Witaj na naszym kawowym blogu!

Kubki do kawy – co warto o nich wiedzieć?

Dzięki kubkom do kawy ulubiony napój można spożywać nie tylko w domu. Kubki do kawy niejedno mają imię – możemy zaopatrzyć się w modele termiczne, wielorazowego użytku, choć w kawiarniach i punktach gastronomicznych kawa na wynos zwykle wydawana jest w papierowych pojemnikach. Z artykułu dowiesz się:
  • kiedy wynaleziono kubki do kawy,
  • jakie są sprawdzone kubki do kawy na wynos,
  • czym są kubki termiczne do kawy,
  • czy kubki papierowe rzeczywiście są ekologiczne?
Czytaj także: Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kiedy wynaleziono kubki do kawy?

Spożywanie kawy w domowym zaciszu, w szklanym kubku nie zawsze jest możliwe. Wielu z nas wydaje się, że kubki do kawy na wynos to wynalazek współczesności i odpowiedź na potrzeby osób, które często przebywają poza domem czy poza biurem. Tymczasem okazuje się, że papierowe kubki do kawy mają ponad 2000 lat! Oczywiście, pierwsze modele nie przypominały tych, które użytkujemy obecnie, jednak na uwagę zasługuje fakt, iż już wtedy spełniały one swoją podstawową rolę. Papierowe kubki wykorzystywane były głównie do serwowania herbaty, a wynaleziono je w Chinach. Klasyczne naczynia do kawy udoskonalono w XX w., choć wtedy miały one służyć głównie do picia wody, tak aby unikać korzystania ze wspólnych pojemników. Z powodów zdrowotnych szybko zaczęto używać je w szpitalach, a z czasem zdobyły popularność w całym społeczeństwie. Tymczasem kubki termiczne do kawy zostały udoskonalone dopiero kilkanaście lat temu, tak aby rzeczywiście spełniały one swoją funkcję, czyli z jednej strony utrzymywały odpowiednią temperaturę napoju, z drugiej strony pozostawały szczelne. Kiedy wynaleziono kubki do kawy

Sprawdzone kubki do kawy na wynos

Kubki jednorazowe do kawy czy może modele wielokrotnego użytku? Z punktu widzenia ekologii o wiele lepszym wyborem będą wielorazowe kubki do kawy, najlepiej termiczne. Niegdyś kawę na wynos serwowano w kubkach plastikowych, lecz te dobrze przewodzą ciepło, przez co trzymanie kubka z kawą w ręku było bardzo trudne. Co więcej, jest to wybór, który nie ma zbyt wiele wspólnego z ekologicznym stylem życia. Dlatego też zaczęto odchodzić od kubków plastikowych na rzecz modeli papierowych. To właśnie w nich kawa na wynos serwowana jest w restauracjach, kawiarniach czy innego typu lokalach gastronomicznych. W takiej formie kupimy również kawę w automacie. Jeśli jednak poszukujemy dla siebie kubka do kawy na wynos, to sprawdzonym rozwiązaniem będą modele, które pomogą utrzymać przez dłuższy czas odpowiednią temperaturę napoju. Kubki termiczne na ogół trzymają ciepło od 5 do nawet 12 godzin, można je rozłożyć na mniejsze części i swobodnie umyć.

Kubki termiczne do kawy

Kubki papierowe do kawy są doskonałym rozwiązaniem dla lokali gastronomicznych, jednak w przypadku, gdy chcemy przygotować sobie kawę w domu, a następnie wypić ją na zewnątrz, o wiele lepszym wyborem będą naczynia termiczne. Bez względu na to, czy zamierzamy wypić kawę na tarasie, czy też wyruszyć z nią do pracy, dzięki nim napój przez dłuższy czas pozostanie ciepły. Wybierając kubek termiczny, warto zwrócić uwagę na:
  • jego pojemność – kubek „do miasta” powinien pomieścić około 250-300 ml napoju, jednak jeśli zamierzamy zabierać go na dłuższe wędrówki, wybierzmy model o pojemności co najmniej 500 ml,
  • czas, przez jaki jest w stanie utrzymać ciepło – najlepsze modele utrzymują temperaturę napoju nawet przez 12 godzin, jednak standardem jest około 4-5 godzin,
  • materiał wykonania – tworzywo wpływa na możliwość trzymania ciepła, a także trwałość produktu,
  • szczelność – dobry kubek wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenia,
  • budowa – obecność uchwytów, rodzaj pokrywki i tym podobne.
Zakup dobrej jakości kubka termicznego związany jest z większym wydatkiem, jednak warto pamiętać, że jest to produkt wielorazowego użytku, który może posłużyć nam przez dłuższy czas. Średnie ceny w zależności od modelu przedstawia poniższa tabela:
Rodzaj kubka Średnia cena
pojemność 500 ml, czas trzymania ciepła – 12 h 100-130 zł
pojemność 400 ml, czas trzymania ciepła – 6 h 60-90 zł
pojemność 500 ml, czas trzymania ciepła – 4 h 80-100 zł
Zgodnie z powyższym, cena kubka termicznego jest w dużej mierze uzależniona od jego pojemności oraz czasu, w jakim jest w stanie utrzymać napój w odpowiedniej temperaturze. Chcąc kupić dobrej jakości kubek turystyczny, należy liczyć się z koniecznością wydatkowania nawet 150-200 zł. Jednorazowy kubek do kawy – co z ekologia

Jednorazowy kubek do kawy – co z ekologią?

