie ścian przewodu pokarmowego – kawa może podrażniać przewód pokarmowy, jednak u osób zdrowych nie ma to wielkiego znaczenia. Natomiast osoby z refluksem żołądka lub innymi chorobami układu pokarmowego powinny unikać picia kawy na czczo.
  • Wyższy poziom ciśnienia tętniczego – kofeina podnosi ciśnienie, jednak ten objaw występuje przy nadmiernym spożyciu napoju.

Jaką kawę wybrać na diecie odchudzającej?

Wiesz już, że napar z ziaren kawowca może być sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Ale jaka kawa na diecie będzie najlepsza? Takie właściwości przypisuje się kawie zielonej, czyli tej produkowanej z niepalonych ziaren. Za sprawą kwasu chlorogenowego w jeszcze większym stopniu przyspiesza ona metabolizm i utlenianie lipidów. Dlatego często występuje jako składnik suplementów diety dla osób na redukcji. Ciekawym sposobem picia kawy jest ten praktykowany przez osoby na diecie ketogenicznej. Kawa na diecie keto to napar z ziaren kawowca z dodatkiem tłuszczu, najczęściej masła. Zwiększona podaż lipidów i ograniczenie spożycia węglowodanów ma przyspieszyć odchudzanie. Jednak jeśli na co dzień nie jesteś na diecie keto, lepiej nie próbuj kawy z masłem. Tłuszcz jest wysokoenergetyczny, dlatego możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Słodzenie kawy na diecie – czym zastąpić cukier?

Cukier jest produktem wysokoenergetycznym, dlatego lepiej nie dodawać go do kawy na diecie. Czarna kawa ma tylko 2 kcal na 100 ml, jednak z cukrem kaloryczność napoju znacznie się zwiększa. Jeśli nie lubisz gorzkiego smaku, możesz użyć jednego z kilku zdrowych zamienników cukru takich jak:
  • stewia,
  • ksylitol,
  • erytrytol,
  • melasa,
  • tagatoza.

Lepsza kawa z mlekiem czy bez?

O walorach smakowych nie warto dyskutować, jednak jeśli chodzi o kwestie związane z odchudzaniem, to kawa na diecie raczej nie powinna zawierać mleka, a przynajmniej nie tego wysokotłuszczowego. Oczywiście na redukcji najważniejszy jest ujemny bilans kaloryczny, jednak tłuste mleko w kawie może utrudniać jego utrzymanie w ciągu dnia. Zwłaszcza jeśli pijesz kilka filiżanek dziennie. Jeśli jednak dokładnie liczysz wszystkie spożywane kalorie w ciągu dnia (również te z kawy z mlekiem), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pić białą kawę. Wprawdzie mleko obniża nieco wchłanianie kofeiny, jednak nie pozbawia kawy jej właściwości. Nadal nie wiesz, czy powinieneś pić kawę z mlekiem czy bez? Wiele zależy też od tego, jaki prowadzisz lifestyle oraz czy na coś chorujesz. Osobom z chorobami układu pokarmowego raczej odradza się picie czarnej mocnej kawy. kawa na diecie odchudzajacej 1

Picie kawy na diecie – fakty i mity

W Internecie znaleźć można liczne porady na temat kawy. Niestety niektóre informacje to często powtarzane mity, które z prawdą mają niewiele wspólnego. Poniżej przedstawione zostały najczęściej powtarzane informacje na temat kawy na diecie redukcyjnej. Sprawdź, które z nich to fakty, a które mity.  
TEZA FAKT CZY MIT? WYJAŚNIENIE
Kawa obniża poziom magnezu w organizmie. MIT Wprawdzie kofeina wypłukuje magnez z organizmu, jednak sama go dostarcza, dlatego za straty tego składnika nie można winić kawy.
Kawa dodaje energii i zwiększa możliwości fizyczne, dlatego warto ją pić przed treningiem. FAKT Kofeina pobudza organizm i zwiększa produkcje adrenaliny, dlatego podczas wysiłku odczuwamy mniejsze zmęczenie.
Kawa odwadnia organizm. MIT Kawa nie odwadnia, a wręcz wykazuje właściwości nawadniające (spożywana w odpowiednich ilościach).
Kawy nie można spożywać na czczo. MIT/FAKT Kawa na czczo nie jest rekomendowana jedynie osobom z chorobami układu pokarmowego. Osoby zdrowe mogą pić kawę na czczo bez obawy o zdrowie.
Picie kawy wystarczy, aby schudnąć. MIT Kofeina przyspiesza metabolizm spoczynkowy jednak do redukcji potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny. Picie kawy nie pomoże schudnąć, jeśli nie zadbasz o odpowiednią dietę.
 

 FAQ

Czy kawa jest zdrowa?

Tak. Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, a także dostarcza do organizmu witaminy i ważne składniki mineralne. Jednak należy pić ją w odpowiednich ilościach (2-3 filiżanki dziennie) i nie przesadzać z wysokokalorycznymi dodatkami takimi jak cukier czy śmietanka.

Czy kawę można pić na diecie?

Kawa na diecie odchudzającej jest jak najbardziej wskazana. Kofeina przyspiesza metabolizm i utlenianie lipidów, a także pobudza organizm, przez co spala on więcej kalorii.

Jaką kawę pić na redukcji?

Najbardziej rekomendowaną kawą na diecie jest kawa zielona lub zwykła bez dodatku mleka i cukru. Czarna kawa ma tylko 2 kcal na 100 ml.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czy dieta niskokaloryczna pozbawia wszelkich przyjemności?

Czy dieta niskokaloryczna pozbawia wszelkich przyjemności?

Niektórzy radzą sobie z nią całkiem dobrze. O wiele gorzej mają zdeklarowani miłośnicy słodkości, którzy…
Siatki do prania bielizny, butów, skarpet – czy to ma sens?

Siatki do prania bielizny, butów, skarpet – czy to ma sens?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy warto używać siatek do prania dla swojej bielizny, butów i…
Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy – mały, ale kluczowy element aranżacji wnętrza

Stolik kawowy, choć niewielki, odgrywa niezwykle istotną rolę w aranżacji każdego salonu. Jego zadanie nie…