Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa po hiszpańsku – czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

kawa po hiszpańsku
Dla Hiszpanów picie kawy to ważny codzienny rytuał. Wcześnie rano w pobliskim barze wypijają pierwszą filiżankę małej czarnej i zajadają rogalika lub słodką bułkę. Sposobów podawania kawy jest wiele: od café solo przez muśniętą mlekiem café cortado, mocno mleczną café con leche aż po kawę z mlekiem skondensowanym café bombon. Jak przygotować kawę, aby była jak na Półwyspie Iberyjskim? Kuchnia hiszpańska kojarzy się zwykle z takimi daniami, jak paella, gazpacho czy kiełbasa chorizo. Ale Hiszpanie mają także kawowe tradycje i pijąc na co dzień kawowe desery nie zdajemy sobie sprawy, że pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego. Przygotowanie delikatesu, jakim jest kawa po hiszpańsku nie zajmuje wiele czasu, a satysfakcja duża.

Hiszpańska kawa z mlekiem skondensowanym

W hiszpańskim barze czy kawiarni (cafetería) zamówimy kilka rodzajów kaw będących miejscową specjalnością. Jedną z najpopularniejszych jest café solo, czyli odpowiednik włoskiego espresso, którą podaje się w filiżance bez ucha. Zazwyczaj przygotowuje się ją z ok. 30 ml wody i 7 g kawy z dużą ilością cukru. Mocna odmiana café solo z dodatkiem słodkiego, skondensowanego mleka nazywa się café bombon. Ten sposób picia kawy wywodzi się prawdopodobnie ze wschodniej Hiszpanii (Walencji lub Alicante). Dziś pija się ją w całym kraju, ale także w innych rejonach Europy. Cafe bombon sporządza się przeważnie w proporcjach 1:1 lub 1:2. Jest to bardziej kawowy deser niż kawa.

Kawa z mlekiem po hiszpańsku

Przygotowanie hiszpańskiej kawy z mlekiem skondensowanym jest proste. Na dno małej szklanki wlewamy słodzone mleko skondensowane i powoli dolewamy do niego espresso, czyli café solo. Ważne jest, aby po przygotowaniu napoju wyraźnie widoczne były dwie warstwy – jasna i ciemna. Opcjonalnie możemy napój udekorować odrobiną pianki mlecznej lub bitą śmietaną. W cafeterii zamówimy też café con leche, czyli kawę z mlekiem. Sposób jej podania może się różnić w zależności od regionu Hiszpanii. Najczęściej jest przygotowana przez baristę (np. na południu kraju i na wyspach), a innym razem możemy od kelnera oddzielnie otrzymać dzbanuszek z porcją ciepłego mleka (np. na północy i w Madrycie).

Cortado

Z mlekiem jest też cortado, napój o zbalansowanym smaku, gdzie kwasowość kawy jest łagodzona spienionym mlekiem. Słowo ,,cortado” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przecięty”. Oryginalna kawa cortado może być podawana z mlekiem skondensowanym, które podkreśla jej słodkie nuty. Przyrządza się ją tak, aby paski mleka przecinały ciemne espresso z cremą na wierzchu. Kawa cortado pochodzi z Hiszpanii, prawdopodobnie z okolic Madrytu, gdzie zaserwowano ją po raz pierwszy. Warto spróbować ją w kawiarni i wypić szybko przy barze. W Hiszpanii najczęściej pije się ją rano w drodze do pracy, aby pobudziła do życia. Cortado parzone jest na bazie espresso z ekspresu ciśnieniowego, choć sprawdzi się też kawiarka. Kawa jest dużo mocniejsza od flat white, ale przy tym słabsza niż klasyczne latte macchiato. Kiedyś przyrządzano ją tylko z użyciem mleka skondensowanego lub zwykłego, a dziś coraz więcej osób dodaje do cortado mleko roślinne. Ważne jest, aby mleko połączyło się z espresso, delikatnie opadając.

Kawa po hiszpańsku przepis

Do przygotowania cortado potrzebujemy 50 ml espresso i 100 ml mleka. Kawę przygotowuje się przy pomocy ekspresu kolbowego lub ciśnieniowego. Po zaparzeniu spieniamy mleko. W tym celu podgrzewamy je aż osiągnie temperaturę 65 st. C, a następnie spieniamy przy użyciu spieniacza. Mleko nie powinno być całkowicie spienione, lecz delikatnie gładkie. Espresso zalewane jest przygotowanym w ten sposób mlekiem, by białe paski przecięły czarną warstwę. Po kilku minutach na górze powinna utworzyć się pianka o grubości około 0,5 cm. Kawę podajemy w przezroczystej szklance.

Cafe con Hielo

Najlepsza w upalne dni jest café con hielo, co dosłownie oznacza „kawa z lodem”. Jest bardzo prosta w przygotowaniu i podaniu, dodatkowo idealnie orzeźwia. Do przygotowania café con hielo potrzebujemy niewielką porcję espresso lub ristretto oraz kilka kostek lodu. Umieszczamy wszystko w szklance i mieszamy, opcjonalnie dodajemy plasterek cytryny. Można dodać odrobinę mleka, napoju roślinnego lub cukru. Lodu się nie kruszy. Kawa hiszpańska alkohol Z Hiszpanii wywodzi się carajillo, napój sporządzany na bazie espresso z alkoholem. Tradycyjnie używanymi trunkami są brandy lub koniak, ale często można spotkać także warianty z rumem czy whisky. Hiszpańska kawa z alkoholem powstaje przy pomocy różnych metod i składników, jednak zazwyczaj używa się ziaren kawy o intensywnym smaku i aromacie. Np. doskonałe desery z kawą otrzymamy po podpalaniu brandy z dodatkiem ziaren kawy, cynamonu, skórki cytryny i cukru, które po ugaszeniu zalewa się świeżo przygotowaną aromatyczną kawą.

Hiszpańska kawa z rumem

W hiszpańskich barach spotkamy również z kawę z rumem. Według legendy, podawano ją żołnierzom w czasach, kiedy Kuba stanowiła prowincję hiszpańską. Hiszpańscy żołnierze wojsk kolonialnych mieszali kawę z rumem, aby dodać sobie odwagi. Mieszanka kawy espresso z brandy, rumem lub takimi alkoholami, jak koniak, anyżówka lub whisky – to typowe połączenie dla Hiszpanii i kilku krajów Ameryki Łacińskiej. Napój znany i chętnie spożywany jest również w Wenezueli, Kolumbii i Meksyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Likier kawowy - jak go zrobić w domu?

Likier kawowy - jak go zrobić w domu?

  Likier kawowy łączy dwa popularne napoje – kawę i alkohol. Z powodzeniem można go…
Biznes plan kawiarni – co musimy wiedzieć przed otwarciem własnej kawiarni?

Biznes plan kawiarni – co musimy wiedzieć przed otwarciem własnej kawiarni?

  Biznesplan kawiarni musi zawierać w sobie nie tylko analizę kosztów, lecz powinien być prawdziwą…
Formaty gier i edukacja: rola gier w nauczaniu i rozwoju umiejętności

Formaty gier i edukacja: rola gier w nauczaniu i rozwoju umiejętności

Wszyscy wiedzą, że gry odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka. Gra motywuje, wspiera rozwój umiejętności…