Kupując codziennie kawę w automacie czy w kawiarni na wynos nasz styl życia jest bez wątpienia wygodny, ale czy dobry dla środowiska naturalnego? Teoretycznie jednorazowe kubki papierowe są ekologiczne, bowiem rozkładają się znacznie szybciej, niż plastik. Niemniej jednak specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na wytwarzaną ich ilość. Okazuje się, że kubki jednorazowe, które zużywa się w kawiarniach czy punktach gastronomicznych, są właściwie nie do przetworzenia. Ponadto, dla zapewnienia wodoodporności papier nasycany jest polietylenem – standardowy proces recyklingu nie pozwala rozdzielić tych materiałów. Dlatego kubek jednorazowy nie jest też surowcem wtórnym. Jak się okazuje, cienki pasek kartonu zawsze będzie miał kontakt z napojem, a więc nie nadaje się on do ponownego użycia czy przetworzenia. W teorii kubki można by było w pewien sposób przetworzyć, jednak potrzeba do tego odpowiedniego parku maszynowego, którym nie dysponuje zdecydowana większość firm. Te, które posiadają właściwe maszyny, nie są w stanie przerobić tak ogromnych ilości kubków, jakie zużywamy na co dzień. Dlatego też papierowych kubków do kawy nie należy postrzegać w kontekście ekologii, bowiem w rzeczywistości niewiele mają one z nią wspólnego. Większość klientów uważa, że wypijając kawę w papierowym kubku, przysłuży się środowisku naturalnemu. Sprzedawcy nie wyprowadzają ich z błędu, a czasami nawet nie są świadomi, że kubki jednorazowe nie są ekologiczne. To sprawia, że ilość zużywanych na co dzień naczyń tego typu jest wręcz ogromna.

Kubki papierowe do kawy – tak czy nie?

Kubki papierowe do kawy mogłyby być ekologiczne, gdyby były wykonywane z makulatury. Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy, produkuje się je z użyciem tworzyw sztucznych, które nie służą środowisku naturalnemu. Z punktu widzenia ekologii, papierowe kubki do kawy nie będą najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony, trudno wyobrazić sobie jakikolwiek produkt, który mógłby je zastąpić. Niektóre restauracje i kawiarnie proponują klientom przynoszenie własnych kubków i serwowanie napojów bezpośrednio do nich. Często za przyniesienie własnych naczyń można otrzymać rabat. Jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla osób, które kubek termiczny noszą przy sobie niemal cały czas bądź zaplanowały sobie wyjście na kawę. Z jednej strony warto zwracać większą uwagę na skalę problemu, jakim jest korzystanie z papierowych naczyń, z drugiej strony należałoby przekonywać producentów do tego, aby inaczej podeszli do tematu projektowania i wykonywania kubków. Dziś możemy unikać podawania napojów w papierowych pojemnikach, na przykład podczas imprez w ogrodzie czy na pikniku.

FAQ

Jak wybrać odpowiedni kubek termiczny do kawy?

Wybierając kubek termiczny, należy wziąć pod uwagę jego pojemność, szczelność oraz czas trzymania ciepła. Ważne są także dodatki, takie jak na przykład rączka, dzięki której kubek łatwiej jest utrzymać w dłoni.

Czy papierowe kubki do kawy są ekologiczne?

Papierowe kubki do kawy wykonane są z użyciem tworzyw sztucznych, które rozkładają się wiele lat. Dlatego też nie można ich postrzegać w kontekście ekologicznym, zwłaszcza mając na uwadze ilość kubków papierowych, która zużywana jest na co dzień.

Czym zastąpić papierowe kubki do kawy?

Papierowe kubki do kawy najlepiej zastąpić modelami termicznych, wielokrotnego użytku. Możemy to uczynić przede wszystkim w naszych domach, niektóre restauracje także oferują swoim klientom możliwość serwowania kawy do przyniesionych przez nich naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Cechą charakterystyczną napoju Bubble Tea są kolorowe, jadalne kuleczki, zwane molekularnym kawiorem. Z czego się…
Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Przeciwstarzeniowe właściwości kosmetyków doceniane są głównie przez kobiety, u których produkcja włókien kolagenowych może ulec…
Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny do kawy to praktyczny gadżet przeznaczony nie tylko dla miłośników outdoorowych aktywności. Gorący,…