Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z imbirem – postawi Cię na nogi i pomoże w odchudzaniu?

Kawa z imbirem

Każdego dnia ludzie na całym świecie wypijają ocean kawy. Czarną lub białą, z cukrem lub bez, z syropem. Dużo mniej osób potrafi łączyć smak i aromat kawy z pożytecznymi dla zdrowia dodatkami. Coraz bardziej docenianym napojem jest kawa z imbirem, która przyśpiesza przemianę materii i wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. Mała czarna o poranku nie tylko pobudza do życia, ale pomaga gubić zbędne kilogramy i odzyskać piękną sylwetkę. A może kawa z kurkumą i imbirem? Przyprawy do kawy bywają nawet cenionymi afrodyzjakami!

Rodzina imbirowatych obejmuje ok. 140 gatunków, z których najpopularniejszą odmianą jest imbir lekarski, czyli roślina występująca jako przyprawa lub składnik kosmetyków. Zawiera ponad dziesięć składników o działaniu antywirusowym, dlatego tradycyjnie imbir stosowany jest przy leczeniu przeziębień i infekcji.

Kawa z imbirem – działanie

Według znawców ziołolecznictwa, imbir korzystnie wpływa na proces trawienia, może być stosowany wspomagająco przy wysokim poziomie cholesterolu lub w terapii migreny. Jedzenie imbiru może pobudzić krążenie i pomóc na obrzęki. Działa rozgrzewająco, wspomaga leczenie bólu mięśni i stawów oraz nieświeżego oddechu. Imbir to ceniony afrodyzjak.

Imbir może wzmocnić walory smakowe kawy, ale także wpłynąć korzystnie na zdrowie. Wiele osób wykorzystuje imbir do walki z przeziębieniem i grypą, ale dodatek korzenia przynosi znacznie więcej korzyści dla organizmu. Kawa z imbirem to świetna propozycja na chłodniejsze dni z powodu właściwości rozgrzewających przyprawy.

Kawa z imbirem – właściwości

Kawą z imbirem powinny zainteresować się szczególnie osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Roślina wspomaga odchudzanie, gdyż imbir reguluje procesy trawiennie i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze. Osoby na diecie nie muszą rezygnować z kawy, aby zrzucić zbędne kilogramy. Przyprawa łagodzi dolegliwości gastryczne, gdyż może pomóc w walce z niestrawnością i wzdęciami.

Kawa z imbirem na odchudzanie

Sto gramów imbiru zawiera tylko 80 kalorii. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, najkorzystniejsze dla zdrowia jest picie czarnej kawy bez cukru, bitej śmietany czy posypki czekoladowej. Do doprawienia kawy można wykorzystać korzeń imbiru lub sproszkowaną przyprawę dostępną w sklepach. Najlepsze dla zdrowia będzie świeże kłącze imbiru, które posiada więcej przeciwzapalnego gingerolu. Napój w takiej postaci jest w dodatku bardziej aromatyczny.

Kawa z imbirem – jak zrobić?

Aby przyrządzić kawę z imbirem, wystarczy wrzucić pół łyżeczki sproszkowanego imbiru do filiżanki espresso. Dużo bardziej pracochłonne jest przygotowanie kawy z dodatkiem świeżego imbiru. Świeży korzeń posiada więcej korzystnych właściwości niż gotowa przyprawa. Kawałek imbiru o długości 1 cm obierz i pokrój na mniejsze kawałki, a pokrojony kawałek wrzuć do garnka i zalej zimną wodą. Pozostaw na małym ogniu aż do zagotowania wody. Po zdjęciu garnka z palnika odczekaj chwilę. Wyjmij korzeń z zagotowanej wody, a następnie zalej kawę wywarem. Można także zalać kawę korzeniem startym na tarce o drobnych oczkach.

Kawa z imbirem i cynamonem

Kawa z imbirem smakuje jeszcze bardziej i sprawniej uwalnia zbędne kilogramy, gdy do napoju dodamy cynamon, który ma działanie przeciwzapalne i odkażające oraz pozytywnie wpływa na trawienie – przyspiesza metabolizm, pomaga regulować poziom cukru we krwi, zwiększa poziom insuliny w organizmie. Cynamon możemy ugotować wraz z imbirem albo posypać nim gotową kawę. Najlepszy jest cynamon z Cejlonu, gdyż zawiera najwięcej składników leczniczych.

Kawa z chili i imbirem

Sporą popularnością cieszy się dosypywanie do kawy odrobiny chili, które rozgrzewa i wspomaga metabolizm oraz ukrwienie mózgu. Ciekawą propozycją urozmaicenia chłodnego wieczoru jest kawa z imbirem i miodem, szczególnie w okresie przeziębień oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Wiadomo przecież, że miód wzmacnia naturalną odporność organizmu oraz działa antybakteryjnie.

Podobnie jak kawa i imbir, miód pobudza procesy przemiany materii, dlatego napój jest zalecany jako naturalny środek wspierający odchudzanie. Kawę wsypujemy do filiżanki, zalewamy gorącą wodą, dajemy plasterki imbiru, odstawiamy na 2-3 minuty. Dodajemy miód, mieszamy, mleko spieniamy, wlewamy do kawy, po czym posypujemy cynamonem.

Kawa z kurkumą i imbirem

Europejscy smakosze kawy korzystają coraz częściej z dodatku kurkumy, indyjskiej przyprawy, która może łagodzić reakcje alergiczne oraz astmę. Kurkuma spowalnia procesy starzenia w organizmie, zmniejsza stany zapalne, w tym także reumatoidalne zapalenie stawów. Warto połączyć ją z czarnym pieprzem, który poprawia jej wchłanianie.

Z kurkumy sporządza się złote latte, dodając jeszcze imbir i cynamon. Spotkaliśmy się z opinią, że osoby pijące złote latte regularnie mniej chorują na depresję. To właśnie kurkumina znajdująca się w kurkumie ma właściwości antydepresyjne, co w połączeniu z energetyzującym wstrząsem, jaki daje kofeina może wpłynąć na jakość całego naszego dnia.

Masło do kawy z imbirem

Osoby chcące zgubić zbędne kilogramy powinny włączyć do diety kawę z imbirem i masłem, która jest jedną z podstaw diety wysokotłuszczowej i diety paleo. Kofeina przyśpiesza metabolizm i procesy przemiany energii, imbir stymuluje tkankę tłuszczową poprzez szybsze jej spalanie, a dodatek masła hamuje łaknienie nawet do pięciu godzin, dając uczucie sytości. Do filiżanki americano dodajemy łyżeczkę niesolonego masła i mieszając, rozpuszczamy tłuszcz, a następnie dodajemy imbir i cynamon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest kawa kuloodporna?

Czym jest kawa kuloodporna?

Na skróty ToggleDlaczego kawa kuloodporna jest popularna?Czy kawa kuloodporna jest dla każdego? Dlaczego kawa kuloodporna…
Kawy smakowe - jak powstają?

Kawy smakowe - jak powstają?

Kawa orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto. Doskonałą alternatywą dla…
Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Szacuje się, że 30-70% nastolatków sięga po napoje z kofeiną. Odsetek ten jest jeszcze wyższy…