Witaj na naszym kawowym blogu!

Kocia kawiarnia – czy kawa smakuje lepiej w towarzystwie kota

Aromatyczna kawa w towarzystwie przyjaznych mruczków brzmi dla ciebie jak marzenie? Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzać polskie kocie kawiarnie! 

Niektórzy twierdzą, że ludzi dzielimy tylko na dwie grupy – tak zwanych psiarzy i kociarzy. Jeżeli należysz do tych drugich, zapewne niewiele rzeczy relaksuje cię tak bardzo, jak przebywanie w towarzystwie mruczków. A gdyby tak połączyć to przeżycie z delektowaniem się aromatem pysznej kawy? Kocia kawiarnia może być spełnieniem twoich marzeń! Z tego artykułu dowiesz się:
 • jak funkcjonują kocie kawiarnie,
 • gdzie i kiedy powstała pierwsza kocia kawiarnia w naszym kraju,
 • dlaczego kawiarnie z mruczkami cieszą się popularnością,
 • w których polskich miastach są kocie kawiarnie,
 • jakie wymogi trzeba spełnić, by otworzyć własną kawiarnię z kotami.
Historia kocich kawiarni jest niezwykle ciekawa, a idea stojąca za ich powstaniem – naprawdę szlachetna. W naszym kraju takie lokale rosną jak grzyby po deszczu, a na tę chwilę możemy pochwalić się już całkiem pokaźną liczbą kawiarni, w których rządzą mruczki. Trudno się temu dziwić – koty i kawa to połączenie idealne, które w mig poprawia nastrój! Zobacz także inne na to sposoby, o których mówi artykuł: Czy kawa może poprawić kiepskie samopoczucie?

Jak wyglądają kocie kawiarnie?

Kocią kawiarnię rozpoznasz od razu po przekroczeniu progu. Chociaż w jak tradycyjnym lokalu gastronomicznym wypijesz tam kawę, zjesz pyszny deser czy zamówisz ciastko, różnice są zdecydowanie widoczne. Przestrzeń jest dostosowana do potrzeb zwierzaków, co w praktyce oznacza mnóstwo drapaków, legowisk, wiszących półek ze schodkami i oczywiście zabawek dla mruczących milusińskich. Liczba kociaków jest uzależniona od powierzchni lokalu. Dla przykładu, kocia kawiarnia w Krakowie ma pod swoją opieką 10 czworonogów. Zwierzęta swobodnie przemieszczają się po otoczeniu i obserwują gości. Każdy może podejść, by pogłaskać mruczka lub się z nim pobawić, jednak obsługa zwraca uwagę na to, by nie narażać kotów na niepotrzebny stres. Nie można przeszkadzać im w jedzeniu czy wyciągać z legowisk, gdy śpią. Kocie kawiarnie są wyczulone na potrzeby zwierzaków. W większości lokali znajduje się osobne pomieszczenie dla kotów, gdzie ludzie nie mają wstępu. Mruczki mogą się tam schować, jeśli akurat nie mają ochoty na interakcję z otoczeniem. Warto przy tym zaznaczyć, że mieszkańcami takich miejsc zostają wyłącznie kociaki, które są towarzyskie i lubią bliski kontakt z człowiekiem. Kocie kawiarnie w Polsce niejednokrotnie funkcjonują także jako przytułki dla bezdomnych zwierzaków i umożliwiają ich adopcję.

Która kocia kawiarnia była w kraju pierwsza?

Pierwsza kocia kawiarnia w Polsce powstała stosunkowo niedawno, bo w czerwcu 2015 roku. Co jednak ciekawe, na zachodzie Europy tego typu lokale funkcjonują już od dawna. Z kolei sama idea miejsca, w których rządzą czworonogi, przywędrowała do nas z Tajwanu. W 1998 r. otwarto tam pierwszy na świecie lokal gastronomiczny, w którym klienci mogli cieszyć się towarzystwem zwierząt. Miejsce zrobiło taką furorę, że odwiedzali je turyści z całego świata! Po 17 latach pomysł na kocią kawiarnię dotarł w końcu do Polski. Mieszcząca się w centrum Krakowa Kociarnia szybko zyskała popularność, a przez pierwsze miesiące po otwarciu trudno było trafić na wolny stolik! Kociarnia pomogła znaleźć dom już kilku zwierzakom. Za sukcesem lokalu stoją nie tylko mruczący przyjaciele, ale także świetna kawa i desery. Z biegiem czasu podobne inicjatywy zaczęły pojawiać się w innych dużych miastach w Polsce. Obecnie w całym kraju działa ich kilkanaście. Miłośnicy kotów i pysznej kawy koniecznie powinni choć raz odwiedzić tego typu lokal! Dobrej jakości kawa na prezent oraz zaproszenie do kociej kawiarni z pewnością ucieszy każdego kawosza. Z poniższej tabelki dowiesz się, w których województwach funkcjonują kocie kawiarnie.
województwo  liczba kocich kawiarni
śląskie 3
dolnośląskie 2
małopolskie 1
łódzkie 1
mazowieckie 2
wielkopolskie 1
pomorskie 2
lubelskie 1

Zainteresowanie kocią kawiarnią – nie tylko przez koty

Wizyta w kociej kawiarni to wyjątkowo miłe doświadczenie. Jeśli mieszkasz w pobliżu takiego lokalu, być może zechcesz odwiedzać go regularnie – zwłaszcza, gdy nie możesz sobie pozwolić na posiadanie własnego zwierzaka. Zachodzi jednak pytanie: czy kocie kawiarnie mają do zaoferowania dobrą kawę? Jak najbardziej! Ponieważ kawiarenki z mruczkami cieszą się ogromną popularnością, muszą dbać o jakość oferowanych napojów i deserów. W typowym kocim lokalu można dostać takie kawy, jak:
 • espresso,
 • americano,
 • americano white,
 • macchiato,
 • cappuccino,
 • caffe latte,
 • flat white.
Wiele kocich kawiarni ma w ofercie także kawy specjalne z dodatkiem syropów smakowych, bitej śmietany, pianek marshmallows czy lodów. Nazwy w menu często w zabawny sposób nawiązują do kotów, co umila składanie zamówienia. Niektóre kawiarenki serwują kawę w filiżankach z kocimi motywami, a nawet tworzą na powierzchni napoju kocie wzory, które szczególnie spodobają się fanom Latte Art. Dodatkowo można zamówić desery do kawy, ciasta lub zimne napoje.

