Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawy smakowe – jak powstają?

kawy smakowe.jpg

Kawa orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej czarnej kawy jest kawa smakowa. Wzbogacona aromatem owoców, alkoholu czy karmelu nie tylko pobudza, ale także zachwyca smakiem i aromatem. Picie ulubionej kawy smakowej doda energii na cały dzień, pozwoli się zrelaksować i sprawi przyjemność ciału oraz duszy.

Kawy smakowe cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Można je spotkać w wielu domach i kawiarniach. Najlepsze powstały ze starannie wyselekcjonowanych ziaren pochodzących z renomowanych plantacji kawy na świecie. Kawę można pić w postaci gorącego naparu, ale także wykorzystać do przygotowania pysznych deserów, np. tiramisu lub lodów kawowych.

Kawy aromatyzowane

Kawa smakowa to ciekawa propozycja dla osób, którym znudziła się zwykła kawa i chcieliby spróbować czegoś nowego. Istnieje ogromny wybór kaw smakowych, a ograniczeniem jest właściwie tylko fantazja producenta. W sklepach dostępne są kawy o smaku nutelli, wiśni w rumie, wanilii, toffee, kokosu, pomarańczy. Jaka jest najlepsza? Na portalach branżowych znajdziesz różne rankingi popularności gatunków. Każdy człowiek ma swój gust i wrażliwość smakową.

Popularne aromaty kaw smakowych

Na rynku dostępne są różne kawy smakowe, które można podzielić na kilka grup. Są to kawy z dodatkami owocowymi (malina, truskawka, borówka), kawy z dodatkami alkoholowymi (rum, brandy, irish whisky), kawy z dodatkami słodkimi (czekolada, wanilia, karmel), kawy z dodatkami orzechowymi (orzech laskowy, migdał, kokos) oraz kawy z dodatkiem przypraw (cynamon, kardamon, imbir, wanilia).

Dzięki kawie smakowej możemy cieszyć się niecodziennymi smakami i odkrywać nowe doznania kawowe. Do najpopularniejszych aromatów należą czekolada, wanilia, orzechy, karmel, a także cytrusy oraz nuty korzenne.

Zaskakujące aromaty kaw smakowych

Producenci poszukują niecodziennych aromatów, aby oczarować swoich fanów. Wśród kaw smakowych zaskakuje smakoszy połączenie ulubionych dodatków, do których należą dynia czy mięta. Krajowi producenci wprowadzają do oferty smaki znane z rodzimych sadów i ogrodów (brzoskwiniowe, malinowe czy żurawinowe), ale miliony klientów poszukują również egzotyki.

W gąszczu różnych aromatów można spotkać smak eukaliptusa. Łyk z filiżanki z takim naparem sprawia wrażenie porównywalne ze zjedzeniem popularnego cukierka… przeciwkaszlowego. Mamy też smak cukierków truflowych kojarzonych z dzieciństwa, ale obok do wyboru są rokitnik, ziarna kakaowca, plastry miodu, kombucza, świąteczny pudding czy ciasteczka oreo. Wszystkie kompozycje smakowe o odpowiednim balansie i proporcjach są ucztą dla podniebienia oraz znakomitym rozwiązaniem jako dodatek do deserów.

Jak powstaje smakowa kawa

Kawa smakowa nie rośnie na krzewach kawowca, lecz powstaje w procesie prażenia. Jest wtedy spryskiwana wodą o zawartości różnych olejków eterycznych. Jest to zabieg wykonywany w procesie produkcyjnym, gdyż właśnie wtedy ziarna kawowca są najbardziej podatne na przyswajanie rozmaitych składników. Następnie chłodzi się ją, aby składniki jeszcze bardziej wniknęły w strukturę ziaren.

Proces powstawania kawy smakowej mielonej jest taki sam, jak w przypadku kawy ziarnistej smakowej. Wystarczy ją tylko na koniec zmielić, ale by utrzymać jak najdłużej jej aromat, robi się to tuż przed spożyciem. Olejki eteryczne uwalniają się w procesie parzenia, przez co przygotowany napój ma określony smak i zapach.

Decydując się na kawę smakową, można samodzielnie zaparzyć napój według licznych przepisów. Bariści rekomendują jednak zakup kawy smakowej w zmielonej formie, gdyż niezmielone kawy pokryte są olejkami, które pozostają na żarnach młynków i jełczeją, nadając nieprzyjemnego posmaku każdej mielonej później kawie. Z tego powodu nie powinno się używać kawy aromatyzowanej ziarnistej w ekspresach ciśnieniowych z młynkiem oraz w młynkach wolnostojących.

Nawet jeśli zrobisz kawę aromatyzowaną tylko raz i nie dojdzie do awarii urządzenia, substancje oleiste zdążą wchłonąć się w elementy młynka. W konsekwencji smak karmelu, czekolady, orzecha czy kokosa będziesz czuć w napojach przygotowanych w ekspresie jeszcze długo po zaprzestaniu używania ziaren smakowych. Kawa aromatyzowana może wejść w reakcję z pojemnikiem na ziarno, przez co dochodzi do jego odbarwienia lub wręcz uszkodzenia. Mielona kawa smakowa do ekspresu pozwala zapobiegnąć takim sytuacjom i utrzymać ekspres w czystości.

Czy kawa smakowa jest zdrowa

Nikt nie ma wątpliwości odnośnie właściwości zdrowotnych czarnej kawy. Jednak im bardziej wzrasta zainteresowanie kawą aromatyzowaną, tym częściej pojawia się pytanie, czy jej spożycie może być szkodliwe. Pytanie było zasadne w czasach, gdy kawa smakowa wchodziła na rynek, a do jej produkcji używano sztucznych aromatów zawierających substancje chemiczne, cukrów oraz słabej jakości ziaren.

Od tego czasu skład kaw aromatyzowanych uległ poprawie, gdyż przestano używać sztucznych aromatów i zastąpiono je naturalnymi olejkami o stuprocentowym stężeniu. Wielu producentów odeszło od słodzenia kaw, coraz częściej zaczęto też stosować najwyższej jakości arabikę. Wiele zależy od producenta.

Zawsze należy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie słodkich produktów może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dietetycy przekonują, że kawę smakową zaleca się pić z umiarem, czyli nie więcej niż 2-3 razy w ciągu tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest kawa kuloodporna?

Czym jest kawa kuloodporna?

Na skróty ToggleDlaczego kawa kuloodporna jest popularna?Czy kawa kuloodporna jest dla każdego? Dlaczego kawa kuloodporna…
Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Szacuje się, że 30-70% nastolatków sięga po napoje z kofeiną. Odsetek ten jest jeszcze wyższy…
Przyprawy, które warto dodać do kawy — zobacz czy znasz je wszystkie!

Przyprawy, które warto dodać do kawy — zobacz czy znasz je wszystkie!

Przyprawa do kawy nie tylko wzbogaca jej smak, lecz również sprawia, że napój zyskuje unikalne…