Lista kocich kawiarni w Polsce

Najwięcej kocich kawiarni znajduje się w województwie śląskim, jednak w innych regionach Polski także można wypić kawę w towarzystwie mruczków. Spośród wielu kawiarni w Warszawie, dwie są zamieszkiwane przez kociaki. Warto odwiedzić je przy okazji wizyty w stolicy. Koci lokal we Wrocławiu również jest godny polecenia. Kot Cafe zamieszkuje siedem pięknych milusińskich, które trafiły tam po ciężkich przejściach. Lokal stał się dla nich bezpiecznym azylem. Jadąc do Trójmiasta można zawitać do kocich kawiarni w Gdańsku, Gdyni i okolicach. Również na liście miejsc w Poznaniu oraz w Lublinie znajdują się takie przyjazne wielbicielom zwierzaków. Poniżej zamieszczamy spis kocich kawiarni w Polsce.
 1. Kociarnia, ul. Lubicz 1, Kraków
 2. Koci Gościniec, ul. Knosały 61a, Radzionków
 3. Koci Gościniec, ul. Dworcowa 3/20, 41-902 Bytom
 4. Mruczkowo, ul. 3 Maja 7, Zabrze
 5. Koton, ul. Igielna 41, Wrocław
 6. Kot Cafe, ul. Stanisława Dubois 25, Wrocław
 7. Miau Cafe, ul. Naruszewicza 30, Warszawa
 8. Miau Grau, ul. Kolejowa 49A, Warszawa
 9. Biały Kot, ul. Władysława IV 7-15/lokal nr 4, Gdynia
 10. Kotka Cafe, ul. Stary Rynek Oliwski 19, Gdańsk
 11. Filemon, ul. Generała Józefa Hallera 21A, Starogard Gdański
 12. Kocimiętka, ul. Ratajczaka 18, Poznań
 13. Kocie Oczy, ul. Piotrkowska 25, Łódź
 14. Mrau Cafe, ul. Orla 6, Lublin

Co trzeba zrobić, aby otworzyć kocią kawiarnię?

Czy podczas czytania tego artykułu pojawiła się w twoim głowie myśl, by otworzyć własną kocią kawiarnię? Jeżeli planujesz założyć biznes gastronomiczny, a w dodatku kochasz zwierzęta, to być może warto spróbować! Aby otworzyć lokal z kocimi mieszkańcami, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Kocia kawiarnia powinna być nieco na uboczu, ponieważ hałas ulicy nie służy jej podopiecznym. Spłoszone koty raczej nie będą przebywały w towarzystwie ludzi, co szybko zniechęci klientów do wizyt. Warto mieć na uwadze fakt, że oprócz wyposażenia typowego dla kawiarni, trzeba będzie zakupić akcesoria dla kotów, w tym legowiska, miski i kuwety. Lokal musi przejść kontrolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która będzie dotyczyć nie tylko kwestii związanych z obsługą gastronomiczną klientów, ale również warunkami bytowymi zwierząt. Należy również pamiętać, że koty muszą mieć zapewnioną opiekę weterynaryjną, w tym regularne szczepienia i badania kontrolne.

FAQ

Co to jest kocia kawiarnia?

Kocia kawiarnia to lokal gastronomiczny zamieszkiwany przez koty. Klienci mogą zrelaksować się przy kawie w towarzystwie przyjaznych mruczków. Kocie kawiarnie często umożliwiają adopcje kotów i wspierają akcje charytatywne na rzecz zwierząt.

Gdzie znajdują się kocie kawiarnie w Polsce?

Pierwsza kocia kawiarnia w Polsce powstała w Krakowie. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje kilkanaście tego typu lokali, między innymi w Warszawie, we Wrocławiu oraz w Trójmieście.

Jakie jest menu w kocich kawiarniach?

Menu w kocich kawiarniach nie różni się od tradycyjnych lokali. Można zamówić różne rodzaje kaw, w tym kawy z dodatkami, a także desery, ciasta, zimne napoje czy lody.

Jak otworzyć kocią kawiarnię?

Kocia kawiarnia powinna być ulokowana z dala od ruchliwych i głośnych ulic. Zwierzętom należy zapewnić stałą opiekę weterynarza. Konieczne są również regularne wizyty inspektora sanepidu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Jednym z częstszych problemów skórnych są pryszcze, które rozwijają się głęboko pod naskórkiem. Tworzą one…
Krem pod oczy - sprzymierzeniec młodego wyglądu

Krem pod oczy - sprzymierzeniec młodego wyglądu

Kiedy i dlaczego warto stosować krem pod oczy? Jak go prawidłowo nakładać, by zmaksymalizować efekty…
Filiżanki do kawy na prezent – TOP 5 produktów

Filiżanki do kawy na prezent – TOP 5 produktów

Szukasz pomysłu na praktyczny, a zarazem piękny prezent? Jeżeli chcesz obdarować bliską osobę z okazji…